Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Johanne Aagaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johanne Aagaards kryds

Dette er Johanne Aagaards Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-02-16 Solbjerg Engsø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-04 Vester Vedsted
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-04-25 Mandø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-02-16 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-02 Filsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Skjern Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-03 Gl. Hviding Engsø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-02 Skjern Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Skjern Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-03 Gl. Hviding Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Skjern Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-04-25 Mandø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-02-16 Holløse Bredning
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-05-02 Klæggrav ved Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Gl. Hviding engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-03 Gl. Hviding Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Skjern Enge
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-29 Firtalsstrand
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Skjern Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-02 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-02 Skjern Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-02 Skjern Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-02 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Skjern Enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-02 Skjern Enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-02-02 Fra Storebæltsbroen
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Skjern Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Skjern Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Skjern Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-03-09 Helnæs
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-13 Vester Vedsted
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-04-26 Vester Vedsted
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Ribe
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-03 Vester Vedsted
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-03-26 Ribe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-02-16 Holløse bredning
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-06 Ribe
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-05 Gråsten
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-09 Gl. Hviding engsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-02-20 Kruså møllesø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-29 Firtalsstrand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-02-16 Holløse Bredning
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-29 Firtalsstrand
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-03 Gl. Hviding Forland
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-03-29 Firtalsstrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-13 Kongens mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-06 Ribe Holme
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-06-13 Saltvandsøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-05-19 Mandø, Lånningsvej
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-05-05 Borreby Mose
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-04-27 Nr. Farup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-03 Gl. Hviding Forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-05-10 Sneum Sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-20 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-05-19 Låningsvej
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-06-06 Låningsvej
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-25 Mandø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-02-23 Ballum sluse
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-02-11 Manbjerg Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-03-23 Vester Vedsted
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-04 Østerfed
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-03-29 Firtalsstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-05 Borreby Mose
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-05-28 Mandø, Låningsvej
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2019-06-13 Margrethe Kog
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-05-25 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-03 Gl. Hvidning Forland
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-05-10 Sneum digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-06 Ribe
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-03 Gl. Hviding Forland
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-03 Gl. Hvidning Engsø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-06-01 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-04 Østerfed
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-05-19 Mandø Forland
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-02-09 Gl. Hviding engsø
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-06-01 Gedser Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-05-18 Høgsbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Skjern Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-05-10 Sneum digesø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-02-20 Kruså møllesø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Skjern Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-02 Skjern Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-01-03 Gl. Hviding Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-06 Ribe
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-04 Ribe
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-02-13 Kogens mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-06-13 Margrethe Kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-02-16 Holløse Bredning
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-02-08 Ribe
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-02-23 Ballum sluse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Skjern Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-03-23 Enderupskov
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-21 Lindet Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-01 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2019-01-02 Vestjylland
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-02-10 Kammerslusen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-09 Gråsten skovene
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-03 Vester Vedsted
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-04-11 Lindet Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-02-27 Lindet Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Skjern Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-02 Skjern Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-06-01 Gedser Fuglestation
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-02-26 Lindet Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-05 Gråsten skovene
318 X Husskade (Pica pica) 2019-02-16 Dronningmølle
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-06 Ribe
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-06 Ribe
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-03 Gl. Hviding Enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-03 Gl. Hviding Enge
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-03 Gl. Hviding forland
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-03 Vester Vedsted
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Vester Vedsted
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-03 Vester Vedsted
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-03 Vester Vedsted
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-05-05 Borreby Mose
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-09 Gl. hviding engsø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-05-24 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-23 Gl. Hviding engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-05-10 Gl. Hviding engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-05-08 Fynshav
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-02-10 Vester Vedsted
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-08 Nørreskoven, Als
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-20 Kongens mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-21 Aabenraa
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-25 Mandø
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-06-02 Gedser Fuglestation
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-06-01 Gedser Fuglestation
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-01 Gedser Fuglestation
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-26 Vester Vedsted
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-04-27 Darum forland
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-25 Mandø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 Ribe
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-25 Mandø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-11 Ribe
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-05 Gråsten Skovene
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Vester Vedsted
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-03 Vester Vedsted
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-05 Gråsten Skovene
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-06 Ribe
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-13 Vester Vedsted
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-03 Vester Vedsted
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-02-15 Ganløse
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-05 Gråsten Skovene
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-05 Jels
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-02-23 Vester vedsted
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-18 Vester Vedsted
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-03 Vester Vedsted
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-13 Sdr. Farup Klæggrav
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-06-02 Gedser Fuglestation
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-05-31 Gedser Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-24 Vester Vedsted
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-04-20 Kongens mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-27 Vilslev enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-01-02 Sundstrup
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-02-16 Solbjerg engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-02-16 Dronningmølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-03 Vester Vedsted
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-03-10 Vester Vedsted
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-05-09 Als
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-09 Gråsten skovene
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-09 Helnæs
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-03 Gl. Hviding Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-17 Gilbjerg Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-02-23 Gl. Hviding engsø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Vester Vedsted
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-03 Vester Vedsted
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-02-16 Gribskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-03 Vester Vedsted
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-30 Gedser Fuglestation
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Vester Vedsted
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-02-23 Ballum sluse
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-05-31 Kroghage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-03 Råhede
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-06-01 Gedser odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-02-23 Vester Vedsted
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-06 Ribe Holme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-02 Filsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-02-23 Gl. Hviding engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer