Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | ||
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-01-18 | Ganløse Ore |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-01-19 | Kagsmosen |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-01-06 | Ristinge By (Langeland) |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-01-04 | Rindum (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-01-02 | Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-01-06 | Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-01-25 | Ganløse Ore |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-01-02 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-01-07 | Vestre Kirkegård (København) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-01 | Lindeskov Overdrev (Slagelse) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-01-02 | Teglstrup Hegn |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-01 | Hindemade |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-02-26 | Ganløse Ore |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-01-04 | Flyvesandet |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-01-01 | Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-01-01 | Ordrup Næs (Odsherred) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-01 | "Haveslangen", Svingel Engsø |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-01-04 | Røsnæs |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-01-01 | Haveslangevej, Svingel |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-01-02 | Grane Plantage (Silkeborg) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-01-02 | vandet |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | ||
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-02-01 | |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-01-01 | Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-01-01 | Bækkebro (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-01-01 | Slagelse lystskov |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-01-02 | Løvet Skov (Horsens) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-01-01 | |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-01-15 | Rindsholm (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-01-06 | Ulvshale Skov (Vordingborg) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-01-06 | Estvadgård Pl. |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-01-17 | Ganløse Ore |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-01-02 | Bognæs halvøen |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-01-01 | Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-01-01 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-01-01 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-01-11 | Melby |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-03-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-01-06 | Østerild Plantage |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-01-18 | Herlev |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-01-15 | Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-01-02 | |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-01-05 | Læsvig (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | ||
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-01-01 | Sollerup |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-03-01 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-01-27 | Boserup Skov, Roskilde |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-03-20 | Vaserne (Rudersdal) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-01-02 | Østerild |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-01-01 | |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-01-22 | Vejlerne |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-01-02 | Uldrup Bakker (Odder) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-01-02 | Ringholm Skov (Odsherred) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-01-01 | Hevring Hede (Norddjurs) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-04-03 | Ørespids Omø |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-04-18 | Stendal pl |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-01-12 | Klostermølle |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-01-17 | Kongens Mølle SØ. f. Kalundborg |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-02-06 | Tisvilde Hegn |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | ||
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-01-01 | Sønderlem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-01-01 | Filsø |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-01-07 | Østerild plantage |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-01-13 | Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-01-14 | Langesø |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-01-06 | Bruunshåb (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-01-01 | Trylleskoven |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-16 | Svaneke Nordskov |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-01-08 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-01-02 | Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-02-11 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-01-01 | Vestskoven, Albertslund |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-01-02 | Stenhavegård |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-01-03 | Gjellerup Skov (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-01-04 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-01-22 | |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-01-02 | Tim Å |
89 | Flemming Thomasen | 214 | 2022-01-01 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
90 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-01-01 | Arrild Ferieby (Tønder) |
91 | Christian Leth | 214 | 2022-01-01 | Ramløse Å |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-01-01 | Vestskoven |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-01-04 | Nyord |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-01-03 | Sundby, Lolland |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-01-01 | Brønshøj (hørt) |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-01-03 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-01-31 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-03-05 | Vaserne (Rudersdal) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-01-01 | Tarup grusgrave |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-01-17 | Asserbo Plantage |
101 | Henrik Pedersen | 210 | ||
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-03-05 | Slotved Skov (Hjørring) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-09-24 | GFU |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-03-05 | Vaserne (Rudersdal) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-01-21 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-01-06 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-01-01 | |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-01-01 | Vestskoven |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-01-06 | Mosestien |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-01-05 | Gentofte sø |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-01-30 | Lilleheden Plantage |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-01-12 | Moesgård Strand |
114 | Peter Thomasen | 204 | 2022-01-01 | Valby (København) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-01-01 | Fiskebæk |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-01-01 | Begtrupvig Strand sommerhusområde (Syddjurs) |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-01-02 | Tved plantage |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-02-20 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-01-06 | Østerild Plantage |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-01-15 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-01-02 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-01-22 | Non Mølle |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-01-01 | Kongsholmparken (Albertslund) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-01-03 | Amalielyst (Svendborg) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-02-05 | Klostermølle |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-01-01 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-09-24 | Saltum Strand (Jammerbugt) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-11-12 | Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | ||
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-01-01 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | ||
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-01-02 | Skaanemosen |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-01-01 | Klostermølle (Horsens) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-02-27 | svanemosen |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-02-11 | Holmens Kirkegård |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-01-25 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-01-02 | Rådvad til Strandmøllen |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-09-25 | lærkevænget |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-06-12 | Ovstrup Hede |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-01-06 | Kelstrup Plantage (Aabenraa) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-01-02 | Degnemosen |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-12-27 | Klosterkær |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-02-22 | Sundbyvester |
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-01-01 | Storskov Hvalsø (Lejre) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-04-17 | Slettestrand (Jammerbugt) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-03-26 | Gribskov |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-01-15 | Gyldensteen, engsøen |
151 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
152 | Tina Hansen | 164 | 2022-01-01 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
153 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-01-02 | Hørt i Hoverdal |
154 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-11-09 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
155 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-06-03 | Førby Sø (Thisted) |
156 | Helle Andersen | 158 | ||
157 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-03-21 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
158 | Bente Wonsild | 157 | 2022-01-31 | Ganløse Ore |
159 | Daniel Andersen | 156 | 2022-04-18 | |
160 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-01-07 | Billund By (Billund) |
161 | Søren Thomsen | 156 | ||
162 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-02-16 | Kulsøen, Troldhede 11 |
163 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-04-22 | Trædballe |
164 | Susanne Naamann | 151 | 2022-02-05 | Hindsgavl |
165 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-02-09 | Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn) |
166 | Anders Birchvald Jensen | 137 | ||
167 | John Brandbyge | 134 | 2022-01-20 | Klosterkær (Horsens) |
168 | Claus Holkjær | 133 | 2022-01-03 | Tokkekøb Hegn |
169 | Torben Kragh | 127 | ||
170 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
171 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-02-13 | Henne |
172 | Andreas Petersen | 123 | ||
173 | Per Poulsen | 118 | 2022-03-22 | Fælledparken |
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-01-19 | Tofte, Bornholm |
175 | Bart Westgeest | 118 | 2022-01-06 | Vestermølle skove Holtsbæk/Sønderbæk (Skanderborg) |
176 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-01-06 | Holbækskoven |
177 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-01-01 | Korselitze Østerskov |
178 | Agnes Mørch Nielsen | 107 | ||
179 | Ingrid Stegmann | 107 | 2022-10-17 | Fyrvej 36, Blåvand |
180 | Peter Enemark | 98 | 2022-01-01 | Holmens Kirkegård |
181 | Thomas Geertz | 74 | 2022-01-01 | Fiskebæk |
182 | Esben Bjørn Salmonsen | 63 | 2022-01-01 | Utterslev mose I |
183 | Andreas Holkjær | 61 | 2022-01-08 | |
184 | Tobias Skjærlund | 15 | 2022-01-05 | Jystrup |