Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Jørgen Nørrevang Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Nørrevang Jensens kryds

Dette er Jørgen Nørrevang Jensens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-06-02 Tuse
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-07 Ølsemmagle revle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-10-23 Nivå Strandenge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-04 Ishøj og Vallensbæk strandenge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-30 Melby Overdrev
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-03 Kystagerparken
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-02-18 Ølsemagle Revle
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-30 Holløse Bredning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-03 Valby
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-09 Hejresøen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-09 Hejresøen
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-07 Ølsemagle revle
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-06-05 Marker syd for Tempelkrog
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-06-05 Mose NØ for Marup
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-05 Marker syd for Tempelkrog
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-11 Hejresøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-09 Hejresøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-03 Kystagerparken
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-03 KystagerParken
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-07 Ølsemagle revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-03 Kystagerparken
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-09 Hejresøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-03 Kystagerparken
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Melby Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-10 Melby Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Melby Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-10 Melby Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-03 Kystagerparken
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-09 Hejresøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-03 Kystagerparken
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-07 Ølsemagle revle
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-01 Hejresøen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-08 Porsemosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-05-13 Grenen
78 X Ringdue (Columba palumbus) Valby
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Valby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-04-11 Klydesøreservatet
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-03 Kystagerparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-03 Kystagerparken
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-05-12 Grenen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-03 Kystagerparken
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-20 Hejresøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-03 Kystagerparken
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-06-05 Marker syd for Tempelkrog
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-02-28 Ølsemagle Revle
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-03-26 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-18 Ølsemagle Revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-02-18 Ølsemagle Revle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-20 Klydesøreservatet
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-03-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-18 Troldkær
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-05-13 Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-07 Ølsemagle revle
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-06-03 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-04-29 Klydesøen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-09-02 Holtug Kridtbrud
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-03-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-06 Vallensbæk og Ishøj enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-02-28 Ølsemagle Revle
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-02-04 Ølsemagle revle
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-15 Ishøj og Vallensbæk strandenge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-20 Ølsemagle Revle
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-08 Gundsømagle Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-25 Vaserne
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-02-04 Ølsemagle revle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-29 Klydesøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-05-07 Ølsemagle Revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-29 Klydesøen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-05-13 Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-03 Valby
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-05-17 Grenen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-27 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-03 Valby
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-03 Kystagerparken
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-03 Valby
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-23 Klydesøreservatet
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-23 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-03-27 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-23 Klydesøreservatet
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-23 Klydesøreservatet
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-05-01 Flydesøreservatet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-05-16 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-01-20 Skagen Havn
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-10 Melby Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-05-13 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-10 Melby Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-05-16 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2019-05-16 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-05-14 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-05-08 Gundsøliille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-09 Klydesø-reservatet
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-03 Kystagerparken
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-29 Hejresøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-03 Kystagerparken
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-30 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-04 Klydesøen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-16 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-05-15 Grenen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Valby
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-09-25 Nivå Strandenge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-06 Holbæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-07 Ølsemagle revle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-05-16 Grenen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-30 Holløse Bredning
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Klydesø-reservatet
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-09 Klydesø-reservatet
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-09 Klydesø-reservatet
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-04 Ølsemagle revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-02-09 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Valby
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-09 Vestamager
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-14 Grenen, Klitbo
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-05-13 Grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-15 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-11 Klydesøreservatet
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-06-05 Marker syd for Tempelkrog
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-03-13 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Valby
318 X Husskade (Pica pica) Valby
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Valby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-04 Ishøj og Vallensbæk strandenge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-03-26 Ølsemagle Revle
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Valby
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-18 Magleby, Stevns
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-16 Islands Brygge
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-03-14 Jægersborg Hegn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-05-18 Troldkær
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-04-25 Vaserne
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Valby
332 X Musvit (Parus major) Valby
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-22 Råmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-01-29 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-27 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-09 Vallensbæk og Ishøj strandenge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-01-11 Klydesøreservatet
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-23 Hejresøen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-23 Hejresøen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-23 Hejresøen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-16 Valbyparken
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-26 Vigerslevparken
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-22 Vigerslevparken
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-24 Vigerslevparken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-08 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-01 Hejresøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-22 Råmose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-18 Grenen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-22 Valby
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-14 Ellekratet
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-20 Kalvemose, Holbæk
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-22 Valby
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-07 Ølsemagle Revle
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-30 Melby Overdrev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-04 Valby
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Vigerslevparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-25 Valby
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-02-24 Vigerslevparken
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-02-17 Vigerslevparken
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-05-08 Porsemosen
404 X Solsort (Turdus merula) Valby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-07 Ølsemagle revle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-31 Valby
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-14 Jægersborg Hegn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-03-27 Melby Overdrev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-14 Ellekratet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Valby
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-22 Råmose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-14 Ellerattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-25 Vaserne
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-25 Melby Overdrev
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-03-27 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-25 Melby Overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-03 Valby
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-03 Kystagerparken
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-02-26 Vigerslevparken
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-23 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-05-15 Grenen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-07 Ølsemagle revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-25 Melby Overdrev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-20 Skagen Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Kystagerparken
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-05-14 Grenen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-02-28 Vigerslevparken
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-07 Vigerslevparken
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-18 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-07 Ølsemagle revle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-11-18 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-04 Klydesøen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-15 Vigerslevparken
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-30 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-03-13 Melby Overdrev
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-07 Vigerslevparkken
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Vigerslevparken
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-11 Klydesøreservatet
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-05-18 Troldkær
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-19 Skagen By
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-07 Ølsemagle revle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer