Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-05-28 Rødekro (Aabenraa)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-18 Egå Engsø (Århus)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-15 Lillenor/Storenor by/agerland (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-03-05 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-06-12 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-15 Århus Østhavn (Århus)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-07-08 Egå Engsø (Århus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-12-29 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-30 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-11-19 Kongensbro Råstofgrave (Silkeborg)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-22 Egå Engsø (Århus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-22 Egå Engsø (Århus)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-02-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-30 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Fredericia Vold (Fredericia)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-22 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-25 Brabrand Sø - østenden (Århus)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-29 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Fredericia Vold (Fredericia)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-30 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-15 Århus Østhavn (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-15 Århus Havn (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-30 Nybøl Nor (Sønderborg)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-22 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-15 Moesgård Strand (Århus)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-11 Åbyhøj (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-06 Århus Midtby (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-05-17 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-05 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Århus Å ml. 3-Broer og Århus midtby (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-05-07 Tranhom (Horsens)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-04 Århus Å ml. 3-Broer og Århus midtby (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-04-27 Yderhavnen, København (København)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-30 Åbenrå Fjord (Aabenraa)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-06-12 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-05 Mandø (Esbjerg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-17 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-03 Århus Østhavn (Århus)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-07-18 Dueodde (Bornholm)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-03-05 Vester Vedsted Forland (Esbjerg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-07-06 Gåsehage (Syddjurs)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-07-03 Gåsehage (Syddjurs)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-18 Dueodde (Bornholm)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-07-03 Gåsehage (Syddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-15 Århus Østhavn (Århus)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-07-18 Dueodde (Bornholm)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-07-18 Strandmarken øst (Bornholm)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-08-25 Årslev Engsø (Århus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-03-05 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-02 Årslev Engsø (Århus)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-10-23 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-01-15 Århus Østhavn (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-02-12 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-02 Gjellerup Skov (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-08-22 Lynetten Vindmøllepark (København)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-07-18 Dueodde (Bornholm)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-06-12 Århus Østhavn (Århus)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-09-13 Egå Engsø (Århus)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-07-21 Græsholmen (Christiansø)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-06 Århus Havn (Århus)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-17 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-05-15 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-05 Ribe, syd (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-06-05 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-05-19 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-04 Åbyhøj (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-30 Årslev Engsø (Århus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-16 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-20 Brovande, Skagen (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-16 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-15 Skagen By (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-26 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-02-10 Skårup nordvest for Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-16 Hjortsballe/Hedegård by/agerland (Silkeborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-18 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-19 Sølyst Naturcenter i Brabrand (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-03-05 Mandø (Esbjerg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-10 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2022-12-30 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-02 Risskov Skov (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-07-28 Marienlystparken og Rydevænget (Århus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-15 Giber Å Skovmøllen-havet (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-16 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-09-01 Åbyhøj (Århus)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-01-30 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-02 Risskov Skov (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-02-12 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-03-05 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-16 Skagen By (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-04 Åbyhøj (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-20 Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-03 Gjellerup Skov (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-08-13 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-29 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-29 Hønsnap (Aabenraa)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-12-27 Risskov By (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-15 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-01-15 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-03 Gjellerup Skov (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-22 Egå Engsø (Århus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-05-20 Damsted (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-10 Skårup nordvest for Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-21 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-23 Herning (Herning)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-28 Indre By (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-19 Åbyhøj (Århus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-17 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-17 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-22 Gjellerup Skov (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-18 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-27 Rødekro Vestermark Grusgrave (Aabenraa)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-17 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-01-05 Åbyhøj (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-17 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-20 Åbyhøj (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-15 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-06-04 Mindeparken (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-03 Gjellerup Skov (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Fredericia Vold (Fredericia)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-03 Gjellerup Skov (Århus)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-05 Brabrand Sø - østenden (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-16 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-03 Åbyhøj (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-05 Mandø (Esbjerg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-04 Ribe, syd (Esbjerg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-16 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-05-05 Årslev Engsø (Århus)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-22 Vestereng ved Århus nord (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-04-25 Åbyhøj (Århus)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-05-17 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-27 Nordhavnstippen/Stubben (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-21 Åbyhøj (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-16 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-05-19 Fyrvej, Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-27 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-12-27 Voldbækken i Brabrand (Århus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-05 Åbyhøj (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-15 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-11 Brabrand (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-23 Åbyhøj (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-03-05 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-15 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-11-19 Viskum (Viborg)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-03-03 Århus Østhavn (Århus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Fredericia (Fredericia)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-15 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-09 Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-04-19 Århus Å ml. 3-Broer og Århus midtby (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-05-21 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-01 Fredericia Vold (Fredericia)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-21 Brabrand (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-03-03 Århus Østhavn (Århus)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-02-07 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-01 Fredericia Østerstrand (Fredericia)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-05 Vester Vedsted Forland (Esbjerg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer