Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-21 Stendis
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-14 Vest Stadil Fjord
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-04 Borris Hede
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-02 Agger Tange
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-03-15 Skjern enge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-26 Bådsgård Mark
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-02 Agger Tange
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-02 Agger Tange
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-18 Rosvang
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-04 Borris Hede
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-04 Borris Hede
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-01-04 Skjern enge
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-02 Agger Tange
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-04 Skjern enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Mosestien
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-03-08 Nær Smedager
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-02 Agger Tange
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2022-06-20 Margrethekog
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-24 Geddal enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-02-22 Geddal enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-02-25 Skjern enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-02 Agger Tange
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-02 Agger Tange
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-02 Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-02 Agger Tange
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-08-15 Hejrede sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-04 Skjern enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-11-13 Klejtrup Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-04 Skjern enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-04 Skjern enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-02 Agger Tange
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-02-15 Høve Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-15 Høve Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-18 Roshage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-02-15 Kattegat
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-02 Agger Tange
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-03 Stubbergård sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-03 Stubbergård sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-02 Agger Tange
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-08 Grev Molktes Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-06-03 Helle sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-09 Grenen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-18 Hanstholm
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-13 Sødal Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-03 Mosestien
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Haven, Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-01 Mosestien
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Borris Hede
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Mosestien
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-01-04 Borris Hede
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-07 Knebel Bro
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-03-21 Sevel Skovby
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-09 Nørresø, Viborg
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-03-30 Juelstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-02 Agger Tange
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-06-20 Margrethekog
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-21 Geddal enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-18 Bygholm vejle midtsøen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-04 Skjern enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-06-01 Holmen, Thorsminde
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 0022-02-01 Holmen, Thorsminde
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-22 Geddal enge
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-13 Skive havn
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-05-12 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-05 Nordstrand, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-02 Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-01-02 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-05 Bøvling Klit
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-01-02 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-07-18 Geddal enge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-22 Okkerbassinerne VSF
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-12 Værnengene
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-11 Geddal enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-03-13 Ebeltoft Færgehavn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-04 Skjern enge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-02 Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 0222-08-10 Vestsøen, Vejlerne
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-12 Estvadgård Pl.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-03-01 Skov Olesens Plantage
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-03-24 Sønderlem Vig
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-08-22 Harboøre Tange
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-20 Hvide sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-05 Hulsig Hede
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-01-21 Nybro Mølle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-02 Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-05 Hulsig Hede
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-21 Værnsande
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-21 Værnsande
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-02-25 Hvide sande
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-02 Agger Tange
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-08-10 Lund Fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-10-12 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-02 Agger Tange
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-02 Agger Tange
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-01-18 Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-02-10 Vesterenge, Skjern Enge
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Mosestien
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-03-27 Videbæk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-08-10 Glombak
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-02 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-06-14 Bækbygård Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-05 Nordstrand, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-07 Nordstrand, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-06-14 Vest Stadil Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2022-05-06 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-05 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-01-07 Knebel Bro
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-02 Agger Tange
208 X Alk (Alca torda) 2022-09-01 Hvide sande
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-09 Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-02 Agger Tange
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-10 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-01-18 Hanstholm
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-03-08 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-02 Agger Tange
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-12 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-02 Agger Tange
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-08 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-02-25 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-02-02 Sønderlem Vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Mosestien
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-04 Skjern enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-03-29 Klosterheden
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-06-20 Varde Hovedlandevej
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-03-27 Borris Hede
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-05 Haven Sevel
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-01-06 Estvadgård Pl.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-30 Lille Vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-03 Helle sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-06-19 Ballum Sluse
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-03-08 Kværs
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-04 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-04 Borris Hede
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-02-25 Værnengene
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-02 Volstrup
274 X Slørugle (Tyto alba) 2022-06-26 Sevel
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-01-12 Borbjerg Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-03-10 Sevel
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-08 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-09 Viborg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-02-03 Sønderlem Vig
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-08 Non Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-27 Rævekær
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-03-08 Gråsten
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Mosestien
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-31 Skovgård Pl. Viborg
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-01-19 Estvadgård Pl.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-02 Agger Tange
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-09-06 Vest Stadil Fjord
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-01-04 Borris Hede
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-03-29 Sønderlem Vig
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-25 Ladegård sø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-04 Borris Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-04 Borris Hede
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-03 Haven Sevel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 sevel
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-04 Skjern enge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-04 Skjern enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Haven Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-03 sevel
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-31 Struer
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-06 Estvadgård Pl.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-01-09 viborg
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-03 Mosestien
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-03-27 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Haven Sevel
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Haven Sevel
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-18 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-09 Carl Molktes Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-04 Borris Hede
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-12 Svankær
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-04 Skarvsøen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-29 Jattrupvej
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-21 Værnengene
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-08 Non Mølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-05 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-12 Agger by
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-14 Mosestien
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-03 Dollerup Mølle
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-21 Hindø dæmningen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-10 Skarvsøen, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-27 Helle sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-29 Borris Hede
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2022-05-28 Fusingø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-20 Estvadgård Pl.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-13 Stubbergård sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-27 Haven Sevel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-01 Pumpehuset
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-08 Draved Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-06 Estvadgård Pl.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Mosestien
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-08 Rindsholm
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-31 Skovgård Pl. Viborg
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-08 Non Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-03 Haven Sevel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-26 Stubber Å og Ådal
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Haven Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-02 Agger Tange
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-02 Agger Tange
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-08 Gråsten
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-20 Bøvling
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-05 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Haven Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-03-29 Sønderlem Vig
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-12 Karup Å, Trandum
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-05 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-05-08 Batteriskoven, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-05-26 Skive havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-18 Lauhede
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-06 Råbjerg sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-03-15 Nr. Lyngvig
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-17 Lauhede
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-08 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Haven Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Haven Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-03 Haven Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-21 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-24 Troldeslugten, Hald sø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-14 Ørts Dambrug, Klosterheden
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-02 Agger Tange
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-20 Stubbergård sø P.plads
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-02 Agger Tange
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Haven Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-03 Haven Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-02-18 Haven Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Haven Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Haven Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-03 Handbjerg Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-23 Geddal enge
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-01-06 Mosestien
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-11-03 Ovstrup Hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-04 Borris Hede
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-03 Haven Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-08 Non Mølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-06 Handbjerg Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-04 Skjern enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-10 Ladegård sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-02 Mosestien
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger by
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer