Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 306 | 2019-05-06 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
2 | Henrik Brandt | 300 | 2019-04-27 | Filsø |
3 | Peter Hartoft-Jacobsen | 297 | 2019-04-28 | Halkær Ådal syd for Vegger |
4 | Ib Jensen | 293 | 2019-05-04 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
5 | Carsten Svejstrup Sørensen | 291 | ||
6 | Jesper Johannes Madsen | 290 | 2019-05-06 | Ølsemagle Revle |
7 | Jens Lind | 285 | 2019-05-05 | Rusland |
8 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 280 | 2019-05-03 | Kongelundsstranden. |
9 | Joakim Matthiesen | 276 | 2019-04-29 | Grenen, Skagen |
10 | Erik Overgård | 275 | 2019-04-28 | Han Vejle |
11 | Thyge Enevoldsen | 274 | 2019-05-04 | Lund fjord |
12 | Michael Køie Poulsen | 273 | 2019-05-05 | Hellebæk |
13 | Jørn Vinther Sørensen | 272 | 2019-04-30 | Ladegård |
14 | Anders Wiig Nielsen | 271 | 2019-05-05 | Barup Sø (FVF-område) (Guldborgsund) |
15 | Carsten Bohn Søndergaard | 270 | 2019-05-05 | Skagen |
16 | Jan Kiel | 269 | Røsnæs | |
17 | Klaus Malling Olsen | 268 | 2019-05-21 | Råmosen, Ballerup |
18 | Simon Vikstrøm | 268 | 2019-04-29 | Kroghage |
19 | Christian Andersen Jensen | 266 | 2019-04-26 | Tåstrup Århus (Århus) |
20 | Svend Rønnest | 265 | 2019-05-06 | Esbjerg Skovene |
21 | Christian Hjorth | 264 | 2019-04-29 | Lønborg |
22 | Andreas Winding | 263 | 2019-05-04 | Skellerup |
23 | Svend Erik Petersen | 262 | 2019-04-29 | Skagen, Verdens Ende |
24 | Bo Brauner | 262 | 2019-05-10 | Hirtshals Nordstrand |
25 | Michael Brunhøj Hansen | 262 | 2019-04-29 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
26 | Jens Ballegaard | 261 | 2019-05-13 | Skagen |
27 | Mogens Neergaard | 259 | ||
28 | Lars Jensen Kruse | 259 | 2019-04-28 | Ramløse Bakker (Gribskov) |
29 | Jan Speiermann | 258 | 2019-04-30 | Skagen |
30 | Carsten Jørgensen | 256 | 2019-05-05 | Skenkelsø |
31 | Lis Kastrup | 256 | 2019-05-05 | Vejlerne |
32 | Leif Novrup | 255 | 2019-05-03 | Stubber å |
33 | Arne Ruohonen | 255 | 2019-05-05 | |
34 | Søren Blanke | 253 | 2019-04-27 | Nr. Farup enge |
35 | Philip Elbek | 251 | 2019-05-10 | Gedser Odde |
36 | Jan Hjort Christensen | 251 | 2019-05-07 | Rusland, Dronningmølle |
37 | Stig Hartvig Nielsen | 251 | 2019-04-27 | Spodsbjerg |
38 | Rune Sø Neergaard | 250 | ||
39 | Michael Mosebo Jensen | 249 | 2019-05-08 | Gamborg Inderfjord, F |
40 | Gerner Majlandt | 247 | 2019-05-11 | Terpet Hede (Hjørring) |
41 | Ole Kristjansen | 247 | 2019-04-26 | Amager |
42 | Tommy Kaae | 246 | 2019-04-27 | Uldum Kær |
43 | Mads Bjarke Salling | 246 | 2019-05-12 | Søllerød golfklub |
44 | Lars Johansen | 242 | 2019-04-30 | Bøtø |
45 | Peter Leth Olsen | 241 | 2019-04-30 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
46 | Martin Svinth Weenink | 240 | 2019-04-27 | Mandø |
47 | Anders Odd Wulff Nielsen | 237 | ||
48 | Daniel Lehmberg | 237 | 2019-05-11 | Vestamager |
49 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2019-04-25 | Hou Nordstrand |
50 | Niels Bomholt | 236 | 2019-04-25 | Hou Nordstrand |
51 | Joshua Emil Haahr | 234 | 2019-05-11 | Skamlebæksletten, Odsherred |
52 | Sebastian Thorup Hansen | 234 | ||
53 | Orla Hugger Jakobsen | 233 | 2019-05-12 | Tornelund V.f. Haslev |
54 | Jan Badura | 233 | ||
55 | Daniel Palm Eskildsen | 232 | 2019-05-11 | Strødam Engsø |
56 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 232 | 2019-05-07 | Grenen |
57 | Hjalte Benjamin Johansen | 229 | 2019-04-26 | Sydhavnstippen |
58 | Bo Thyge Johansen | 229 | 2019-04-29 | Sjælsø |
59 | Peder Nygaard Nielsen | 228 | 2019-05-06 | Hjortsvang Fælled |
60 | Else Hjorth | 228 | 2019-04-29 | Lønborg |
61 | Asger Lykkegaard Møldrup | 227 | ||
62 | Stinne Aastrup | 226 | 2019-04-28 | |
63 | Christian Michael Villadsen | 225 | 2019-04-29 | Hedeenge Egå (Århus) |
64 | Christian Rørdam | 225 | 2019-04-29 | Holløse Bredning |
65 | David B. Collinge | 224 | 2019-05-11 | Nyord Enge (Vordingborg) |
66 | Ralph Qwinten | 222 | 2019-04-27 | Kongens Mose (Tønder) |
67 | Henrik Böhmer | 222 | 2019-04-28 | Blåvands Huk (Varde) |
68 | Erik Groth-andersen | 222 | 2019-04-27 | Sjælsø |
69 | Henrik Pedersen | 221 | 2019-05-10 | Vandpladsken |
70 | Elly Hansen | 220 | 2019-05-08 | Vejlerne |
71 | Poul Krag | 219 | 2019-05-06 | Rastepl. Himmerland Øst |
72 | Henrik Petersen | 218 | ||
73 | Johan Henrik Funder Castenschiold | 218 | 2019-05-07 | skagen |
74 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 216 | 2019-05-12 | Bjerregrav Mose |
75 | Martin Liebermann | 216 | 2019-05-10 | Haderslev Dyrehave |
76 | Jonathan Hemmer-Hansen | 216 | 2019-05-10 | Glarbo |
77 | Peter Thomasen | 214 | 2019-05-11 | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) |
78 | Anders Vadstrup Jensen | 214 | 2019-04-29 | Han Vejle |
79 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2019-05-13 | Hønning Plantage |
80 | Brian Jakobsen | 214 | 2019-05-03 | Verdens ende |
81 | Sten Petersen | 212 | 2019-05-18 | Skagen |
82 | Jan Ravnborg | 209 | ||
83 | Mads Oddershede | 208 | ||
84 | Lene Smith | 206 | ||
85 | Klaus Homøe | 205 | 2019-05-11 | Syv Mose, Roskilde |
86 | Emil Skovgaard Brandtoft | 203 | 2019-05-08 | Tåstrup Sø (Århus) |
87 | Gert Juul Jeppesen | 203 | 2019-05-09 | Borreby Mose |
88 | Mikael Kristensen | 202 | 2019-04-23 | Skånemosen |
89 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 201 | 2019-05-12 | Ringkøbing K |
90 | Jørgen Bjerregaard | 200 | 2019-04-30 | Aarup - matriklen |
91 | Kjeld Bjarne Nielsen | 200 | 2019-04-30 | lakolk |
92 | Vicky Knudsen | 200 | ||
93 | Mikkel Rasmussen | 199 | ||
94 | Søren Tanderup | 198 | 2019-04-27 | Risby Å, Ledøje |
95 | Morten Christensen | 198 | 2019-05-17 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
96 | Jørgen Nørrevang Jensen | 197 | 2019-05-07 | Ølsemagle Revle |
97 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2019-05-11 | |
98 | Jørgen Ballegaard | 196 | 2019-05-12 | Bryrup |
99 | Kurt Prentow | 196 | 2019-05-18 | Nørre Tornby |
100 | Hans Ole Matthiesen | 194 | Christiansø | |
101 | Jørgen Madsen | 194 | 2019-04-23 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
102 | Jens Ekelund | 190 | 2019-04-20 | Sanddobberne |
103 | Henrik Rähr Thomsen | 189 | 2019-04-27 | Sundet, Fåborg |
104 | Heidi Lund Bjerregaard | 188 | 2019-04-30 | Matriklen |
105 | Johanne Aagaard | 187 | 2019-05-11 | Ribe |
106 | Christian Leth | 186 | 2019-05-15 | Gilleleje |
107 | Henrik Kingo Andersen | 186 | 2019-05-08 | Gyldensteen Engsø |
108 | Louise Tanderup | 184 | 2019-04-26 | Risby å Vestskoven |
109 | Per Rasmussen | 181 | 2019-04-29 | Grusgrave v/Birkum (Odense) |
110 | Laurids Erik Andreassen | 181 | 2019-06-10 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
111 | Henrik Dahl | 179 | 2019-05-10 | Hårbølle pynt |
112 | Finn Just Christensen | 178 | 2019-04-29 | Sølsted Mose (Tønder) |
113 | Mathias Blicher Bjerregård | 175 | ||
114 | Niels Jørgen Jensen | 171 | 2019-04-21 | Haderslev |
115 | Morten Heegaard | 167 | ||
116 | Conny Jensen | 163 | 2019-05-06 | Rærup Slambassiner, Nordjylland |
117 | Asger Røjbek Sørensen | 162 | ||
118 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2019-06-22 | Løgten Bund (Århus) |
119 | Kurt M. Nielsen | 159 | ||
120 | Poul Ulrich Riis | 159 | 2019-05-19 | Ved Aggerholms |
121 | Torben Kragh | 157 | 2019-05-09 | Tranegilde Mose (Ishøj) |
122 | Mads Paulsen | 156 | 2019-05-15 | Bastrup Sø (Allerød) |
123 | Tina Hansen | 155 | 2019-05-11 | Råmosen |
124 | Peter Enemark | 147 | 2019-05-07 | Kystagerparken |
125 | Finn Brandt | 143 | 2019-05-20 | Ishøj strandenge |
126 | Niels Kristian Bech Jensen | 143 | 2019-05-12 | Spørring Grusgrav (Århus) |
127 | Ole Brauer | 130 | 2019-05-14 | Gribskov |
128 | Ingelise Aarøe Petersen | 118 | 2019-05-31 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
129 | Claus Rasmussen | 118 | 2019-05-11 | Damvej 10 |
130 | Lars Andersen | 112 | 2019-06-17 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
131 | Thomas Kandrup Nielsen | 111 | 2019-05-16 | Reersø |
132 | Rie Birkelund Elgaard Jensen | 105 | 2019-05-18 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
133 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 94 | Måle strand | |
134 | Brian Maar Pedersen | 94 | ||
135 | Freddy Hansen (fsh) | 54 | 2019-04-28 | Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn) |