Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-03-30 Ebeltoft Færgehavn
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-07-15 Sevel
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-03 Stubbergård sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) Agger Tange
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-02-15 Lille Vildmose
7 X Canadagås (Branta canadensis) Skjern enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-02 Filsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Filsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-10 Rosvang
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-02 Skjern Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-02 Filsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Filsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-02 Filsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Filsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-02-15 Lille Vildmose
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Agger Tange
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-03 Rettrup Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Geddal enge
29 X Knarand (Mareca strepera) Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Filsø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-20 Føle Bund
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Filsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-02 Filsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-02 Filsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Skjern Enge
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-23 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-02 Hestholm
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Skjern Enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-02 Hestholm
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-02 Henne strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-08-16 Kjul Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Roshage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-02 Henne strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-03-23 Flyndersø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Filsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Filsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Filsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Agger Tange
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-10-20 Stubbe sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Ludvig Schrøders Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-15 Grenen, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-12 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Hanstholm
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-02 Holstebro
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel - haven
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Stubbergård sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-20 Skals Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-03 Stubber å
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-02 Skjern Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-15 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-02 Sønder Mølle Sevel
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Djeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Flyndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-10-13 Stubbe sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Jordbro Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-03-21 Vejlerne
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-02 Filsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Geddal Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-05-04 Skjern Enge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-18 Thorsminde havn syd
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-09 Geddal enge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Stadiløvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-05-05 Mandø
120 X Storspove (Numenius arquata) Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Geddal enge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-03-27 Holter, Skjern Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-19 Nørreådalen, Øby
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-02-18 Thorsminde havn syd
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-02-21 Geddal enge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-19 Hirtshals Øststrand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-01-18 Gråsten
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Stubbergård sø - mosen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nymølle Dambrug
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-05 Motorvejssøen Mejrup
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Bederholm Bæk
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-09 Ulvedybet
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-03-21 Vejlerne
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-04 Kølsen Skals Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-20 Følle Bund
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-20 Følle Bund
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-09-25 Krogshede tårnet
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-03 Virksund
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-05-15 Grenen, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02 Filsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Filsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Filsø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-09-23 Bagenkop
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-27 Skjern Enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-03-29 Ebbeltoft færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-05-14 Grenen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-21 Kalø Vig
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-05-04 Mandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-08-11 Flyndersø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-10 Ringkøbing
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-03-21 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) Roshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) Sangstrup Klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-02 Henne strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2019-05-16 Grenen, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-05-23 Bækmarksbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Agger Tange
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Filsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-03-12 Geddal enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderlem vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-02 Filsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Filsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-02 Filsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-02-24 Gl. Hvidding klæggrav
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Flyndersø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-07 Trehøje ved Mols Bjerge
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-10 Skive
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-30 Carl Molktes Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-21 Vejlerne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-02 Filsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-08-13 Ballum Sluse
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Tindbæk
269 X Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-02 Filsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Filsø
274 X Slørugle (Tyto alba) Sevel
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Borbjerg Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-02-16 Skive
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2019-04-08 Ulfborg Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) Viborg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Geddal enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Stubber å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-06-23 Ovstrup Hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-23 Gråsten slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-28 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-02 Henne
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-03-03 Hald sø
297 X Grønspætte (Picus viridis) Stubbergård sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Filsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-07 Kolindsund
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-02-22 Stubbergård sø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2019-10-17 Krogshede tårnet
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-02 Skjern Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-23 Stubbergård sø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-04 Helle sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-02 Råsted
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-02 Filsø
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-03 Mosestien
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Holstebro
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-02 Filsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-02 Filsø
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-04 Stubberkloster Plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-11-01 Grenen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-05 Ndr. Feldborg Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-01-04 Stubberkloster Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Sevel - haven
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-02 Filsø
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-02 Filsø
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Skænken sø
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Sønderlem Vig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-18 Grev Moltes Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-15 Lille Vildmose
337 X Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-03-27 Fuglsandvej - Skjern enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-05-05 Motorvejssøen Mejrup
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-04 Kølsen Skals Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Skjern enge
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-04 Stubberkloster Plantage
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-07 Hald sø ved Niels Bugges Kro
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-29 Vejlerne
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Mosestien
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-24 Stubberkloster Plantage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-07-13 Ove sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-10 Nordstrand
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Geddal enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-19 Hald sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-15 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-20 Følle Bund
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-01 Mosestien
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-10-31 Viborg
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Geddal enge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-03 Stubber å
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-09-24 Gulstav
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-04 Stubberkloster Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Stubber å
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-04 Stubberkloster Plantage
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-05 Rævekær
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-18 Gråsten
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-05 Bjergby
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-05-05 Mandø
404 X Solsort (Turdus merula) Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Hanstholm
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-04 Helle sø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-06 Dollerup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-16 Helle sø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Nymølle Dambrug
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-03 Sønderlem vig
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-19 Nørreådalen, Øby
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-22 Tarm
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-05 Mandø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-21 Rønde
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-10 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Bækbygård strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-03-27 Fuglsandvej - Skjern enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Sundstrup ved Virksund
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-05 Nybro Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel - haven
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel - haven
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel - haven
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-05-05 Skjern Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Nymølle Dambrug
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Helle Sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-02 Filsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-05-01 Mosestien
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Nymølle Dambrug
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Agger Tange
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel - haven
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-02 Filsø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-05 Bjørnkærvej
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-01 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel - haven
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-06-24 Elsegårde strand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sevel - haven
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-03-27 Fuglsandvej - Skjern enge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Fuglsandvej - Skjern enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Egsmark
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Mosestien
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-20 Ovstrup Hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-01-30 Carl Molktes Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-02 Filsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-01-21 Rindum
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-18 Gråsten
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Vest Stadil Fjord
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Agger Tange
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-10 Rosvang
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-02 Filsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klit
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-03-17 Stubbergård sø - mosen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer