Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Hans Ole Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans Ole Matthiesens kryds

Dette er Hans Ole Matthiesens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-05 Rands Fjord
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-15 Gyldensten
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-02-21 Bornholm
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Gyldensten
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Hartsø, Als
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-11-29 Vejlerne
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-20 Kruså
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Østerstrand
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Haderslev Næs
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-02-15 Gyldensten
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-07 Kongenskær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-04-07 Kongenskær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-20 Kruså
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-02-15 Gyldensten
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-05 Rands Fjord
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-03-11 Gyldensteen
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-05 Rands Fjord
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-05 Rands Fjord
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-20 Kruså
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Gråsten
41 X Bjergand (Aythya marila) Christiansø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-01 Østerstrand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Christiansø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-19 Fredericia
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Christiansø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-20 Fredericia
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-05 Rands Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-05 Rands Fjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-01 Østerstrand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-05-21 Christiansø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Christiansø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Christiansø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) Christiansø
78 X Ringdue (Columba palumbus) Rømø
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Christiansø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-02-17 Fredericia
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-20 Tinglev Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-02-27 Fredericia
90 X Blishøne (Fulica atra) Miang Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Christiansø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Kruså
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-05 Rands Fjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-07-11 Gyldensteen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-02-15 Gyldensten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-07-11 Gyndensteen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-15 Gyldensten
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-08-24 Sneum
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-25 Thurø Rev
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-02-15 Gyldensten
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-07-11 Gyldensteen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-11 Gyldensteen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-07-11 Gyldensteen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-11 Gyldensteen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Christiansø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-04-07 Kongenskær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Christiansø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-07 Kongenskær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-04-22 Christiansø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Christiansø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Christiansø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Christiansø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Østerstrand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Christiansø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Østerstrand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-01 Østerstrand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Østerstrand
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-24 Christiansø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-11 Christiansø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Christiansø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-02 Christiansø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-09-06 Christiansø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-10-17 Christiansø
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-24 Strib
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-02-05 Græsholm
208 X Alk (Alca torda) 2019-02-05 Græsholm
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Christiansø
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Christiansø
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Østerstrand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-08-24 Sneum
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-01-20 Kruså
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Trillen, Als
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) Christiansø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-08-20 Christiansø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Christiansø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-20 Kruså
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-10-04 Christiansø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-07 Kongenskær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-02-15 Gyldensten
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-04-19 Christiansø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Rands Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Christiansø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-05 Rands Fjord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-12-30 Vemmenæs
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Christiansø
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-04-19 Frederiksø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-11-24 Strib
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) Christiansø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-20 Gråsten
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-05 Rands Fjord
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-04-11 Funder
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-04-14 Gludsted
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Trillen, Als
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Christiansø
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Christiansø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Christiansø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Christiansø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Christiansø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-20 Gråsten
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Østerstrand
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Østerstrand
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Lebøl, Als
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-01 Østerstrand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Rømø
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-07-02 Østermarie
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-02-15 Gyldensten
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-02-24 Fredericia
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Østerstrand
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Østerstrand
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Christiansø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-09 Fredericia
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Christiansø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-07 Kongenskær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Christiansø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-02-24 Fredericia
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-10-20 Christiansø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Christiansø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Christiansø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Christiansø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-24 Sønderborg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Christiansø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Christiansø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Christiansø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Christiansø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Christiansø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-02 Christiansø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Christiansø
380 X Havesanger (Sylvia borin) Christiansø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Christiansø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Christiansø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-05 Rands Fjord
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-05 Rands Fjord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-05 Rands Fjord
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-05 Rands Fjord
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) Christiansø
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-20 Tinglev Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Østerstrand
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Ulvemosen, Terkelsbøl
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-02-17 Fredericia
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-16 Fredericia
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Christiansø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Christiansø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-05 Rands Fjord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) christiansø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Christiansø
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-04-30 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Christiansø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-21 Christiansø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Christiansø
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Christiansø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-05-24 Christiansø
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2019-05-24 Christiansø
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-02-24 Fredericia
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-02-24 Fredericia
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-20 Gråsten
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Christiansø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-11-14 Jelling
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-04-07 Kongenskær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-02-25 Thurø Rev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Christiansø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Christiansø
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Christiansø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-01 Østerstrand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Christiansø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Fr
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-01 Østerstrand
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-02-23 Fredericia
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-10-25 Christiansø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-13 Fredericia
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-27 Christiansø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Christiansø
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-02-15 Gyldensten
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-20 Gråsten
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-12-31 Monnet
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-03-24 Sønderborg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) Christiansø
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-17 Tornby Plantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-04-07 Kongenskær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer