Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-30 Dalby, Hornsherred (Frederikssund)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-04-16 Nivå Golf (Fredensborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-10-17 Kronborg
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-02 Skævinge (Hillerød)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-02 Skævinge (Hillerød)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-03 Kollerød Landsby og marker (Allerød)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-03-06 Gilleleje
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-05-18 Høbjerg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-03 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-13 Hellebæk området (Helsingør)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-02-23 Nivå Golf (Fredensborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Teglgårdssøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-11 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-03-20 Kronborg (Helsingør)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-03-20 Kronborg (Helsingør)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-24 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-04-04 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-09 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Hillerød
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-13 Fredensborg Slotspark (Fredensborg)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-07 Sjælsø vest (Allerød)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-03-13 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-02-23 Nivå Golf (Fredensborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-17 Humlebæk
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-10 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-03-30 Nivå Golf (Fredensborg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-03-30 Nivå Golf (Fredensborg)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-03-09 Slåenbækken
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-17 Nivå Golf (Fredensborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-02-12 Hundested Havn (Halsnæs)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-09 Sjælsø vest (Allerød)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-09 Sølager Strandeng (Halsnæs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-31 Selsø Sø området (Frederikssund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-05-06 Solrødgård
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-13 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-23 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-07-07 Nivå Bugt
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-09 Sølager Strandeng (Halsnæs)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-23 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-07-19 Nivå Bugt
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-05-05 Favrholm
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-19 Nivå Bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-09 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-19 Thorsminde (Holstebro)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-09 Sølager Strandeng (Halsnæs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-02-12 Hundested
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-05 Nivå Golf (Fredensborg)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-10 Solrødgård (Hillerød)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-01 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-18 Nivåbugten
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-23 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-01 Hammersholt (Hillerød)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-02-12 Lynæs Fort (Halsnæs)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-08-10 Nivåbugten
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-09 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-06-13 Favrholm
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-06-13 Favrholm
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-08-15 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-09-08 Holløse Bredning
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-28 Gurre Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-05 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-08-04 Nivåbugten
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-16 Gilbjerghoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-07-19 Nivå Bugt
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-08-15 Gilleleje
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-23 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-23 Gilleleje
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-10-16 Gilleleje
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-14 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-03-28 Kronborg (Helsingør)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2021-08-15 Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-01 Asserbo
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-10-17 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-24 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Børstrup Hage (Gribskov)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-14 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-02 Ny Hammersholt (Hillerød)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-06-06 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-02-23 Nivå Golf (Fredensborg)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-06 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-09 Nivå Golf (Fredensborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-11 Nivå Golf (Fredensborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-01-16 Folehave n.f. Nysted (Guldborgsund)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-04 Karlebo (Fredensborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-02-08 Nivå Golf (Fredensborg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-31 Snævret
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-30 Dalby
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-16 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-09-19 Skansebakken
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-14 Lille Lyngby Mose (Hillerød)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-07 Nivå Golf (Fredensborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-11 Sølager Strandeng (Halsnæs)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-15 Stenløkken
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-03 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-16 Gilbjerghoved
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Ny Hammersholt (Hillerød)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-03-03 Allerød Sø området (Allerød)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-11-03 Ho Plantage (Varde)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-07 Nivå Golf (Fredensborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-05-01 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-04-20 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-08 Ullerød (Hillerød)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-27 Sjælsø Vest
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-02-10 Snævret (Gribskov)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-02 Ny Hammersholt (Hillerød)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-25 Ålsgårde
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-02-23 Nivå Golf (Fredensborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-04-13 Ålsgårde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-02-20 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-08 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-22 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-31 Ny Hammersholt (Hillerød)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-08 Ny Hammersholt (Hillerød)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-03 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-24 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-14 Solrødgård (Hillerød)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-11-13 Melby Overdrev
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-18 Nivå Golf (Fredensborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-14 Nivå Golf (Fredensborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-27 Nivå Golf (Fredensborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-05 Nivå Golf (Fredensborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-04-30 Ravnsholt (Allerød)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-11-02 Blåvands Huk (Varde)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-28 Nivå Golf (Fredensborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-01-17 Solrødgård (Hillerød)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2021-06-11 Gribskov, Hessemoseområdet (Gribskov)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-07 Sjælsø vest (Allerød)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-10 Nivå Golf (Fredensborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-14 Nivå Golf (Fredensborg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-17 Nivå Golf (Fredensborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-06-11 Sjælsø Vest
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-25 Ny Hammersholt (Hillerød)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-11 Nivå Golf (Fredensborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-01 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-07 Nivå Golf (Fredensborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-06-01 Tokkekøb Hegn (Allerød)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-08 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-31 Ny Hammersholt (Hillerød)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-08 Ny Hammersholt (Hillerød)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-08 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-05-13 Fredensborg Slotspark (Fredensborg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-01 Sølager
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-24 Torplille og Lille Karlsminde (Halsnæs)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-08 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-02 Skævinge (Hillerød)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-03-03 Allerød Sø området (Allerød)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-03 Allerød Sø området (Allerød)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-03-04 Nivå Golf (Fredensborg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-13 Fredensborg Slotspark (Fredensborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-07 Nivå Golf (Fredensborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-15 Ellemosen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-12 Nivå Golf (Fredensborg)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-05-30 Asserbo Plantage (Halsnæs)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-01 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-01-01 Hundested Havn (Halsnæs)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-26 Nivå Golf (Fredensborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-09-17 Kokkedal
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-04-24 Melby Overdrev (Halsnæs)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-24 Melby Overdrev (Halsnæs)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-03-29 Nivå Golf (Fredensborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-31 Ny Hammersholt (Hillerød)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-23 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-03 Solrødgård (Hillerød)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-09 Nivå Golf (Fredensborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-09 Solrødgård (Hillerød)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-29 Nivå Golf (Fredensborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-14 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-08 Ny Hammersholt (Hillerød)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-27 Ny Hammersholt (Hillerød)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-20 Kronborg (Helsingør)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-02-15 Nivå Golf (Fredensborg)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-13 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-26 Nivå Golf (Fredensborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-01 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-01 Ny Hammersholt (Hillerød)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-09 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-02 Skævinge (Hillerød)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01 Holløse Bredning (Gribskov)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-25 Nivå Golf (Fredensborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer