Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-04-23 | Vadehavet |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-05-10 | Kværkeby |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-16 | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-16 | Botofte Skovmose |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-05-02 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-05-11 | Sølsted Mose (Tønder) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-05-01 | Sølsted Mose (Tønder) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-05-05 | Årslev Engsø |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-05-05 | Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-05-14 | Sjælsø vest (Allerød) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-05-12 | Ny Frederikskog (Tønder) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-05-13 | Sølsted Mose |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-05-05 | Nørresø ved Tønder |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-05-19 | Gilb hoved |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-05-06 | Slambassinet |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-05-02 | Sølsted Mose (Tønder) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-05-01 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-05-06 | Skænken Sø |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-05-10 | Gentofte Sø |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-04-28 | Strødam Engsø |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-05-07 | Åle Kær (Hedensted) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-05-04 | Aggertange |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-05-14 | Bøtø |
28 | Mogens Neergaard | 252 | ||
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-05-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-04-27 | Græse Ådal (Frederikssund) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-05-11 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-05-09 | Årslev Engsø (Århus) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-05-03 | Brabrand Sø - østenden (Århus) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-05-07 | Samsø |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-30 | Han Vejle (Thisted) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-05-17 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-05-04 | Nordhavnstippen, Kbh |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-05-10 | Skarvsøen, Skagen |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-05-23 | Utterslev mose |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-05-07 | Hejresøen, Kalvebod fælled |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-09 | Egå Engsø (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-05-16 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-05 | Sølsted Mose (Tønder) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-05-02 | Holløse Bredning |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-05-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-05-15 | Sneum Digesø |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-05-14 | Sølsted Mose |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-05-11 | Sølsted Mose (Tønder) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-05-12 | Kølsen |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-06 | Han Vejle (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-05-05 | Eskør |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-05-01 | Nakkebølle Inddæmning |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-04-29 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-05-05 | Svogerslev Sø, Roskilde |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-05-11 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-05-08 | Bølling Sø |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-05-08 | Søndersø |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-05-21 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-05-11 | Skagen |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-04-23 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-05-18 | Bispeenge (Odense) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-04-23 | Årslev Engsø (Århus) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-05-07 | Sjælsø vest |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-05-22 | Grenen |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-05-09 | Årslev Engsø |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-05-08 | Tystrup Sø sydl. del S. f. Sorø |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-05-15 | Tibirke Ellemose |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-05-17 | blåvands huk |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-05-04 | Sønder lem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-05-18 | Bastemose |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-07-18 | han vejle |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-06-05 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-05-04 | Broby Sø |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-05-15 | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-05-07 | Ølsemagle Revle |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-05-23 | Reservatet, Skagen (Frederikshavn) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-05-09 | Grisby |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-05-16 | Han Vejle (Thisted) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-05-17 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-04-23 | Han Vejle (Thisted) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-05-16 | Lille Vejlesø, Hundige |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-05-06 | Årslev Engsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-05-05 | Årslev Engsø (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-05 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-05-15 | Vestamager |
88 | Flemming Thomasen | 214 | ||
89 | Jan Ravnborg | 214 | ||
90 | Christian Leth | 214 | 2022-05-08 | Holløse Bredning |
91 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-04-29 | Vestskoven |
92 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-05-06 | Sjælsø V |
93 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-05-26 | Borremose |
94 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-06-04 | Koklapperne |
95 | Lars Johansen | 213 | 2022-05-04 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
96 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-05-02 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
97 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-05-08 | Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov) |
98 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-05-16 | Ejby mose |
99 | Henrik Dahl | 211 | 2022-05-06 | Stege Jordbassiner |
100 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-05-15 | Als |
101 | Morten Christensen | 210 | 2022-05-03 | Søengene (Jammerbugt) |
102 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-05-21 | GFU |
103 | Lars Gaarn | 210 | 2022-05-08 | Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov) |
104 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-05-26 | Kongens Kær (Vejle) |
105 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-05-03 | |
106 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-05-19 | Sdr. Farup Klæggrav m. småsøer (Esbjerg) |
107 | Louise Tanderup | 207 | 2022-05-22 | Hejersøen Amager |
108 | Sarah Kisbye | 207 | 2022-05-08 | Nordhavnstippen |
109 | Poul Krag | 206 | 2022-05-10 | Skarvesøen |
110 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-05-06 | Lille Vildmose |
111 | Conny Jensen | 205 | 2022-05-18 | Nordstrand, Skagen |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-14 | Årslev Engsø |
113 | Peter Thomasen | 204 | 2022-06-18 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
114 | Henrik Petersen | 204 | ||
115 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | ||
116 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-05-13 | Vejlerne |
117 | Jan Badura | 203 | 2022-05-18 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
118 | Else Hjorth | 203 | 2022-06-30 | Mors |
119 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
120 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-05-14 | Gjerrild Nordstrand Øst |
121 | Kim Duus | 199 | 2022-05-13 | Utterslev Mose |
122 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-05-15 | Skjern Enge, Vesterenge |
123 | Johnny Jensen | 198 | 2022-05-12 | Ny Frederikskog (Tønder) |
124 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-06-03 | Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn) |
125 | Gustav Nyberg | 196 | ||
126 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-05-05 | Årslev Engsø |
127 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-12 | Årslev Engsø |
128 | René Rørbæk | 194 | 2022-05-01 | Nørholmskoven (Aalborg) |
129 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-05-01 | Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern) |
130 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
131 | Bo Levesen | 189 | 2022-05-13 | Flasken ved Bøgeskov (Fredericia) |
132 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-05-05 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
133 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-04-28 | Porsemose |
134 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-05-14 | Borgnæs, Ærø |
135 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-05-03 | Moesgård Strand (Århus) |
136 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-05-22 | hejlsnor |
137 | Morten Dehn | 181 | 2022-05-08 | Holløse Bredning |
138 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-11 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
139 | Jens Ekelund | 178 | 2022-05-22 | Trundholm Mose |
140 | Erik Skude | 172 | 2022-05-03 | ellemosen |
141 | Michael Højgaard | 172 | 2022-05-05 | Pøleåen |
142 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-05-13 | Magisterkogen (Tønder) |
143 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-05-10 | Utterslev Mose |
144 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-05-23 | Nørrestrand (Horsens) |
145 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-05-01 | kongelundsstranden |
146 | Geir Tveit | 169 | 2022-05-26 | Svogerslev Sø (Roskilde) |
147 | Lasse Morgen | 167 | 2022-05-20 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
148 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-05-18 | Tryggevælde å udløb |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-05-19 | Føns Vang |
150 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
151 | Tina Hansen | 164 | 2022-05-06 | Amager Fælled (København) |
152 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-05-30 | Harboøre Tange |
153 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-05-23 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
154 | Ivan Olsen | 163 | 2022-05-21 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
155 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-06-30 | Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus) |
156 | Helle Andersen | 158 | ||
157 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-05-11 | Gurre Sø (Helsingør) |
158 | Bente Wonsild | 157 | 2022-05-18 | Tryggevælde Å udløb |
159 | Daniel Andersen | 156 | 2022-05-16 | |
160 | Søren Thomsen | 156 | 2022-05-29 | Utterslev Mose |
161 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-14 | Skjern enge |
162 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-05-16 | Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn) |
163 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-05-17 | Svogerslev sø |
164 | John Brandbyge | 134 | ||
165 | Claus Holkjær | 133 | 2022-06-04 | Vellerup |
166 | Torben Kragh | 127 | ||
167 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
168 | Andreas Petersen | 123 | ||
169 | Christian Terp | 120 | 2022-05-15 | Amager Fælled (København) |
170 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-06-23 | Føns Vang (Middelfart) |
171 | Bart Westgeest | 118 | 2022-05-15 | Skanderborg Sø (Skanderborg) |
172 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-05-19 | Damvej 10 |
173 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-05-07 | Barup Sø |