Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-05-14 | Jerup strand |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-06-12 | Bavelse Sø |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-13 | Ishøj Strandenge |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-15 | Grenen, Skagen |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-05-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-05-11 | Sølsted Mose (Tønder) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | 2022-05-10 | |
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-05-18 | Frederiksberg (Frederiksberg) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-05-16 | Hoptrup |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-05-11 | Sølsted Mose (Tønder) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-05-10 | Kolding nord for jernbanen (Kolding) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-05-12 | Tønder (Tønder) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-05-14 | Hassberger See |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-05-10 | Haderslev |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-05-17 | Klydesø |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-05-11 | Årslev Engsø |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-05-13 | Borreby mose |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-05-12 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-05-13 | Ebeltoft |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-05-10 | Gentofte Sø |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-05-16 | Sølsted mose |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-05-14 | Møgeltønder (Tønder) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-05-04 | Struer |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-05-12 | Bøtø |
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-06-07 | |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-05-24 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-05-13 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-05-15 | Drøsselbjerg Strand |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-05-13 | Årslev Engsø (Århus) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-05-13 | Langå (Randers) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-05-10 | Amager Fælled |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-05-17 | Frederiks (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-05-14 | Juelstrup Sø (Rebild) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-05-12 | Rørmosen, Roskilde |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-06-03 | Helle sø |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-05-23 | Utterslev mose |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-05-12 | Langholmen, Utterslev Mose |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | 2022-05-13 | Vejlerne |
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-15 | Årslev Engsø (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-05-16 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-18 | Årslev Engsø (Århus) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-05-10 | Roskilde |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-05-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-05-16 | Draved Skov |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-05-11 | Gentofte Sø |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-05-11 | Sølsted Mose (Tønder) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-05-14 | Skjern enge |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-21 | Lund Fjord (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-05-13 | Røjle By |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-05-14 | Magisterkoog |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-05-13 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-05-11 | Ølsemagle Revle, Køge |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-05-14 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-05-17 | Uldum Kær |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-05-15 | Søndersø |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-05-14 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-06-20 | Lille Vildmose |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-05-13 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-05-16 | Dalby (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-05-09 | Årslev Engsø (Århus) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-05-10 | Frederiksværk |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-05-23 | Skagen |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-05-13 | Årslev Engsø |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-05-15 | Glumsø Sø NV. f. Næstved |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-05-15 | Holløse Bredning |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-05-15 | blåvandshuk |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-05-16 | Skive |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-05-12 | Galløkken |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-05-04 | Struer |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-05-12 | Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-05-14 | Skagen, 2 |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-05-15 | Viborg (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-05-11 | Karlslunde Mose |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-05-14 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-05-12 | Bavelse Sø |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-05-19 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-05-14 | Taarbæk (Lyngby-Taarbæk) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-05-13 | Egå Engsø (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-05-15 | Hjørring |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-05-12 | Årslev Engsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-05-11 | Åbyhøj (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-13 | Dragør Sydstrand (Dragør) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-05-15 | Utterslev mose |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-05-14 | Ringkøbing |
89 | Flemming Thomasen | 214 | ||
90 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-05-14 | Tønder by |
91 | Christian Leth | 214 | 2022-05-14 | Peberholm |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-05-12 | Holtser Hage |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-05-11 | Sjælsø V |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-05-15 | Sundby, Lolland |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-05-11 | Utterslev mose midt |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-05-10 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-05-14 | Benløse (Ringsted) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-05-15 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-05-14 | Ejby |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-05-12 | Feddet |
101 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-05-16 | als |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-05-28 | Padborg (Aabenraa) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-05-12 | Bøtø |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-05-16 | Odense Jernbaneterræn (Odense) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-05-17 | Broksø Enge (Faxe) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-05-13 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-05-15 | Christiansfeld (Kolding) |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-05-15 | Hjørring |
109 | Sarah Kisbye | 207 | 2022-05-14 | |
110 | Poul Krag | 206 | 2022-05-31 | Helle Sø |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-05-15 | Værløse |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-05-13 | Grenen, Skagen |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-14 | Viby J |
114 | Peter Thomasen | 204 | 2022-05-14 | Valby (København) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-05-12 | Rådvad |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | ||
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-05-21 | Vejlerne |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-05-14 | Vigersted Mose (Ringsted) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-06-18 | Videbæk |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-05-13 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-05-10 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-05-13 | Egå Engsø |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-05-13 | Emmerlev Klev (Tønder) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-05-11 | Kolding Slotssø (Kolding) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-05-13 | Brabrand Sø |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-12 | Årslev Engsø |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-05-10 | Vejgård, Aalborg (Aalborg) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-06-18 | Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-05-18 | Fredericia (Fredericia) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-05-12 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-05-15 | Grenen |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-05-10 | Hjemme |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-05-14 | Årslev Engsø (Århus) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-07-05 | uldumkær |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-05-13 | Saltholm |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-31 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-05-14 | Vindekilde |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-06-10 | ølsemagle |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-05-12 | Utterslev Mose (Midtmosen) |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-05-13 | Magisterkogen (Tønder) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-05-10 | Vanløse |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-06-26 | Nørrestrand (Horsens) |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-05-08 | Nordre klapper, kalvebod fælled |
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-05-16 | Albertslund |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-05-21 | Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-05-16 | Hillerød |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-05-15 | Slagelse |
151 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
152 | Tina Hansen | 164 | 2022-05-10 | Grønjordssøen (København) |
153 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-05-28 | Lemvig |
154 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-06-03 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
155 | Ivan Olsen | 163 | 2022-07-03 | Rusland (Gribskov) |
156 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-05-14 | Årslev Engsø (Århus) |
157 | Helle Andersen | 158 | ||
158 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-05-23 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
159 | Bente Wonsild | 157 | 2022-05-16 | Hillerød |
160 | Daniel Andersen | 156 | 2022-05-16 | |
161 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-05-10 | Grindsted By (Billund) (Billund) |
162 | Søren Thomsen | 156 | 2022-05-13 | Utterslev Mose |
163 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-05 | Hornbæk |
164 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-07-18 | Møgeltønder camping |
165 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-05-11 | Trædballe |
166 | Susanne Naamann | 151 | 2022-05-14 | Ejby |
167 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-05-15 | Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn) |
168 | Birgitte Birch Andreasen | 143 | 2022-05-17 | Maribo kajakklub |
169 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-05-14 | Roskilde |
170 | Claus Holkjær | 133 | 2022-05-21 | Kalvebod fælled |
171 | Torben Kragh | 127 | ||
172 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
173 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-06-01 | Varde |
174 | Andreas Petersen | 123 | ||
175 | Christian Terp | 120 | 2022-05-15 | Amager Fælled (København) |
176 | Per Poulsen | 118 | 2022-05-18 | Vanløse (København) |
177 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-05-16 | Middelfart (Middelfart) |
178 | Bart Westgeest | 118 | 2022-05-21 | Frederiksbjerg (Aarhus) (Århus) |
179 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-05-27 | Rydal |
180 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-05-11 | Ringsted Station |
181 | Agnes Mørch Nielsen | 107 | ||
182 | Ingrid Stegmann | 107 | ||
183 | Thomas Kandrup Nielsen | 103 | 2022-05-16 | Viby Sjælland |
184 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | ||
185 | Peter Enemark | 98 | 2022-05-11 | Sortedamssøen |
186 | Andreas Holkjær | 61 | 2022-05-17 | Frederiksberg |
187 | Peter Bay Eriksen | 26 | 2022-05-20 | Rønne |