Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-03-19 | Ishøj Strandenge |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-03-15 | Frejlev Skov |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-04-20 | Nordstrand, Skagen |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-16 | Nørreballe Nor |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-02-17 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-03-13 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-03-28 | Hirtshals Øststrand (Hjørring) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-03-10 | Ribe |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-03-18 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-03-12 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-03-12 | Gedser |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-03-15 | Gurre |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-03-11 | Hindemade |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-03-11 | Gilbjerg |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-03-24 | Fyns Hoved |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-03-16 | Torpet Mise |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-03-19 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-02-17 | Værnengene |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-03-23 | Hellebæk |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-02-16 | Værnengene |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-03-13 | Klosterkær (Horsens) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-03-10 | Svankær |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-03-14 | Havlykke |
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-03-23 | Østerådalen |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | ||
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-03-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-03-04 | Sønderåen, Tønder |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-03-14 | Fjellerup Strand (Norddjurs) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-03-14 | Viby (Århus) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-03-16 | Enghaveparken |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-01 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-03-19 | Bruserup/Stavreby Strandenge (Guldborgsund) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-03-14 | Ørts Dambrug, Klosterheden |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-03-08 | Fovrfeltsbækkens udløb |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-03-19 | Farø (Vordingborg) |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-03-19 | Uldum Kær (Hedensted) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-03-20 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-03-18 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-03-12 | Kikhavn |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-03-13 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-03-12 | Kammerslusen |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-03-22 | Gentofte Sø |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-03-16 | Ganløse Ore (Egedal) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-03-14 | Viborg |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-03-20 | Istrup (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-03-09 | Røjle, F |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-03-09 | Ristinge Hale |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-03-19 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-03-15 | Mosede Havn, Greve |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-03-20 | Fuglereservat Nivå bugt, strandengene (Fredensborg) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-03-17 | Brande |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-03-26 | Klydesøen |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-03-19 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-03-20 | Haven i Tornby |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-03-06 | Svinsager by/agerland (Skanderborg) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-03-19 | Sybergland (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-03-04 | Bøgballe (Hedensted) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-03-13 | Tempelkrog |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-04-10 | Hald Hovedgaard |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-03-17 | Velling Mærsk |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-03-11 | Bøtø Enge, Sydfalster |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-03-22 | Staunings Ø |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-03-11 | blåvands huk |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-03-13 | Spøttrup sø |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-01-08 | Nexø |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-03-10 | Svankær |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-03-27 | Trylleskoven (Solrød) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-03-10 | Fogense Enge |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-03-15 | Randers (Randers) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-03-04 | Karlslunde Strand |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-01 | Hirbosøerne (Lolland) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-17 | Balka Havn |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-03-17 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-03-14 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-03-19 | Spørring Grusgrav (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-03-13 | Nordhavnstippen, Østerbro |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-03-06 | Klosterengen |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-03-23 | Åbyhøj (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-03-22 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-04-13 | Vallensbæk og Ishøj strandenge |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-02-16 | Værnengene |
89 | Flemming Thomasen | 214 | ||
90 | Jan Ravnborg | 214 | ||
91 | Christian Leth | 214 | 2022-03-20 | Gilbjerg Hoved |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-03-14 | Vestskoven |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-03-19 | Grib Skov |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-03-19 | Hønsinge |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-03-27 | Padborg |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-03-21 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-03-18 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-03-12 | Ganløse Ore (Egedal) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-03-18 | Ejby |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-03-10 | Skjern Enge |
101 | Henrik Pedersen | 210 | ||
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-03-12 | Øster Hvillum (Ikast-Brande) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-03-17 | Gedser Odde |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-03-12 | Ganløse Ore (Egedal) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | ||
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-03-13 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-03-15 | Hønning Plantage (Tønder) |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-03-13 | Nordhavn |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-03-16 | Stubbergård Sø |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-03-23 | Præstesø Værløse |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-03-16 | Hirtshals Havn |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-03-20 | Værnengene |
114 | Peter Thomasen | 204 | 2022-03-26 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-03-14 | Nivåbugten |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-03-12 | Risskov By (Århus) |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-03-18 | Kallerup |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-03-13 | Saltvandssøen (Tønder) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-03-12 | Kammerslusen |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-02-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-03-18 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-03-13 | Skjern Enge |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-03-25 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-03-15 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-04-17 | Brabrand Sø |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-03-02 | Tørring by/agerland (Skanderborg) |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-03-19 | Mølholm Søerne (Aalborg) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-02-19 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-03-12 | Rugballe Mose ved Fårup Sø (Vejle) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-04-09 | Bløden (Roskilde) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-03-09 | Vallensbæk og Ishøj strandenge |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-03-20 | Korshage |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-03-20 | Horskær (Odder) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-03-19 | hindemade |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-03-19 | Korshage |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-04-10 | Nørre Bjert (Kolding) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-04-02 | Høve Strand |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-06-09 | hillerød |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-03-26 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-03-03 | Sofiedal (Aabenraa) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-03-18 | Vanløse |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-04-11 | Lille Vildmose (Aalborg) |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-03-30 | hejresøen |
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-03-12 | Herslev (Lejre) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-04-17 | Bygholm Vejle, Østsø (Jammerbugt) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-03-26 | Gribskov |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-03-15 | Vranderup |
151 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
152 | Tina Hansen | 164 | 2022-03-19 | Nordhavn (København) (København) |
153 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-03-15 | Hygum Bakke |
154 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-04-21 | Karlslunde (Greve) |
155 | Ivan Olsen | 163 | 2022-03-23 | Gilleleje By (Gribskov) |
156 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-04-02 | Egå Engsø (Århus) |
157 | Helle Andersen | 158 | ||
158 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-08-29 | Annisse Nord (Gribskov) |
159 | Bente Wonsild | 157 | 2022-03-26 | Gribskov |
160 | Daniel Andersen | 156 | 2022-03-27 | |
161 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-03-15 | Billund By (Billund) |
162 | Søren Thomsen | 156 | ||
163 | Kaj Erik Nielsen | 155 | Nivåbugt tangen | |
164 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-03-23 | Mergelgraven KM |
165 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-03-18 | Rosborg |
166 | Susanne Naamann | 151 | 2022-03-19 | Birkum grusgrav |
167 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-03-23 | Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn) |
168 | Birgitte Birch Andreasen | 143 | 2022-03-25 | Majbølle nor |
169 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-04-01 | |
170 | John Brandbyge | 134 | 2022-03-20 | Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg) |
171 | Claus Holkjær | 133 | 2022-04-19 | Frederikssund |
172 | Torben Kragh | 127 | ||
173 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
174 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-09-10 | Kammerslusen |
175 | Andreas Petersen | 123 | ||
176 | Christian Terp | 120 | 2022-04-02 | Bløden (Roskilde) |
177 | Per Poulsen | 118 | 2022-04-01 | Veddelev (Roskilde) |
178 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-03-24 | Ribe, syd (Esbjerg) |
179 | Bart Westgeest | 118 | 2022-03-27 | Højvangen bydel Skanderborg (Skanderborg) |
180 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-03-12 | Damvej 10 |
181 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-05-02 | Nørre Taastrup Grusgrav |
182 | Agnes Mørch Nielsen | 107 | ||
183 | Ingrid Stegmann | 107 | 2022-04-29 | Fanø |
184 | Thomas Kandrup Nielsen | 103 | ||
185 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | 2022-04-09 | Doverodde |
186 | Peter Enemark | 98 | 2022-05-14 | Dyrehaven |
187 | Lars Petersen | 63 | 2022-03-13 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
188 | Andreas Holkjær | 61 | 2022-05-14 | Vellerup |