Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-04-03 Høbjerg
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-05-03 Havneby
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-23 Skævinge (Hillerød)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-03 Sprogø (Slagelse)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-03-05 Dalenborg
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-03 Roskilde Vig (Roskilde)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-03-24 meløse
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-05-07 Sneum Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-02-01 Sølager
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-05-07 Lakolk
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-04-16 Holløse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-09 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-09-03 Holløse
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-10 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-05 Tisvildekysten (Gribskov)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-16 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-05 Rømø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-25 Gilleleje Havn (Gribskov)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-29 Tisvilde hegn
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-15 Annisse (Gribskov)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-14 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-03-09 Mårum
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-25 Gilleleje Havn (Gribskov)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-20 Annisse Nord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Arresø nord (Halsnæs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-06-09 Tempelkrog
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-06-09 Tempelkrog
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-02-01 Lynæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-03 Ballum
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-26 Søborg Sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-05-03 Havneby
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-05-03 Havneby
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-02-21 Tisvilde Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-03 grusgrav v Høbjerg
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-05-08 Sønderstrand Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-04 Ballum
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-04-30 Solbjerg Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-02-01 Sølager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-05-03 Kromose Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-05-03 Kromose Rømø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-03 Havneby
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-05-02 Kromose Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-09-10 Holløse
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-05-08 Lakolk Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-02-12 Stængehage
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-11 Kromose Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-02-15 Pøle å
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-20 Nivå
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-21 Solbjerg Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-03 Høbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-02-01 Lynæs
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-09 Kirkeby Plantage
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-05-04 Kromose Rømø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-03 Kromose Rømø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-06-09 Marup mose
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-05-07 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-04 Solbjerg Engsø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-31 Solbjerg Engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-05-04 Kromose Rømø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-05 Kromose Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-04 Kromose Rømø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-04 Kromose Rømø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-09 Margrethe kog
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2021-09-24 tisvilde kysten
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-23 tisvilde kysten
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-12-23 tisvilde kysten
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-05-12 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-25 Tisvildekysten (Gribskov)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Gilbjerg
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-05-10 Visbjerg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-24 Tisvildekysten (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-07 Lakolk
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-09 Kirkeby Plantage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-16 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-07 tågerup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-01-22 Melby Overdrev (Halsnæs)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-12 Solbjerg Engsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-03-06 Melby Overdrev
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-03 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-21 kagerup
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-03 Storebæltsbroen - Østbroen, Landfæstet ved (Slagelse)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-26 Søborg Sø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-12 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-16 Gilbjerg
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-01-16 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-05-05 Kromose Rømø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-16 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-11-15 frederiksværk
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-16 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-10-25 melby overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-30 ålsgårde
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Laugø (Gribskov)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-05-03 Kromose Rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-02 Annisse Nord
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-02 Annisse Nord (Gribskov)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-05-07 Lakolk
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-06 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-08 Annisse Nord
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-16 Holløse
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-16 Holløse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-30 Solbjerg Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-01 Helsinge (Gribskov)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-31 gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-28 Pipe mølle
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-31 Tisvilde hegn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-31 Solbjerg Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-07 Lakolk
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-09 Broksø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-11 Lakolk
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-29 Strødam engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-30 Stængehus
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-16 Annisse Nord
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-20 pibe mølle
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-02 Annisse Nord
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-09 Kromose Rømø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-05 Tisvilde Hegn (Gribskov)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-03 Annisse Nord (Gribskov)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-09 gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-09 Tisvilde hegn
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-26 Søborg Sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-05-03 Havneby
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Annisse Nord (Gribskov)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-16 tibirke
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-03-14 Gribskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-14 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-02-27 Tisvilde hegn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-02 Annisse Nord (Gribskov)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-08 Ellemosen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-20 Solbjerg Engsø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-05-30 Stængehus
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-05 Kirkeby rømø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-05-04 Kromose Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-03 Havneby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-09 Kromose Rømø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-03-06 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-03-30 Stængehage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Skærød (Gribskov)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-02 Annisse Nord (Gribskov)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-04 Annisse Nord (Gribskov)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-03 Ballum
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-24 meløse
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-02-09 Asserbo strand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-28 gribskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Laugø (Gribskov)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-15 Annisse Nord (Gribskov)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-02 Annisse Nord (Gribskov)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Laugø (Gribskov)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Skærød (Gribskov)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-22 Melby Overdrev (Halsnæs)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-14 Solbjerg Engsø
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-05-09 Kromose Rømø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-15 melby overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-21 Tisvilde hegn
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-02 Annisse Nord (Gribskov)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-27 Nejede V. Skov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-01 Tisvildekysten (Gribskov)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-23 Skævinge (Hillerød)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-04 Hessemose ådal fra Mårum til Solbjerg engsø (Gribskov)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-18 Søborg (Gribskov)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer