Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Jørgen Nørrevang Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Nørrevang Jensens kryds

Dette er Jørgen Nørrevang Jensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-16 Grenen, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-22 Vallensbæk Strandeng
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-05-15 Grenen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-19 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-03-19 Nordstrand, Skagen
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-02-15 Selsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Gøsig Mark
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-25 Ølsemagle revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-04-26 Hejresøen
29 Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-25 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-19 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-24 Gundsømagle Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-24 Gundsømagle Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-02-15 Selsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-15 Nordstrand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-23 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-15 Nordstrand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-28 Jægersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-23 Asserbo Strand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-15 Grenen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-15 Grenen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-05-18 Grenen
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-22 Vallensbæk Strandeng
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-10 Vigerslevparken
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-03-10 Vigerslevparken
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-04-26 Hejresøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-15 Nordstrand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-02-26 Vallensbæk og Ishøj strandenge
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-07 Ølsemagle revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-16
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-17 Grenen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-11 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-03-29 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-18 Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-05-20 Skagen
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-16 Grenen
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-29 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-08 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-05-16 Grenen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-03-18 Vesterby, Skagen
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-03-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-04-24 Vallensbæk og Ishøj strandenge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-03-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-26 Hejresøen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-03-18 Skagen havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-05-16 Grenen
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Storebæltsbroen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Grenen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-19 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-05-15 Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-01 Gundsømagle Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-16 Grenen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-15 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-19 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-14 Skagen Havn
208 X Alk (Alca torda) 2022-03-20 Nordstrand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-03-19 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-15 Nordstrand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-16 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-16 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-01-24 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-15 Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-28 Porsemose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-05-15 Grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-16 Ellekratet
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-20 Gyvelstien, Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-16 Grenen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-15 Ellekrattet
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-02-02 Vigerslevparken
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-28 Porsemose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-25 Ølsemagle Revle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-05-17 Grenen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-03-06 Vallensbæk og Ishøj strandenge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-15 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-19 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-17 Greve
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-17 Grenen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-05-16 Grenen
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-18 Grenen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-05-15 Grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-15 Ellekrattet
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-05-15 Grenen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-18 Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-18 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-05-15 Grenen
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-03-06 Vallensbæk og Ishøj strandenge
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-03-18 Gyvelstien
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-03-18 Skagen Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-31 Vaserne
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-03-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-18 Skagen Klitplantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-29 Valby
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-01 Gundsømagle Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-01 Gundsømagle Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-31 Vaserne
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-19 Vigerslevparken
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-22 Vigerslevparken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-28 Porsemose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-04-28 Porsemose
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-17 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-19 Ellekrattet
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-19 Vigerslevparken
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-19 Ellekrattet
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-24 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-09 Kystagerparken
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-04-19 Vigerslevparken
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-03-05 Vigerslevparken
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-18 Vigerslevparken
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-03-18 Gyvelstien
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-18 Gyvelstien
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-18 Skagen Klitplantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-17 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-19 Ellekrattet
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-17 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-28 Vigerslevparken
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-04-27 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-28 Porsemose
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-27 Valby
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-31 Valby
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-28 Porsemose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-03-25 Vigerslevparken
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-09 Vallensbæk og Ishøj strandenge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-02-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-28 Porsemose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-15 Skagen
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-03-10 Vigerslevparken
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-05-15 Ellekrattet
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-15 Gyvelstien, Skagen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-23 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-18 Vesterby, Skagen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-03-20 Nordstrand, Skagen
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-23 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-03-20 Nordstrand, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2022-03-20 Nordstrand, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-15 Nordstrand
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-04 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer