Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-02-12 Skjern enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-19 Ørslev Sønderjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-07 Ødis
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-10 Havneby på Rømø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-04-16 Margrethekog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-04-19 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Hønsnap
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-22 Ørum sø
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Hindemade
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-02-10 Nørreådal
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-16 Nord for Toftlund
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-15 Villesbæk
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-01 Hindemade
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-01-31 Skjern enge
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Hindemade
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-01 Hønsnap
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Hindemade
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-01-23 Uge ved Tinglev
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-04 Halk nor
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2022-03-02 Lydersholm
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-01 Sølsted mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-29 Margrethekog
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Kiskelund plantage
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Hindemade
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Hindemade
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-04 Halk nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Hindemade
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-06-01 Rands fjord
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Hindemade
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-03 Kiskelund plantage
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-02-05 Mossø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Hindemade
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-15 Gråsten
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Flensborg fjord
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-02-14 Høve strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-14 Høve strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-04 Lillebælt ud for Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-10 Ud for Lakolk strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Flensborg fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Hindemade
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-01 Flensborg fjord
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-05-10 Tinglev mose
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-10 Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-03 Frøslev mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Hønsnap
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-01-01 Flensborg fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Haven i Haderslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-04-27 Hostrup
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-07 Ødis
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-02-02 Hindemade
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-26 Øst for Ribe
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-16 Ribe Østerå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Teglholt skov
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Kruså mølledam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-01-08 Lindet skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-01 Kruså mølledam
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-04 Lillebælt ud for Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-01 Flensborg fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-01-17 Lillebælt ud for Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-26 Sneum digesø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-01 Okseøerne
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-04-30 Hviding engsø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-09 Hindemade
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-01 Hindemade
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-04 Halk nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-12 Margrethekog nord
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-01-29 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-19 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-03-29 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-04-13 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-04-30 Højer kog
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-05 Halk nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-02 Ørbyhage
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-01-02 Hejlsminde bugt
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-03-24 Lakolk sydsøer
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-12 Højer forland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-10 Ballum forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-31 Margrethekog Syd
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-18 Højer forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-12 Højer forland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-06 Slivsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-01-10 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-02 Hejlsminde Nor (Kolding)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-02-01 Århus østhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-23 Ballum forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-14 Oksenvad hede
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-04-01 Nørresø ved Tønder
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-01 Hindemade
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-16 Villahøj
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-12 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-04-21 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-01-20 Gram å
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-02 Hejlsminde bugt
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-01 Årslev engsø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-04-13 Margrethekog Syd
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-13 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-18 Forland ved Højer
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-02-09 Saltvandssøen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Hindemade
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-11-03 Fanø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-03-13 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-02 Ørbyhage
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Okseøerne
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-02-17 Grønningen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-01-31 Skjern enge
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Haven i Haderslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-09-24 Spodsbjerg havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-02-17 Esbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-06-12 Klattrup grusgrav
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-05 Halk nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-30 Sønderstrand på Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-11 Møllestrøm Haderslev
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-22 Årø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2022-06-26 Tønder Nørresø
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-08-14 Kammerslusen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-05 Hasberger sø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-04-08 Rømø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-10-27 Halk nor
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-27 Hvide Sande
208 X Alk (Alca torda) 2022-03-15 Halk nor
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-02-26 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-03-10 Rømø
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-02-17 Grusgrav ved Tjæreborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-01-29 Hviding engsø
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-25 Råhede vade
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-03-31 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-09-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-16 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Hindemade
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-02 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-01-29 Saltvandssøen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-01 Værnengene
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2022-04-19 Hindemade
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Hindemade
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Hindemade
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-07-28 Hejlsminde nor
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-07 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-18 Rømø
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-31 Lindkær ved Ravnholt, Fyn
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-07-14 Kongens mose
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-01 Kruså mølledam
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-02-05 Grene sande
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-21 Hindemade
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-07 Oksenvad hede
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-09-25 Dovns klint
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-04-29 Ballum enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-05 Kragelund mose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-18 Skærbæk
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-03 Over matriklen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-10 Rømødæmningen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Skovby ved Vojens
274 X Slørugle (Tyto alba) 2022-04-28 Sønderjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-01-04 Oksenvad hede
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-06 Haderslev vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-01 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-03-01 Vestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-07 Ødis
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-03-01 Værnengene
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2022-02-21 Syd for Aabenraa
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-12 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-20 Frøslev plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-01-15 Gråsten skovene
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-07 Damende
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-05 Bevtoft plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-05 Bevtoft plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-03-05 Tåsinge
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-02 Lille Anslet
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-07 Haderslev
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-01-31 Skjern enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-09-08 Hindemade
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-10 Lakolk strand
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-24 Haderslev vesterskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-01 Hindemade
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-19 Skelde kobbelskov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-05 Bevtoft plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Christiansdal
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Haven i Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Haderslev (Haderslev)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-01 Åtoft plantage
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Haven i Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-01 Hindemade
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-21 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-06 Haderslev vesterskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-01-20 Gram storskov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Hindemade
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-03-14 Bevtoft plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Hindemade
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Hindemade
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-03-24 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-04 Rømø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-03 Aabenraa
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-10 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-09 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-13 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-19 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-08 Sandkule skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-03 Frøslev plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-12 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-17 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-20 Lyngvig
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-13 Rømø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-15 Hindemade
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-16 Kongeåens udløb
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-05 Nørresø ved Tønder
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-14 Kalvø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-15 Årø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-10 Tinglev mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-04-28 Sølsted mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-18 Hostrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-04 Haderslev vesterskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-20 Haderslev
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-04 Haderslev vesterskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-18 Bommelund plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Hindemade
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Hindemade
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Hindemade
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-05 Bevtoft plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-08 Sandkule skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-02 Ørbyhage
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-08 Juvre på Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Haven i Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Hindemade
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Hindemade
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-01-04 Halk
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-04 Halk nor
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-19 Skelde kobbelskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 christiansdal
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-13 Rømø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-10 Tinglev mose
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2022-05-18 Rømø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-03 Bommelund plantage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-01-10 Havneby på Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-23 Hillerød
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-30 Ballum
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-01-04 Hejsager strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-13 Syd for Højer
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2022-11-03 Fanø
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-04 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-02 Bæk
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Haven i Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-15 Kiskelund plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-16 Margrethekog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-13 Haderslev fjord
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-11 Hindemade
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-01 Hindemade
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-20 Frøslev plantage
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2022-10-18 Mandø
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-01-01 Hindemade
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-03-01 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Kruså mølledam
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-01 Hindemade
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Christiansdal
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Kruså mølledam
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-17 Halk nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-01-02 Ørbyhage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-01-05 Bevtoft plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-03-24 Lakolk
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-17 Ho
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-05 Bevtoft plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-03 Sofiedal
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-07-18 Haderslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-01 Kruså mølledam
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-10 Lakolk strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-05 Skast
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-02 Ørbyhage
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-05 Grene sande
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer