Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-01-02 | Utterslev mose |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-02-07 | Bjørnebæk Sø |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-01-27 | Gentofte Sø |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-01-03 | Noret - Tåsinge (Svendborg) |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-01-12 | Øster Enge (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-02-11 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-01-07 | Søndersø |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-01-03 | Staunings Ø |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-01-01 | Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-01-05 | Skt. Jørgens Sø. N-del (København) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-01 | Skælskør Havn (Slagelse) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-01-04 | Stege Slambassiner |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-01 | Hindemade |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | ||
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-01-06 | Brændegård Sø |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-01-03 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-01-01 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-05 | Øster Enge, Skjern Enge |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-01-10 | Gentofte Sø |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-01-04 | Skjern Enge |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-01-13 | Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-01-02 | vandet sø |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | ||
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-03-01 | |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-01-01 | Gedser Lystbådehavn (Guldborgsund) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-01-16 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-01-01 | Lagunen. Slagelse |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-01-18 | Mossø syddel (Skanderborg) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-01-30 | Gråsten Søerne (Sønderborg) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-01-02 | |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-09 | Øster Enge (Ringkøbing-Skjern) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | ||
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-01-04 | Skjern enge |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-01-03 | Præstesø |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-01-01 | Hejresøen, Kalvebod fælled |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-01-09 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-01-06 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-01-06 | Hillerød |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-03-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-01-04 | Hestholm |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-01-01 | Gentofte Sø |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-01-15 | Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-01-02 | |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-01-10 | Nors Sø (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | ||
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-01-03 | Brændegård Sø |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-01-18 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-01-03 | Kalvehale Havn, Vordingborg |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-01-21 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-01-03 | Bygholm Vejle |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-01-02 | |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-01-22 | Vejlerne |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-02-04 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-02-01 | Sybergland (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-02-14 | Selsø |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-01-03 | Holløse Bredning |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-01-13 | Jordbeo engsø |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-01-18 | Mossø Syd |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-01-01 | Kalløgrå N. f. Sakskøbing |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-01-02 | Bastrup Sø |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | ||
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-01-02 | Rettrup Kær (Skive) |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-01-16 | Hundsemyre |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-01-25 | Bygholm vejle |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-02-14 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-01-06 | Gyldensteen |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-01-02 | Jordbro Engsø (Skive) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-01-02 | Staunings Ø |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-01 | Hirbosøerne (Lolland) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-01 | Karrebæk Fjord |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-02-03 | Nørrestrand (Horsens) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-01-05 | Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-02-05 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-01-08 | Vallensbæk Sø |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-02-14 | Selsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-01-25 | Brabrand Sø - østenden (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-01-04 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-01-01 | |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-01-05 | Skjern Enge, Hestholm |
89 | Flemming Thomasen | 214 | ||
90 | Jan Ravnborg | 214 | ||
91 | Christian Leth | 214 | 2022-01-01 | Nordenden af Esrum Sø |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-01-25 | Rands Fjord |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-01-01 | Sjælsø |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-01-01 | Maribo |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-01-20 | Peblinge Sø |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-01-01 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-01-14 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-02-19 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-01-01 | Tarup grusgrave |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-01-15 | Hejrede Sø |
101 | Henrik Pedersen | 210 | Hirtshals | |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-02-20 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-01-01 | Bøtø |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-02-13 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-01-03 | Borreby Mose (Slagelse) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-01-08 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-01-01 | |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-01-08 | Vallensbæksø |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-01-04 | Skjern Enge |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-01-01 | Utterslev mose |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-03-10 | Hanvejle |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-10-01 | Vejlerne |
114 | Peter Thomasen | 204 | 2022-01-08 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-01-01 | Søndersø |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-02-12 | Egå Engsø (Århus) |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-01-21 | Vejlerne |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-02-14 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-02-05 | Skjern enge |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-03-26 | Brabrand sø |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-01-01 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-01-02 | Rettrup Kær |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-01-01 | Tueholms Sø (Vallensbæk) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-01-01 | Nørreballe Nor (Langeland) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-01-30 | Gråsten Slot |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-24 | Villahøj Sø, Amager |
129 | René Rørbæk | 194 | ||
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-01-04 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-01-28 | Hindemade (Haderslev) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-02-20 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-01-24 | Gundsømagle Sø |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-01-02 | Bøjden Nor |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-01-15 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-09-29 | vejlerne |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-01-23 | Peblingesøen |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-02-15 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-01-09 | Utterslev Mose |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-02-05 | Holløse bredning |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-02-16 | Utterslev Mose (Vestmosen) |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-01-03 | Kruså Møllesø (Aabenraa) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-01-02 | Degnemosen |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-10-10 | Nørrestrand (Horsens) |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | ||
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-01-02 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-02-18 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-01-08 | |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-02-19 | Selsø |
151 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
152 | Tina Hansen | 164 | 2022-01-08 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
153 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-03-20 | Lemvig golfklub |
154 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-05-23 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
155 | Ivan Olsen | 163 | 2022-02-06 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
156 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-07-18 | Egå Engsø (Århus) |
157 | Helle Andersen | 158 | ||
158 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | ||
159 | Bente Wonsild | 157 | 2022-01-08 | Værløse |
160 | Daniel Andersen | 156 | 2022-02-13 | |
161 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-04-18 | Knabberup Sø (Vejle) |
162 | Søren Thomsen | 156 | ||
163 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-18 | Gråsten |
164 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-10-09 | Uge 41 |
165 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-01-25 | Jerlev |
166 | Susanne Naamann | 151 | ||
167 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-11-27 | Sybergland (Kerteminde) |
168 | Birgitte Birch Andreasen | 143 | 2022-01-15 | Søndersø |
169 | Anders Birchvald Jensen | 137 | ||
170 | John Brandbyge | 134 | 2022-01-28 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
171 | Claus Holkjær | 133 | 2022-01-06 | Sjælsø vest |
172 | Torben Kragh | 127 | ||
173 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
174 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-01-23 | Nørrestrand |
175 | Andreas Petersen | 123 | ||
176 | Christian Terp | 120 | 2022-04-03 | Amager Fælled (København) |
177 | Per Poulsen | 118 | 2022-01-20 | Damhussøen |
178 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-01-23 | Damhussøen |
179 | Bart Westgeest | 118 | 2022-02-25 | Ringkloster Ådal v. Nissumgård (Skanderborg) |
180 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-01-15 | Kalø Grå |
181 | Agnes Mørch Nielsen | 107 | ||
182 | Thomas Kandrup Nielsen | 103 | ||
183 | Peter Enemark | 98 | 2022-01-01 | Sortedamssøen |
184 | Thomas Geertz | 74 | 2022-01-01 | Søndersø |
185 | Lars Petersen | 63 | 2022-03-06 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |