Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-01-13 Køge Sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-02 Hundevængsgård, Møn
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-06 Tibirke
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-07 Blåvands Huk
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-04-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-12 Tengslemark, Nykøbing Sjælland
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-01 Hessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-25 Skuderløse, Næstved
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-26 Gl. Hviding Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-12 Tengslemark, Nykøbing Sjælland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-01 Hessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-03-16 Roden Enge
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-26 Grønå, A11 - Elhjemvej
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 Allerød flyveplads
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-01-26 Rens. Tønder
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-06 Roskilde Fjord ved Sølager
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-05-27 Klydesøreservatet, Vestamager
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-03-23 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-03 Mose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-02-25 Broksø Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-04 Skt. Jørgens Sø, København
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-29 Firtalsstrand & Mellemstykket
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Peblingesø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-19 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-26 Kruså Møllesø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-02-19 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-26 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-02-25 Havet ud for Ålebæk Strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-01 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-01 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-01 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-01 Utterslev Mose
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-10-14 Stubbe Sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-05 Melby Overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-04-28 Søndersø, Værløse
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-04-27 Bremsbøl sø, Tønder
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-04 Vesterbro, København
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-01-05 Nordhavnstippen, København
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2019-06-22 Store Tønde og Jejsing Mark
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-10 Zoologisk Have, København
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-26 Dyrehaven, Gråsten
84 X Engsnarre (Crex crex) 2019-06-09 Rønnekilde, Store Åmose NV
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne, Birkerød
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-04-26 Ribe Østerå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-01 Peblingesø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-03 Filsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-29 Firtalsstrand & Mellemstykket
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-26 Gl. Hviding Forland
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-03-16 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-05 Hvide Sande
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-26 Vester Åbølling Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-03-30 Margrethekog forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-23 Klydesøreservatet, Vestamager
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-03-23 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-05-27 Klydesøreservatet, Vestamager
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-04-26 Nr. Farup Enge, Ribe
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-27 Magisterkog, Tønder
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-06 Roskilde Fjord ved Sølager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-03-23 Sanddobberne, Odsherred
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-03-30 Ny Frederikskog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-02-03 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-04-26 Kammerslusen, Ribe
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-03-30 Nørresø, Tønder
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-20 Klydesøreservatet, Vestamager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-12 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-02-02 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-06 Roskilde Fjord ved Sølager
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-02-03 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-12 Ulvedybet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2019-08-03 Nørresø (vest for jernbanen), Tønder
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-05-20 Pinseskoven, Vestamager
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-01-13 Køge Sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-02-11 Mose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-05-27 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-13 Mandø
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-27 Nørresø, Tønder
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-14 Solbjerg Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-06 Roskilde Fjord ved Sølager
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-27 Magisterkog, Tønder
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-06-15 Selsø Sø området
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-25 Kofoeds Enge, Amager
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-02-09 Blåvands Huk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-09-17 Rågeleje Strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Peblingesø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-25 Utterslev Mose
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-03 Holmesø, Brøndby Strand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-01 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-02-16 Gilleleje Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Peblingesø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-02-07 Blåvands Huk
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2019-02-07 Blåvands Huk
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-02-07 Blåvands Huk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-03-23 Holmesø, Brøndby Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-25 Kofoeds Enge, Amager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-27 Magisterkog, Tønder
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-25 Kofoeds Enge, Amager
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-25 Utterslev Mose
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-17 Rågeleje Strand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-10-26 Gedser Odde
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-09-06 Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2019-09-08 Feddet, Faxe
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-13 Tangkrogen/Marselisborg Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-02-09 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-04-07 Røsnæs spidsen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-01-06 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-05-26 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2019-09-17 Rågeleje Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-26 Sorterup, Slagelse
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-06-21 Smedeager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-01 Hesselø Bugt ud for Melby Overdrev
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-03-30 Rejsby forland
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-03-30 Sølsted mose, Tønder
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-12-07 Gullestrup, Herning
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-26 Gl. Hviding Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-03-30 Rejsby forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-05-06 Ølsemagle Revle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-11 Mandemarke Bakker, Møn
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2019-05-24 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Trehøje i Mols Bjerge
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-05-26 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-06 Tisvildeleje
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-30 Magisterkog, Tønder
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-20 Stignæs Vejle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-08-05 Ballum Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-06-22 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-27 Delhoved Skov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-05-11 Mandemarke Bakker, Møn
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-20 Stignæs Vejle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-01 Bendstrup, Hillerød
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Hillerød
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-01-26 Sv-Jylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-06-21 Søndeejylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-03-21 Søndermarken, Frederiksberg
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-05 Hald, Halsnæs
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-04-26 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2019-02-03 Vestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-01-19 Ølsemagle Revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-03-23 Åstofte, Odsherred
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-06 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-17 Jægersborg Dyrehave
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-06-15 Asserbo Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-26 Dyrehaven, Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-24 Vaserne, Furesø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-01 Melby Overdrev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-02-24 Store Dyrehave, Hillerød
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-03-30 Sølsted mose, Tønder
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-01 Ramløse
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-11 Mandemarke Bakker, Møn
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-02-08 Gl. Hviding Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-04-30 Koklapperne, Vestamager
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-02-03 Grønningen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-11 Mandemarke Bakker, Møn
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-06 Sølager strandenge
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-07-21 Hestekobbel skov, Lolland
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-06 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Allerød flyveplads
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-26 Lille Søgård
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-01 Hessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-02-16 Mørkhøj
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-01 Søndersø, Værløse
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-02-07 Kærgård Klitplantage, Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-08 Råmosen, Ballerup
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-01-13 Køge Sydstrand
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-11 Skullerup, Lejre
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-04 Blåvands Huk
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-05-23 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-01-13 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-26 Sorø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-14 Holløse bredning
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-27 Bremsbøl sø, Tønder
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-26 Dyrehaven, Gråsten
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-28 Søndersø, Værløse
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-25 Vestre Kirkegård, København
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-11-10 Boesdal Kalkbrud og Korsnæb
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2019-12-01 Stevns Fyr
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2019-10-22 Flyndersø ved Korshage
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-22 Carstensgade, Humleby
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-23 Enge ved Hundige Havnevej, Ishøj
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2019-06-16 Møns Klint
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-14 Bastrup SØ, Farum
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-26 Nr. Farup Enge, Ribe
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand, Mosen
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-01 Skenkelsø SØ, Ølstykke
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-18 Nordhavnstippen/Stubben
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-08 Assistens Kirkegård, København
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-04-30 Nordre Klapper, Vestamager
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-25 Sønderskov ved Tybjerglille
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-04-27 Magisterkog, Tønder
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-12 Vestre Kirkegård, København
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 Nylukke skov, Møn
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-19 Kalvemosen, Holbæk
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-17 Koklapperne, Vestamager
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-06 Ølsemagle Revle
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-04 Universitetsparken, København
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-01 Bækkebro
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-07 Røsnæs spidsen
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 Bagsværd
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-02-06 Grønningen, Blåvand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-02-08 Nørreskoven, Esbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-19 Tisvilde hegn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-03-30 Sølsted mose, Tønder
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-18 Bodal Mose (Agerland)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-02 Kroghage ved Gedser
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-04-26 Vestre Kirkegård, København
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-04-30 Nordhavnstippen/Stubben
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-20 Sveasvej, Frederiksberg
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-05 Nordhavnstippen, København
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-25 Kofoeds Enge, Amager
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-27 Bremsbøl sø, Tønder
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-02-05 Veststadil fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-03-30 Sølsted mose, Tønder
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-01 Carstensgade, Humleby
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-25 Kofoeds Enge, Amager
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-10 Zoologisk Have, København
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-11 Mose, enge og marker nordøst for Marup, Tølløse
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-13 Køge Sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-30 Koklapperne, Vestamager
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-11 Helsingør lystbådehavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-11 Helsingør lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-06 Tisvildeleje
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-06 Tisvildeleje
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-29 Nakkehoved, Gilleleje
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-02 Rådvad, Dyrehaven
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-24 Hirtshals
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Vestre Kirkegård, København
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-20 Stignæs Vejle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-02-25 Ålebæk Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-06 Tisvildeleje
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-03-31 Stensbæk plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-06 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-26 Dyrehaven, Gråsten
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-08-05 Vesterende Ballum og Østerende Ballum
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-06 Tisvildeleje
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-02-12 Nordhavnstippen/Stubben
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-02-08 Kongeåen ved Villebøl
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-12 Lumsås Nordstrand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2019-10-15 Blåvands Huk
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands Huk (Varde)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-13 Køge Sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer