Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Laurids Erik Andreassen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Laurids Erik Andreassens kryds

Dette er Laurids Erik Andreassens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-06-09 Holter (Ringkøbing-Skjern)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-21 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-02-15 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-01-11 Harboøre Tange (Lemvig)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-02-17 Velling Mærsk (Ringkøbing-Skjern)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Holter (Ringkøbing-Skjern)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-02-03 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-06 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-02 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-11 Råsted Lilleå fra Nymølle til Hovedvej 16 (Holstebro)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-02-24 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-02-02 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-07 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-06 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
30 X Pibeand (Mareca penelope) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-02-24 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-11 Råsted Lilleå fra Nymølle til Hovedvej 16 (Holstebro)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-02 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-02-24 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
41 X Bjergand (Aythya marila) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-11 Thyborøn Havn (Lemvig)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-11 Thyborøn Havn (Lemvig)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-11 Lem Vig (Lemvig)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-06 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-11 Lem Vig (Lemvig)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-30 Stovstrup Hede (Ringkøbing-Skjern)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-06-10 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-06-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-04-18 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
78 X Ringdue (Columba palumbus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-02-28 Borbjerg Møllesø (Holstebro)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-04-27 Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-29 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-28 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-11 Harboøre Tange (Lemvig)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-11 Nissum Bredning NV (Lemvig)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-04-13 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-09 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-04-25 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-10-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-04-27 Holter (Ringkøbing-Skjern)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-06-28 Tinghede (Ringkøbing-Skjern)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-04-16 Esperance Bugt, maritim (Varde)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Holter (Ringkøbing-Skjern)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-11 Nissum Bredning NV (Lemvig)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-02-02 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-11 Thyborøn Havn (Lemvig)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-25 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-01-05 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-11 Lem Vig (Lemvig)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-01-11 Thyborøn Havn (Lemvig)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-11 Råsted Lilleå fra Nymølle til Hovedvej 16 (Holstebro)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-25 Tinghede (Ringkøbing-Skjern)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-13 Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-11 Harboøre Tange (Lemvig)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-25 Finderup (Ringkøbing-Skjern)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Stauning Strand (Ringkøbing-Skjern)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-28 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-04-02 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-04-25 Finderup (Ringkøbing-Skjern)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-16 Esperance Bugt, maritim (Varde)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-06-25 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-07-13 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-10 Vestas-stien v. Ringkøbing Havn (Ringkøbing-Skjern)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-05-16 Bækmarksbro (Lemvig)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-28 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-10 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-09 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-02-01 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-28 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-07-13 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-09 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-06 Holter (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-08 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-02-16 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-12 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-02-28 Borbjerg (Holstebro)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-03-22 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-02-12 Silstrup v Skarrild (Herning)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-03 Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-02-15 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-02 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-06-25 Hoverdal Plantage (Ringkøbing-Skjern)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-02-15 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-02-12 Silstrup v Skarrild (Herning)
318 X Husskade (Pica pica) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-02-02 Holter (Ringkøbing-Skjern)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
325 X Ravn (Corvus corax) Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-08 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-07-10 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-20 Rindum (Ringkøbing-Skjern)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
332 X Musvit (Parus major) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-06-10 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-15 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-01-06 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Tinghede (Ringkøbing-Skjern)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-09 Hestholm Slyngen (Ringkøbing-Skjern)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-06-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-25 Øster Marup ved Skjern (Ringkøbing-Skjern)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-04-04 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-06-10 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-01 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-16 Hoverdal Plantage (Ringkøbing-Skjern)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-06-01 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-07-13 Torsvig Åslynge (Ringkøbing-Skjern)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-06-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-06-10 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-02-15 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-10 Holstebro (Holstebro)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-02-03 Holter (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-13 Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern)
404 X Solsort (Turdus merula) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-02-12 Silstrup v Skarrild (Herning)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-10-29 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-04-13 Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-06 Holter (Ringkøbing-Skjern)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-20 Holter (Ringkøbing-Skjern)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-14 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-06-16 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-04-16 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-25 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-10 Holstebro (Holstebro)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-20 Rindum (Ringkøbing-Skjern)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-25 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-11 Råsted Lilleå fra Nymølle til Hovedvej 16 (Holstebro)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-04-13 Skaven Strand (Ringkøbing-Skjern)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-06 Holter (Ringkøbing-Skjern)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Hoverdal Plantage (Ringkøbing-Skjern)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-29 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-05 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-02-05 Ovstrup Hede (Herning)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Skjern (Ringkøbing-Skjern)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-13 Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-02-02 Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-02-05 Ovstrup Hede (Herning)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-02-05 Ovstrup Hede (Herning)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-03 Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-01-20 Rindum (Ringkøbing-Skjern)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-20 Rindum (Ringkøbing-Skjern)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-11 Thyborøn Havn (Lemvig)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-02-03 Holter (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-06 Holter (Ringkøbing-Skjern)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-29 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer