Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-06-09 Asferg Mose
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-09 Sødringholm Strand
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-03 Lille Vildmose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-10-15 Henne Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-05-25 Vejlerne
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-03 Lille Vildmose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Årslev Engsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-03 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-03 Lille Vildmose
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-03 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-03 Lille Vildmose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Årslev Engsø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Årslev Engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-05-20 Siø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-03 Kysten ved Hedestederne
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-18 Skjern Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-03-24 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-02 Årslev Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Årslev Engsø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-22 Følle Bund
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Årslev Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-05 Vesterenge
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-02 Årslev Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-05-20 Maribo Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-05 Hestholm Syd
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-19 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-05 He
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Årslev Engsø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-01 Mørkholt Hage
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-03 Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-01 Mørkholt Hage
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-10-13 Skallingen Vesterhavs Strand N
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-03 Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-05 Hestholm Syd
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Årslev Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-12-01 Stubbe Sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-09 Sødringholm Hede
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-15 Frederiksbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-12 Bjerregrav Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-20 Aarhus Østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-04-18 Skjern Enge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Mørkholt
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-02 Hedemannsgade, Aarhus
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-12 Mørke Kær
84 X Engsnarre (Crex crex) 2019-06-09 Dalby Nedre Kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-10 Hornbæk Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-02-03 Andedammen, Grenå
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-02 Årslev Engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-23 Store Hjøllund Plantage
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-19 Kruså Møllesø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-01-03 Tofte Sø, Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-02 Årslev Engsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-06-22 Egå Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-03 Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-04-22 Følle Bund
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-05 Vesterenge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-04-18 Skjern Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-05-18 Gedser Odde
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-22 Følle Bund
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-08-10 Værnengene
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-03 Mulbjerge kyst
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-03 Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-08-10 Værnengene
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-08-10 Værnengene
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-08-31 Gl. Hviding Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-02-03 Grenå Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-08-31 Gl. Hviding Engsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-01-20 Aarhus Østhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-02-03 Grenå Golfbane
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-08-31 Gl. Hviding Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-04-28 Kysing Næs
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-18 Gedser Odde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-18 Skjern Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-04-18 Skjern Enge
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-08-10 Hestholm Syd
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-18 Skjern Enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-22 Følle Bund
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-31 Ballum Sluse
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02 Årslev Engsø
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-24 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02 Årslev Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-03 Mulbjerge kyst
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Mørkholt Hage
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-28 Rughaven-Frederikshøj ved Ajstrup
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-05-18 Gedser
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-12 Bjerregrav Mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-28 Kysing Næs
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-05-25 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-21 Rosenvold
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-23 Marselisborg Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2019-12-01 Jernhatten
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-09-21 Rosenvold
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Mørkholt Hage
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-18 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-01-19 Kruså Møllesø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Årslev Engsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-04 Klostermølle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-18 Gedser Odde
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-03 Trehøje, Mols Bjerge
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-01-03 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-04 Additskovene
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-07 Dødeå Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-03 Lille Vildmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-03 Lille Vildmose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-03 Birkesø, Lille Vildmose
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Årslev Engsø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-01-03 Gunderup Grusgrav
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-10-15 Brejning
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-02-03 Grenå Golfbane
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-03-10 Storring
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-04 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-01 Mørkholt
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-03-03 Gudenåcentralens Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-01 Hatting
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-31 Husum Enge
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-17 Bødø Nor
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-03 Lille Vildmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-02 Storskov ved Brabrand Sø
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Mørkholt
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-02 Brabrand
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-02 Aarhus C
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-05 Filsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Mørkholt
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-02-22 Hornslet
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-02-23 Lystrupminde
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-01-01 Mørkholt
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-01 Mørkholt
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-04-18 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Mørkholt
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Mørkholt
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-12 Bjerregrav Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-04-07 Stautrup Tårnet
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-06-23 Additskovene
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-23 Vrans Agerland
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-18 Skjern Enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-18 Bøel Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-05-10 Refurb, Hornslet
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-03 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-18 Fyrhaven, Gedser
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-10-13 TDC-masten, Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-18 Borris Hede
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-24 Kongens Kær
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-26 Årslev Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-25 Vejlerne
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Mosen, Blåvand
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-18 Gedser
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-06 Brabrandstien
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-18 Gedser
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-05-18 Kroghage
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-22 Smørmose, Pindstrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-12 Bjerregrav Mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-26 Frederiksbjerg Bypark
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-12 Bjerregrav Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-04-22 Gjerrild Overskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-03 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-02 Brabrand Sø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-01 Mørkholt
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-05-25 Buchtrops Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-19 Gråstenskovene
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-02 Brabrand Sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-18 Borris Hede
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Mørkholt
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-02 Hedemannsgade, Aarhus
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-19 Gråstenskovene
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-23 Grejsdalen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-04-18 Borris Hede
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-19 Gedser
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-01 Mørkholt
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-18 Borris Hede
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-18 Kroghage
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-18 Fyrhaven, Gedser
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-18 Fyrhaven, Gedser
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-05-18 Gedser
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-25 Langenæs
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-17 Bødø Nor
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-04-18 Borris Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-18 Borris Hede
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-04 Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-17 Frederiksbjerg Bypark
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-02 Haveforeningen Søholm
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-04-06 Brabrandstien
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-02-23 Lystrupminde
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-10 Viby
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2019-10-13 Grønningen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-04-18 Borris Hede
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-20 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-01 Mørkholt
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-04-22 Gjerrild Nordstrand
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-02 Constantinsborg Skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-03 Kysten ved Hedestederne
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-18 Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-02-16 Brabrandstien
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-20 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-18 Borris Hede
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-05-20 Gedser
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-01-04 Additskovene
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-02-23 Store Hjøllund Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-05 Filsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-03 Sellegård Bæk-området
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-20 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-04-18 Bøel Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-03 Kysten ved Hedestederne
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvandshuk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-03-24 Kongens Kær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer