Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-04-20 Apholm
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-03-03 Alsønderup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-06-06 Sneum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-13 Tømmerup
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-13 Tømmerup
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-13 Annisse
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-24 Utterslev Mose
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-07 Asserbo
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-06-06 Sneum
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-20 Kyndby
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-08-10 Favrholm
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-01 Favrholm
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-04-01 Favrholm
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-07 Holløse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-02-24 Favrholm
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-07 Holløse
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-27 Furesøen
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-07-29 Damhussøen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-27 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-07 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-01-07 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-15 Gilleleje
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-01 Teglgårdssøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-07 Bækkebro
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-11 Skenkelsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-07 Nivå Golf
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-08 Helsingør Nordhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-03-03 Nejede
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-20 Nørre Herlev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-16 Sjælsø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-09 Vaserne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-08 Reberbaneparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-03-16 Slåenbækken, Ny Hammersholt
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-08 Helsingør Nordhavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-18 Nivå Golf
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-06-06 Sneum
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-20 Kyndby
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-05-05 Stege
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-20 Eskilsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-13 Tømmerup
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-08-17 Ølsemagle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-05-11 Favrholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-28 Holløse
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-20 Eskilsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-08-17 Ølsemagle
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-09-28 Mandø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-07-06 Marup
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-22 Holløse
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-17 Køge Nordstrand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-11 Skenkelsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-08-17 Ølsemagle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-07-20 Marup
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-17 Ølsemagle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-09 Nivå Golf
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-17 Køge Nordstrand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-28 Holløse
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-01-19 Fredensborg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-20 Kyndby
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-28 Holløse
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-06-22 Tempelkrog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-05-31 Eskilsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-10-02 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-08-17 Ølsemagle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-05-06 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-03 Helsingør
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-02-24 Gilleleje Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-31 Slåenbækken, Ny Hammersholt
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-03 Staunings Ø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-18 Spodsbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-06-22 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-27 Sjælsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-05-19 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-07-20 Marup
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-07 Kronborg
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-09-13 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-01-15 Gilleleje
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2019-09-13 Rågeleje
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-03 Øresund ud for Helsingør
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-05-06 Sneum
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-27 Sjælsø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 Teglgårdssøen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-04-28 Holløse
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-07-06 Marup
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-12 Grib Skov
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-16 Nivå Golf
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-03 Hellebæk
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-21 Allerød
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-30 Slåenbækken, Ny Hammersholt
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-07 Holløse
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Kronborg
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-12 Grib Skov
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-15 Nivå Golf
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-20 Nørre Herlev
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-09-26 Sønderjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-13 Sølager
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-06 Kajerød
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-04-25 Gilbjerg
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-07 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-18 Dyrehaven
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-03-24 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-04-04 Hellebæk
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-09 Nivå Golf
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-05 Aborrebjerget
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-04-25 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-04-25 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-26 Tokkekøb Hegn
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-02 Hellebæk
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-16 Tornby Klitplantage
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Hellebæk
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-30 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Hillerød
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-05 Ny Hammersholt
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-09-27 Mandø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-12-23 Allerød
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-07 Melby
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Slåenbækken, Ny Hammersholt
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-11 Råmosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-02-03 Arresø ved Lykkesholm
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-04-14 Grib Skov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-18 Nivå Golf
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-16 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-09-28 Mandø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-18 Spodsbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-05 Vejenbrød
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-23 Hellebæk
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-07 Slåenbækken
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-28 Tisvilde Hegn
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-27 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-23 Hellebæk
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-21 Slåenbækken, Ny Hammersholt
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-14 Bastrup Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-28 Holløse
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-05 Stege
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-20 Nivå Golf
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-20 Nivå Golf
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-06-21 Sjælsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-17 Nivå Golf
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 Slåenbækken, Ny Hammersholt
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-12-07 Kalvemosen, Holbæk
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-25 Nivå Golf
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-27 Sjælsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-07 Melby
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-22 Møllekrog
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-22 Møllekrog
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-07 Holløse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-19 Kikhavn
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-20 Selsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-19 Nivå Golf
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-05-18 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-18 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-15 Nivå Golf
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-04-22 Asserbo Slotsruin
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-26 Jægersborg Hegn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-08 Helsingør Nordhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-20 Nivå Golf
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-25 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-04-27 Sjælsø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-05-13 Nivå Golf
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-07 Solbjerg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-03-23 Slåenbækken, Ny Hammersholt
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-25 Gilbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-08 Helsingør Nordhavn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-09 Alsønderup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-28 Nivå Golf
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-18 Spodsbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-08 Helsingør Nordhavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-03 Helsingør Nordhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-24 Slåenbækken, Ny Hammersholt
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-02 Slåenbækken
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-30 Gilleleje
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-01 Frederiksborg Slotshave
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-05 Skåenbækken
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-04-25 Gilbjerg
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-02 Slåenbækken, Ny Hammersholt
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-04-25 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-07 Bækkebro
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-07-17 Sigerslevvester
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-01 Slåenbækken, Ny Hammersholt
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-16 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-20 Selsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer