Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-06-05 Udstrup v. St. Merløse (Holbæk)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-07-14 Ringsted å syd (Ringsted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-05 Kærup Mose og skov (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-02-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-25 Ølsemagle Revle (Køge)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-10-22 Gedser Odde (Guldborgsund)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-11-13 Korevlerne (Odsherred)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-02-09 Staunings Ø (Solrød)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-06 Gåsesøen - Ulvshale Skov (Vordingborg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-03-24 Kirkemosen (København)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-30 Torpet Mose (Ringsted)
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-02-24 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-02-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-04-01 Korshage (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-18 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-04-06 Nyord Enge (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-06 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-04-01 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-07 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-22 Høm Mølle (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-03-24 Kirkemosen (København)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-03-02 Gundsømagle Sø (Roskilde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-04 Høm Mølle (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-04-23 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-22 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-03 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-07-09 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-04-06 Nyord Enge (Vordingborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-02-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-04-06 Nyord Enge (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-07-23 Ølsemagle Revle (Køge)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-04-01 Korshage (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-14 Rosengård Sø (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-07-03 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-07-23 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-07 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-08-26 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-08-26 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-26 Korevlerne (Odsherred)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-07-13 Gyrstinge Sø (Ringsted)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-07-23 Ølsemagle Revle (Køge)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-23 Ølsemagle Revle (Køge)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-10-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-01-16 Rosholm (Ringsted)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-04-06 Nyord Enge (Vordingborg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-07-10 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-03 Gyrstinge Sø (Ringsted)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-05 Gyrstinge Sø (Ringsted)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-06-21 Saltholm (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-06-28 Gyrstinge Sø (Ringsted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-09-13 Gyrstinge Sø (Ringsted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-04-05 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-30 Peberholm (Tårnby) (Tårnby)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-07-11 Gyrstinge Sø (Ringsted)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-08-26 Korevlerne (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-06-16 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-05-04 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-06-21 Saltholm (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-08-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-06-19 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-10-18 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-04-01 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-09-18 Benløse (Ringsted)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-03-02 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-01 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-26 Haraldsted Sø (Ringsted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-17 Gyrstinge Sø (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-07-03 Kelstrup Enge (Odsherred)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-08 Benløse (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-03-27 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-27 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-04-13 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-02 Udby nord f. Vordingborg (Vordingborg)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-20 Gyrstinge Sø (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-19 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-12-10 Lejsø (Slagelse)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-22 Høm Mølle (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Sneslev/Kalvehave (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-04 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-05-09 Torpet Mose (Ringsted)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-09-13 Gyrstinge Sø (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-04-07 Borreby Park (Slagelse)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-07-03 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-06 Tamosen (Sorø)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-16 Humleore (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-08-11 Frøslev, Padborg (Aabenraa)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-02-13 Rosholm (Ringsted)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-04-08 Korevlerne (Odsherred)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-04-30 Stadilø (Ringkøbing-Skjern)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-09 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-23 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-12 Haraldsted Sø (Ringsted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-27 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-26 Høm Mølle (Ringsted)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-22 Gyrstinge Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-22 Østre Anlæg i København (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-09 Torpet Mose (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-23 Gyrstinge Sø (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-15 Haraldsted Sø (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-06-12 Haraldsted Sø (Ringsted)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-11 Benløse (Ringsted)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-05 Gyrstinge Sø (Ringsted)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-25 Kalvemosen (Holbæk)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-25 Benløse (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-23 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-09 Allindemagle Skov (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-02-10 Ledreborg (Lejre)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-10-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-02-13 Rosholm (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-02-10 Ledreborg (Lejre)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-20 Tamosen (Sorø)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-10-22 Gedser Odde (Guldborgsund)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-08-12 Frøslev Mose (Aabenraa)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-02 Benløse (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-07-19 Marup Mose (Holbæk)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-13 Ringsted å syd (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-11-03 Nordhavnstippen/Stubben (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-26 Haraldsted Sø (Ringsted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-04 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-20 Gyrstinge Sø (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-07 Borreby Mose (Slagelse)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-04 Høm Mølle (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-04-01 Korshage (Odsherred)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-04-01 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-04-01 Korshage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-02-11 Haraldsted Sø (Ringsted)
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-01 Benløse (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-11-13 Korevlerne (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-06 Nyord Enge (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-08-11 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-18 Korevlerne (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-06-25 Egebjerg Landsby (Odsherred)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-20 Gyrstinge Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-03-06 Haraldsted Sø (Ringsted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer