Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-03-30 Ballum
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-05 Ballum
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-01-22 ved Svelmø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-06-03 Jesore
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-06 Thurø Rev
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-09 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-11-07 Arreskov Sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-10-29 Nakkebølle Inddæmning
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-13 Rødkilde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-20 Vester Åbølling Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 Fjællebroen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-04-24 Siø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-16 Tryggelev Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-15 Tryggelev Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-16 Tryggelev Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-16 Tryggelev Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-27 Firetalsstrand
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-17 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-06 Thurø Rev
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-06 Thurø Rev
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-18 Flyvesandet
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-18 Flyvesandet
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-03-01 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-06 Thurø Rev
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-14 Nr. Broby Enge
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-09 Fyns Hoved
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-04 Siødæmningen
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-01-23 Egeløkke Langeland
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-02 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-07-29 Skovsgård
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-03-06 Klise Nor
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-16 Tryggelev Nor
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-16 Krarup
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-01 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-01-27 Helnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-08-14 Strynø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-27 Firtalsstrand
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-10 Slipshavn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-01-20 Ballum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-06 Thurø Rev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-20 Brøns Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-01-18 Flyvesandet
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-20 Knudshoved
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-09 Øster Skerninge Grusgrav
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-05-09 Fyns Hoved
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-11 Ballum Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-19 Astrup Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-18 Flyvesandet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-18 Flyvesandet
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-18 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-23 Hou Nordstrand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-05-15 Fyns Hoved
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-02 Enge v. Nr. Broby
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-07-16 Siø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-09 Bøjden Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-15 Gyldensteen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-01-29 barager Langeland
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-18 Flyvesandet
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-02-20 Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-15 Siø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-05-21 Bredholt
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-06 Thurø Rev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-09-18 Firtalsstrand
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-04-28 Kyssing Næs
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-28 Kyssing Næs
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-05 Holms Mose
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-10 Slipshavn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-25 Holmsmosen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-05-10 Siø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-01-25 Helnæs Dæmningen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-25 Ballum Sluse
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-17 Nakkebølle Inddæmning
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-06-06 Sneum Forland
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-03-26 Bagenkop Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Nakkebølle Fjord
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-01-16 Bagenkop Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-09 Harres
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-07-08 Nakkebølle Inddæmning
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-05 Holms Mose
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-22 Fyns Hoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-24 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-22 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-26 Brændegård Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-16 Fyns Hoved
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-28 Gjerrild Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-24 Strib
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-11-24 Strib
208 X Alk (Alca torda) 2019-04-23 Lillebælt
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-03-11 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-04-11 Fyns Hoved
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-25 Ballum
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-04-19 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-03-11 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-06-06 Sneum Digesø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-24 Gulstav Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 Nakkebølle Fjord
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-01-20 Rejsby Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-05 Hou Nordstrand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-23 Gulstav
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-02-09 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-01 Ulbølle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-21 Sydfyn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-02 enge v. Nr. Broby
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-16 Tryggelev Nor
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-04-25 Hou Nordstrand Langeland
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-04-20 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-26 Brahetrolleborg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-09 enge v Nr. Broby
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-18 Agernæs Nordfyn
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-01 Ulbølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-21 Maden Helnæs
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-02 Nakkebølle Inddæmning
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-04 Vejlen Tåsinge
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-05-03 Hindsgavl
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-01-18 Flyvesandet
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-18 Egeskov
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-20 Nørreballe Nor
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-03-30 Ballum Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-09 Fyns Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-16 Tryggelev Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-23 Gulstav
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-02-27 Tangkrog Brahetrolleborg
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-27 Rømø
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-05-20 Gulstav
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-21 Korinth Storskov
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-07 Lyne
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-08-01 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-10 Nyborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-06 Thurø Rev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-14 Padborg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-01 Ulbølle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-06 Ulbølle
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-15 Skjoldemose
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-01-09 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-15 Skjoldemose
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-03-10 Normsted Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Ulbølle
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Ulbølle
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-06-23 Jylland
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-01-16 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-05-14 Ørslev Bjerge
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-01-08 Ulbølle
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-01-20 Ballum Sluse
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-22 Fyns Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-13 grusgrav v Nr. Broby
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-24 Siø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-16 Gulstav
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-27 Grenå
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-19 Tinglev Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-25 Nakkebølle Inddæmning
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-06-17 Hønsehave Grusgravssø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-20 Ballum Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-10 Botofte Skovmose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-24 Syltemade Ådal
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-18 Korinth
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-07-23 Ballum Forland
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-10 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-05 Gulstav Mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-20 Ballum Enge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-25 Hou Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-01-23 Karskov Langeland
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-15 Skjoldemose
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-13 Ulbølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-01 Ulbølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-16 Gulstav
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-06 Thurø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-16 Tryggelev Nor
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-10 Skovsbo v Rynkeby
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Ulbølle
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-04 Vejlen Tåsinge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-03-06 Klise Nor
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-01-24 Bredholt
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-06 Thurø Rev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-15 Fyns Hoved
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-01 Ulbølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-03-31 Sølsted Mose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-18 Hågerup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-04-22 Fyns Hoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-04-24 Gulstav
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-20 Ballum
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-03 Neverkær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-03-30 Ballum
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-22 Fyns Hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-21 Brahetrolleborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-09 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-18 Ulbølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-19 Ballum Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-09-19 Bøjden Nor
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-04 Bøjden Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-05 Ballum
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-20 Ballum Enge
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-23 Spodsbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-06 Thurø Rev
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-06 Thurø Rev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-01 Ulbølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-30 Svanninge bk.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-01 Ulbølle
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-23 Gulstav
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-06 Thurø Rev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-06 Thurø Rev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-25 Nakkebølle Inddæmning
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-18 Egebjerggård Storskov
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-02-18 Snarup Have
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-18 Flyvesandet
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-16 Bogø Langeland
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-01 Nakkebølle Inddæmning
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-01-06 Thurø Rev
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-16 Keldsnor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-05 Ballum Vesterende
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-13 Rødkilde
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-06 Thurø Rev
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer