Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-04-06 annisse nord
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-03 borreby
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-04-20 holløse
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-05 Sølager
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-03 borreby
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 bakkelandet
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-01 annisse nord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 solbjerg engsøe
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-02-02 annisse
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 solbjerg engsøe
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-04-20 holløse
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-05 Sølager
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-06-08 Tempelkrog roskilde fjord
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-05-05 favrholm
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-08 Tempelkrog roskilde fjord
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-04-20 holløse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-03 solbjerg engsøe
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-01 solbjerg engsøe
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 stængehage
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-04-28 holløse
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-04-18 holløse
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-03 solbjerg engsøe
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-01 annisse nord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-12-01 asserbo strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-01 stængehus
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-12 asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-01 stængehus
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-01-06 asserbo strand
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-04 holløse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-01 Arresø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-01 Arresø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-01 stængehus
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-17 gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-05 pølebro
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-05 hundested
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-24 pølebro
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Arresø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-27 annisse
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-04 holløse
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-03-03 Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-01 annisse nord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-04-06 annisse nord
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-05-05 favrholm
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-25 annisse nord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-01 Arresø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-12-01 asserbo strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-05-04 sneum engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-02-26 ølstykke
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-04-28 rømø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-24 pølebro
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-04-28 havneby
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-04-28 ballum
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-23 asserbo strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-08 mårum
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-04-30 havsand rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-28 havneby
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-05 Sølager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-04-28 havneby
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-05-01 juvre
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-04-28 havneby
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-05-02 rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-08-09 holløse
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-04-28 havneby
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-10-23 asserbo strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-03-09 Høbjerg Hegn
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-03-28 stenholt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-04 sneum engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-12 gribskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-05 Sølager
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-05 favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-28 ballum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-20 holløse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-01-02 rågeleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Hillerød
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-28 rømø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 stængehus
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-01 stængehus
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-02-16 gilleleje
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 stængehus
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-24 tisvilde
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) rømø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-30 rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-28 rømø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-28 rømø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-02 rømø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-12-01 asserbo strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-10-23 asserbo strand
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-02 rågeleje
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-02 rågeleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-05-11 asserbo strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-01-01 stængehus
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 ramløse
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-30 lakolk
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 ramløse
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-04-20 holløse
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-11 solbjerg engsøe
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-11 gribskov
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-01 stængehus
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-02-24 pølebro
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-06 melby overdrev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-02-24 pølebro
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-04-19 gilbjerg
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-04-28 ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-02-23 græsted
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-15 hellebæk
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-27 Arresø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-02 søborg
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 annisse nord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-02-17 annisse nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-08-02 annisse nord
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-06 ramløse å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-18 dyrehaven tårbæk
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-16 det lille arbejde
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-01 annisse nord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-01-06 tisvilde hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 helsinge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-04-15 gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-18 gilleleje
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-01 Hillerød
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-06-05 gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-02-26 gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-06 tisvilde hegn
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 huseby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-02-10 tisvilde hegn
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 annisse nord
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Arresø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-04-28 rømø golf
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Arresø
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-03 solbjerg engsøe
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-01 annisse nord
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-04 annisse nord
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 annisse nord
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 annisse nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-04-17 holløse
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-03 melby overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-10 tisvilde hegn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-20 holløse
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-18 gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-19 gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-06 tisvilde hegn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-10 gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-19 gilbjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-26 annisse nord
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-17 strødam
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-28 ballum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-04-30 lakolk
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-06 sørup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-06-05 gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-14 annisse nord
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 stængehus
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-26 annisse nord
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-30 lakolk
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-09-21 tisvilde hegn
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-06 tisvilde hegn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-05 annisse nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-01 Hillerød
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-01 Hillerød
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-02-16 det lille arbejde
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-04 holløse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-19 gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 ramløse
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 bakkelandet
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-03-26 gribskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-02-27 solbjerg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-27 Arresø pølebro
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-06-05 gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 annisse nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-10 solbjerg engsøe
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-10 gribskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-04-28 havneby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-18 nejedevester skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-10 møllekrogen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-03-31 melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-28 rømø golf
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-01 solbjerg engsøe
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-01 annisse nord
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 annisse nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-12 annisse nord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-28 ballum
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-19 annisse nord
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-03-02 melby overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-05-01 rømø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-09-14 asserbo strand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-01 annisse nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-26 annisse nord
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-02-03 tisvilde hegn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-01 Hillerød nyhuse
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-01 stængehus
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-10-21 asserbo strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-06 melby overdrev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-06 annisse nord
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-29 rømø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-06 tisvilde hegn
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-06-05 gilbjerg
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-12 annisse nord
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-06 tisvilde hegn
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-12-01 asserbo strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-04-18 lille lyngby
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-01 annisse nord
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-03-21 stenholt
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer