Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Orla Hugger Jakobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Orla Hugger Jakobsens kryds

Dette er Orla Hugger Jakobsens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-01-15 Vetterslev S.f. Ringsted
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-07-27 Randerup NV.f. Tønder
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-01 Capionsskoven ml. Tybjerg og Herlufmagle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-04-26 Faxe Ladeplads
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-04 Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-01 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-11-15 Nielstrup Sø, Sydsjælland (Faxe)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-01 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-02-01 Gunderslevholm NV.f. Næstved
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-07 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-01 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Bøtø Nor, Syd-Falster
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-20 Enø SV. f. Næstved
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-04-28 Tranemosen S.f. Haslev
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-03-26 Studemosen, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-07 Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-23 Tissø, sydlige del.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-05 Skælskør Inderfjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Susåen v. Bavelse Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
34 X Krikand (Anas crecca) Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-12-30 Haraldsted Sø NV.f. Ringsted
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-02 Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 Bavelse Sø SØ f. Sorø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-12 Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-05 Skælskør Yderfjord
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-07 Faxe Ladeplads
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-07 Faxe Ladeplads
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-07 Faxe Ladeplads
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Faxe Ladeplads
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Bavelse Sø SØ f. Sorø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-02 Faxe Ladeplads
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-13 Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-03 Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø SØ.f. Sorø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-02 Spragelse N.f. Næstved
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-01-05 Borreby Mose S.f. Skælskør
78 X Ringdue (Columba palumbus) Tornelund V.f. Haslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-05 Bisserup SV.f. Næstved
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-03-06 Holløse Mølle NV.f. Næstved
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-01 Høm Mølle S.f. Ringsted
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-01 Bavelse Sø SØ f. Sorø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-01-09 Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-01 Bavelse Sø SØ f. Sorø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-08 Reersø - NV-kysten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-01 Bavelse Sø SØ f. Sorø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-02-25 Havet ud for Ålebæk Strand, Nord-Møn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Kalløgrå N.f. Sakskøbing
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-03 Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Gedser Odde
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2019-07-08 Ølsemagle Revle, N.f. Køge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-05-20 Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-20 Birkemose v. Gedser Odde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Tranemosen S.f. Haslev
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-07-27 Sønderstrand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-07-08 Staunings Ø, N.f. Køge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-05 Borreby Mose S.f. Skælskør
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-23 Reersø Havn N.f. Korsør
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Borreby Mose S.f. Skælskør
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Reersø Havn N.f. Korsør
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-07-08 Ølsemagle Revle, N.f. Køge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-04 Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-22 Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-08 Ølsemagle Revle, N.f. Køge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-14 Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø S.f. Sorø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-09-02 Gedser Odde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-02-01 Karrebæksminde havn SV.f. Næstved
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-02-08 Reersø Havn N.f. Korsør
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Haslev Orned
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-04-01 Stigsnæs Vejle SØ.f. Skælskør
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-06-10 Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-24 Tranemosen S.f. Haslev
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-01-18 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Tranemosen S.f. Haslev
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-06-10 Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Tranemosen S.f. Haslev
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Gedser Odde
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02 Faxe Ladeplads
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-25 Bavelse Sø SØ f. Sorø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02 Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Faxe Ladeplads
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Tornelund V.f. Haslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Gedser Odde
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-07-08 Staunings Ø, N.f. Køge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Skælskør Yderfjord
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-17 Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Skælskør Yderfjord
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-25 Bavelse Sø SØ f. Sorø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-17 Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Gedser Odde
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2019-09-17 Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Gniben, Sjællands Odde
208 X Alk (Alca torda) Gedser Odde
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-02-22 Gniben, Sjællands Odde
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-02-22 Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-09-17 Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2019-09-17 Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-09 Gedser Odde
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-08-27 Næsbyskov NØ. f. Slagelse
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-08 Køge Sydstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Faxe Ladeplads
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-06-10 Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-05-03 Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø S.f. Sorø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-04 Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-07-05 Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Feddet ml. Faxe og Præstø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-23 Gedser Odde
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-01-05 Sevedø-området S.f. Skælskør
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-05 Skælskør
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-03-12 Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-18 Tornelund V.f. Haslev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-05 Sevedø-området S.f. Skælskør
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-07-27 Ballum Enge NV.f. Tønder
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Tornelund V.f. Haslev
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-09-21 Feddet ml. Faxe og Præstø
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-01 Skelby NV.f. Næstved
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-01 Gammellung, Holmegårds Mose V.f. Haslev
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-18 Aversi V.f. Haslev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-07 Hald NØ f. Hundested
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) Tornelund V.f. Haslev
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Gedser Odde
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-10 Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-08-22 Tornelund V.f. Haslev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-04-07 Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Tornelund V.f. Haslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-07-28 Draved Skov NØ.f. Tønder
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Faxe
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-12 Bjergene v. Fårevejle NØ.f. Kalundborg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-04-06 Tornelund V.f. Haslev
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Gedser Odde
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-11 Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Kroghage v. Gedser
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-11 Broksø V.f. Haslev
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-27 Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Tornelund V.f. Haslev
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Herlufmagle N.f. Næstved
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Tornelund V.f. Haslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Assendrup v. Tybjerglille V.f. Haslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) Gedser Odde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Tornelund V.f. Haslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-03 Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-25 Skælskør
327 X Sortmejse (Periparus ater) Tornelund V.f. Haslev
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-09-06 Bjerringbro
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-01 Broksø V.f. Haslev
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Tornelund V.f. Haslev
332 X Musvit (Parus major) Tornelund V.f. Haslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Borreby Mose S.f. Skælskør
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Gedser Odde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-12 Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-24 Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-10 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-10 Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-11 Broksø V.f. Haslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Stoksbjerg, Skuderløse SV.f. Haslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-28 Tornelund V.f. Haslev
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-01-18 Faxe
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Borreby Mose S.f. Skælskør
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Glumsø Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-20 Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-20 Reersø, sydlige del
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-25 Sønderskov, Tybjerglille V.f. Haslev
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-11 Holløse Mølle NV.f. Næstved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-13 Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-24 Kalvemosen, Holbæk Syd
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Tornelund V.f. Haslev
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Tornelund V.f. Haslev
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Tornelund V.f. Haslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Aversi V.f. Haslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-03 Broksø V.f. Haslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) Tornelund V.f. Haslev
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Borreby Park S.f. Skælskør
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-05 Borreby Mose S.f. Skælskør
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) Tornelund V.f. Haslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 Spragelse N.f. Næstved
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-03 Skuderløse SV.f. Haslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Tornelund V.f. Haslev
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Tornelund V.f. Haslev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-23 Bøtø Nor, Syd-Falster
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Tornelund V.f. Haslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Glumsø Sø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-20 Reersø, sydlige del
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Tornelund V.f. Haslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-05-30 Gedser Odde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Tornelund V.f. Haslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-26 Borreby Gods' marker
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-02-25 Busemarke Mose, SØ-Møn
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-17 Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-01 Høm Mølle S.f. Ringsted
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Spragelse N.f. Næstved
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Tornelund V.f. Haslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Tornelund V.f. Haslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-18 Faxe
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-18 Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-05 Sevedø-området S.f. Skælskør
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-02-08 Reersø Havn N.f. Korsør
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Tornelund V.f. Haslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-01 Capionsskoven ml. Tybjerg og Herlufmagle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-21 Bråby Stationsby SV.f. Haslev
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Tornelund V.f. Haslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Kroghage v. Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Tornelund V.f. Haslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-02-22 Korevlerne, NV-Sjælland
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-29 Reersø Havn N.f. Korsør
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Tornelund V.f. Haslev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-05-23 Kanalerne SØ.f. Gedser By
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Hesede Skov S.f. Haslev
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-11 Spragelse N.f. Næstved
479 X Gulirisk (Serinus serinus) Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-01 Bavelse Sø SØ f. Sorø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-02-22 Korevlerne, NV-Sjælland
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-05-20 Reersø, sydlige del
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-01 Spragelse N.f. Næstved
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-05 Gedehaven, Skælskør Yderfjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer