Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-02-20 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-25 Nørklit (Thisted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-02-23 Rimmevejmarkerne, Rømø (Tønder)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-17 Rømø Nørreland - ej land (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-11 Majbølle (Guldborgsund)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-06-26 Arup Vejle (Thisted)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-21 Nørre Abild (Tønder)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-13 Rødby Fjord (Lolland)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-04-18 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-02-16 Nr. Farup Enge (Esbjerg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-04-24 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-11 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-04-22 Bremsbøl Sø (Tønder)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-13 Gundsømagle Sø (Roskilde)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-08-11 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-05 Sjælsø (Rudersdal)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-05 Sjælsø (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-12 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-06 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-12 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-25 Nørklit (Thisted)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-04-26 Emmerlev Klev (Tønder)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-04-27 Kongens Mose (Tønder)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-05-20 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-21 Draved Skov (Tønder)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-02-10 Åsevang (Furesø)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-18 Majbølle (Guldborgsund)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-05 Sjælsø vest (Allerød)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-13 Hirbosøerne (Lolland)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-11 Guldborgsund, nord, del 7 (Guldborgsund)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-18 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-28 Høje Tåstrup (Høje Taastrup)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-01-20 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-04-22 Føns Vang (Middelfart)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-02-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-02-18 Ballum Forland (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-20 Ballum Enge (Tønder)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-01 Høje Tåstrup (Høje Taastrup)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-04-25 Havsand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-19 Hyllekrog (Lolland)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-03-10 Krik Vig (Limfjord) (Thisted)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-24 Rudbøl Sø (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-02-17 Havneby, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-02-17 Rømø Nørreland - ej land (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-20 Hyllekrog (Lolland)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-10 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-08-10 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-01-18 Kramnitse (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-02-17 Rømø Nørreland - ej land (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-01-13 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-10 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-03-24 Åsevang (Furesø)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-03-02 Avedøre Holme (Hvidovre)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-11 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-22 Føns Vang (Middelfart)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-02-16 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-27 Kongens Mose (Tønder)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-23 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-18 Kalløgrå (Guldborgsund)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-03-10 Agger By (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-11 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-03-13 Roshage og havet ud for (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-11 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-03-13 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-13 Kramnitse Nor (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-10 Agger By (Thisted)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-09-06 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-03-31 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-18 Kalløgrå (Guldborgsund)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-20 Hyllekrog (Lolland)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-19 Hyllekrog (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-03-13 Roshage og havet ud for (Thisted)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-19 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-03-10 Agger By (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2019-03-28 Hyllekrog (Lolland)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-03-13 Flade Sø (Thisted)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-03-31 Hyllekrog (Lolland)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-02-01 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-27 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-01-06 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-11 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-02-19 Gl. Hviding Klæggrav (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-03-28 Hyllekrog (Lolland)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-08-24 Hyllekrog (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-29 Hyllekrog (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-04-24 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-02-09 Næbbegård og sumpskov v Usserød Å (Hørsholm)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-11 Guldborgsund, nord, del 7 (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-04 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-06 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-03-10 Mortensholm (Thisted)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-06 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-08-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-21 Draved Skov (Tønder)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-02 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-02-26 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-04-27 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-05 Sjælsø vest (Allerød)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-04-25 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-02-18 Ballum Enge (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-08-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-20 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-02-02 Sjælsø vest (Allerød)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-12-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-02-15 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-03-10 Hvidbjerg Klitplantage (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-02-18 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-19 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-04-13 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-30 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-08 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-17 Rømø Nørreland - ej land (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-03-31 Hyllekrog (Lolland)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-06 Sjælsø vest (Allerød)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-13 Gundsømagle Sø (Roskilde)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-30 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-18 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-01-11 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-06-18 Ove Sø (Thisted)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-24 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-10 Sjælsø vest (Allerød)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-06-10 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-03-31 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-27 Kongens Mose (Tønder)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-02 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-24 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-19 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-10 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-02-18 Mollerup (Tønder)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-04-27 Emmerlev Klev (Tønder)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-22 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-20 Sjælsø vest (Allerød)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-19 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-23 Emmerlev Klev (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-27 Kongens Mose (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-19 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-11-10 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-16 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-18 Majbølle (Guldborgsund)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-03-21 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-21 Spodsbjerg (Halsnæs)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-10-02 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-02-01 Hornbæk Havn (Helsingør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-23 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-13 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-03-30 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-05 Sjælsø vest (Allerød)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-11 Kalløgrå (Guldborgsund)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-11 Mortensholm (Thisted)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-03-16 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-10-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-05 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-18 Kramnitse Nor (Lolland)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-02-16 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-11 Majbølle Nor (Guldborgsund)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-02-17 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer