Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 314 | ||
2 | Peter Hartoft-Jacobsen | 306 | 2021-01-07 | Bygholm Park (Horsens) |
3 | Christian Andersen Jensen | 289 | 2021-01-03 | Harlev Mølle |
4 | Lars Paaby | 288 | 2021-01-07 | Rådvad |
5 | Peter Leth Olsen | 284 | 2021-01-08 | Tim Å og Ådal, Den vestlige del. (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Jens Lind | 282 | 2021-02-01 | Rådvad |
7 | Jørn Vinther Sørensen | 281 | 2021-01-01 | Christiansdal |
8 | Jesper Johannes Madsen | 281 | 2021-01-12 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
9 | Jonas Pedersen | 279 | 2021-01-03 | Mattrup skov |
10 | Eric Schaumburg | 279 | Ns | |
11 | Joakim Matthiesen | 278 | 2021-01-10 | Billesborg (Køge) |
12 | Laila Neermann | 278 | 2021-01-11 | Måløv |
13 | Mogens Neergaard | 277 | ||
14 | Lis Kastrup | 275 | 2021-01-08 | Faxe Å, Lindegårdsvej |
15 | Søren Blanke | 274 | 2021-01-22 | Mølleå |
16 | Klaus Malling Olsen | 274 | 2021-01-19 | Solbjerg Engsø |
17 | Michael Køie Poulsen | 273 | 2021-01-13 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
18 | Jens Ballegaard | 272 | 2021-01-01 | Tim Mølle |
19 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 271 | 2021-01-07 | Pøt Mølle og bæk (Favrskov) |
20 | Svend Erik Petersen | 269 | 2021-01-01 | Tim Vandmølle |
21 | Thyge Enevoldsen | 268 | 2021-01-08 | Kongsholmparken (Albertslund) |
22 | Ib Jensen | 268 | 2021-02-28 | Hunseby/Maglemer (Lolland) |
23 | Stinne Aastrup | 268 | 2021-01-01 | Non Mølle |
24 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 267 | 2021-01-10 | Billesborg (Køge) |
25 | Jens Jørgen Andersen | 267 | 2021-03-02 | Hald sø |
26 | Philip Elbek | 265 | 2021-01-10 | Billesborg (Køge) |
27 | Anders Espenhain Sørensen | 263 | 2021-01-30 | Raadvad |
28 | Jan Kiel | 260 | 2021-01-26 | Skidenrenden, Slagelse |
29 | Andreas Winding | 259 | 2021-01-07 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
30 | Christian Hjorth | 258 | 2021-01-19 | Borbjerg Mølle |
31 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2021-01-24 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Hillerød) |
32 | Frederik Johansen | 256 | 2021-01-14 | Hovby Eng |
33 | Leif Schack-Nielsen | 255 | 2021-01-12 | Blåbæks Mølle (Faxe) |
34 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 255 | 2021-02-07 | Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg) |
35 | Bo Brauner | 255 | 2021-01-07 | Strids mølle |
36 | Simon Vikstrøm | 255 | 2021-01-03 | Grimstrup på Lolland (Lolland) |
37 | Rune Sø Neergaard | 255 | ||
38 | Jan Speiermann | 254 | 2021-03-13 | Raadvad |
39 | Elly Hansen | 254 | 2021-03-02 | Troldeslugten |
40 | Erik Overgård | 254 | 2021-01-08 | Stenhavegård |
41 | Leif Novrup | 252 | 2021-01-08 | Rindsholm |
42 | Jytte Fuglsang Nissen | 252 | 2021-01-12 | Blåbæks Mølle (Faxe) |
43 | Stig Toft Madsen | 251 | ||
44 | Jan Hjort Christensen | 251 | 2021-01-24 | Solbjerg Engsø |
45 | Ole Kjuel Nielsen | 248 | 2021-01-01 | Høm Mølle (Ringsted) |
46 | Carsten Bohn Søndergaard | 248 | 2021-01-03 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
47 | Kim Duus | 247 | 2021-01-08 | Raadvad |
48 | Jan Eriksen | 246 | 2021-01-23 | |
49 | Michael Mosebo Jensen | 245 | 2021-02-13 | |
50 | Mads Bjarke Salling | 245 | 2021-01-02 | Rådvad |
51 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
52 | Niels Bomholt Jensen | 243 | 2021-02-24 | Caroline Amalilund |
53 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2021-01-02 | Blåbæk Vandmølle S. f. Faxe |
54 | Martin Svinth Weenink | 241 | 2021-01-10 | Århus Å Fusvad-Tarskov Ml. (Århus) |
55 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2021-03-06 | Solbjerg Engsø |
56 | Thomas Vikstrøm | 241 | 2021-01-17 | Hestetangs Å |
57 | Arne Ruohonen | 241 | 2021-01-02 | Rådvad |
58 | Gerner Majlandt | 240 | 2021-01-09 | Ringsholm |
59 | Klaus Homøe | 238 | 2021-02-02 | Vester Indelukke, Faxe |
60 | Morten Christensen | 238 | 2021-01-13 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
61 | Tommy Kaae | 237 | 2021-01-01 | Klostermølle (Horsens) |
62 | Nancy Vaaben Møller | 236 | 2021-01-16 | Kulsø-slusen |
63 | Jens Muff Hansen | 235 | 2021-01-10 | Lystrup Å (Silkeborg) |
64 | Lars Johansen | 234 | 2021-01-06 | Jonstrup |
65 | Dan Blohm | 232 | 2021-01-08 | Rathlousdal Gods (Odder) |
66 | Lise Hammer | 231 | 2021-03-06 | Rådvad |
67 | Bo Thyge Johansen | 231 | 2021-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
68 | Jørgen Ballegaard | 231 | 2021-01-05 | Lystrupminde |
69 | Carl Emil Riising Nielsen | 230 | 2021-02-13 | Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2021-01-02 | Rindsholm |
71 | Mads Herbøl | 228 | 2021-01-18 | Jonstrup å |
72 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 228 | 2021-11-18 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
73 | David B. Collinge | 227 | 2021-11-20 | Odense Å v/Dalum Papirfabrik (Odense) |
74 | Christian Michael Villadsen | 226 | 2021-01-16 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
75 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2021-12-04 | Kongsholmparken, Albertslund |
76 | Anders Myrtue | 226 | 2021-02-04 | Ejby Mølle |
77 | Erik Groth-andersen | 225 | 2021-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Hillerød) |
78 | Casper Pedersen | 224 | 2021-10-29 | Rindsholm (Viborg) |
79 | Gustav Nyberg | 223 | 2021-12-12 | Sct. Knuds Kilde, Hjørring (Hjørring) |
80 | Søren Tanderup | 222 | 2021-01-13 | Tueholm Sø, Vallensbæk |
81 | Anders P. Tøttrup | 222 | ||
82 | Lasse Birch Højrup | 221 | 2021-01-12 | Halsted Å |
83 | Nicolai Jon Jeppesen | 221 | 2021-10-23 | Ørnbjerg mølle |
84 | Peter Hagen Thomasen | 219 | 2021-12-22 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
85 | Jonathan Hemmer-Hansen | 219 | 2021-02-26 | Lystruphave |
86 | Poul Krag | 218 | 2021-02-03 | Lystrupminde |
87 | Else Hjorth | 217 | 2021-01-19 | Borgbjerg Mølle |
88 | Asger Lykkegaard Møldrup | 217 | 2021-02-17 | Mastrup Bæk, Støvring |
89 | Jan Badura | 216 | 2021-02-13 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Hillerød) |
90 | Mikael Kristensen | 214 | 2021-01-10 | Rådvad mølle |
91 | Christian Scharff Grandorf | 214 | 2021-01-08 | Kongsholmparken |
92 | Valdemar Juul | 214 | ||
93 | Martin Liebermann | 213 | 2021-02-06 | Christiansdal, Vojens (Haderslev) |
94 | Christian Leth | 212 | 2021-01-01 | Solbjerg Engsø |
95 | Niels Kristian Bech Jensen | 212 | 2021-10-24 | Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov) |
96 | Thomas Buus Nielsen | 211 | 2021-02-13 | Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg) |
97 | Henrik Dahl | 211 | 2021-02-16 | Rådmandshaven, Næstved |
98 | Oliver Bøgh Jensen | 211 | 2021-02-14 | Rådmandshaven (Næstved) |
99 | Åge Gejl Hansen | 211 | 2021-02-28 | |
100 | Henrik Petersen | 210 | 2021-01-01 | Solbjerg Engsø |
101 | Louis Kristoffer Poulsen | 210 | 2021-01-02 | Læså, Bornholm |
102 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 210 | 2021-02-23 | Lystrupminde |
103 | René Rørbæk | 210 | ||
104 | Christian Rørdam | 209 | 2021-01-25 | Holløse Bredning |
105 | Jimmy Skat Hansen | 209 | 2021-01-18 | Raadvad |
106 | Henrik Rähr Thomsen | 209 | 2021-01-10 | Rindsholm |
107 | Henrik Pedersen | 208 | 2021-01-04 | Bindslev |
108 | Mark Hammond | 206 | 2021-01-19 | Kongsholmparken |
109 | Louise Tanderup | 206 | 2021-01-13 | Kongsholmsparken |
110 | Carit Johan Xerxes Walter | 206 | ||
111 | Conny Jensen | 205 | 2021-01-15 | Bindslev |
112 | Bjørn Jakob Andersen | 205 | 2021-11-22 | Islev |
113 | Hans Henrik Larsen | 204 | 2021-11-27 | Møllesøen, Klosterheden |
114 | Jan Ravnborg | 204 | 2021-10-23 | Ballum Sluse (Tønder) |
115 | Lauritz Xerxes Walter | 204 | ||
116 | Erhardt Ecklon | 202 | 2021-01-04 | Caroline Amalielund (Svendborg) |
117 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 201 | 2021-01-16 | Lystrup Å |
118 | Flemming Thomasen | 201 | 2021-01-01 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
119 | Jens Ekelund | 201 | 2021-02-28 | Rådvad |
120 | Helle Wendel Sørensen | 200 | 2021-01-01 | Hadsten By (Favrskov) |
121 | Kjeld Bjarne Nielsen | 199 | 2021-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Hillerød) |
122 | Jan Helbo Pedersen | 199 | 2021-01-05 | Rådvad |
123 | Ingelise Aarøe Petersen | 197 | ||
124 | Jens Søgaard Hansen | 195 | 2021-01-30 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
125 | Brian Jakobsen | 194 | 2021-02-21 | Rindsholm |
126 | Tue Jørgensen | 192 | 2021-01-17 | Giber Å Fulden-Skovmøllen (Århus) |
127 | Sten Petersen | 191 | 2021-01-04 | Raadvad |
128 | Bo Levesen | 191 | ||
129 | Emil Skovgaard Brandtoft | 189 | 2021-01-03 | Tåstrup Århus (Århus) |
130 | Dan Reichardt | 189 | ||
131 | Mads N. Olsen | 186 | 2021-01-22 | Sdr. Omme (Billund) |
132 | Tina Hansen | 173 | 2021-02-13 | Emdrup |
133 | Jørgen Bjerregaard | 173 | 2021-02-19 | Gravlev kilde |
134 | Ole Sørensen | 172 | 2021-02-05 | Odder (Odder) |
135 | Paul Landsfeldt | 170 | 2021-02-19 | Gravlev Kildebæk |
136 | Birgitte Birch Andreasen | 170 | 2021-01-30 | Hunse Å |
137 | Per Poulsen | 161 | 2021-02-17 | Liver Å (Liver Mølle - Rødebro) (Hjørring) |
138 | Torben Kragh | 161 | 2021-01-17 | Kongsholmparken (Albertslund) |
139 | Johnny Jensen | 160 | 2021-02-13 | Emdrup (København) |
140 | Erik Skude | 159 | 2021-01-22 | solbjerg engsø |
141 | Kaj Erik Nielsen | 154 | 2021-01-16 | Rådvad |
142 | Claus Holkjær | 148 | 2021-03-07 | Stamedammen |
143 | Michael Højgaard | 147 | 2021-12-23 | Silstrup |
144 | Andreas Petersen | 143 | ||
145 | Finn Just Christensen | 141 | 2021-01-30 | Christiansdal, Vojens (Haderslev) |
146 | John Brandbyge | 137 | 2021-02-19 | Århus Å Fusvad-Tarskov Ml. (Århus) |
147 | Kaj Nissen | 136 | 2021-01-18 | Glenstrup sø (Mariagerfjord) |
148 | Ove Andersen | 131 | 2021-02-02 | Skidenrenden (Slagelse) |
149 | Lasse Morgen | 125 | 2021-02-17 | Slette Å (Jammerbugt) |
150 | David Damgaard Dysager | 123 | 2021-11-05 | Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn) |
151 | Lene Smith | 121 | 2021-01-17 | Holløse Mølle (Næstved) |
152 | Lærke Sofie Glerup | 116 | ||
153 | Bente Wonsild | 104 | 2021-02-13 | Rådvad |
154 | Kim Alex Olsen | 77 | 2021-01-17 | Solbjerg engsø |
155 | Lars Petersen | 58 | 2021-11-11 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |