Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Thomas Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thomas Vikstrøms kryds

Dette er Thomas Vikstrøms Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-13 Arløse
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-14 Vesterhave, Gedser
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-03-22 Storstrømmen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-15 Nr. Alslev
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-14 Gedser agerland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-24 Sylten, Stigsnæs
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-14 Gedser Odde
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-14 Gedser Odde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-03-24 Gedser Odde
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-07-01 Mjels Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-13 Vejlen, Reersø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-03-30 Busemarke Mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-14 Bøtø Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-14 Bøtø Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-13 Vejlen, Reersø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-13 Vejlen, Reersø
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-14 Bøtø Nor
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-01-14 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-08 Gentofte Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-04-15 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-04 Farum Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-14 Gedser Odde
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-02-12 Hundested Havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-06 Jægerspris Vester Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-31 Stængehus
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-14 Gedser Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-04 Farum Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-13 Hundested Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-19 Tisvilde Hegn
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-12 Farum vest
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-09 Sjælsø vest
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-08 Gentofte Sø
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-14 Kettinge, Lolland
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-16 Kalvebod Fælled
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-08 Insulinmosen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-02-19 Tibirke Ellemose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-04 Farum Sø
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-01-15 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-13 Landsgrav, Slagelse
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-14 Gedser Færgehavn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-04 Farum Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-14 Gedser Lystbådehavn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-05-03 Lille Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-24 Sylten, Stigsnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-22 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-14 Bøtø Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-14 Gedser Odde
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-23 Enø Overdrev
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-07 Jydestrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-29 Grenen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-04-26 Ulvedybet, Vejlen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-17 Hasle Havn
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-13 Rørmose ved Flasken
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-03-23 Vester Kippinge Mader
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-07-19 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-07-30 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-07-22 Bygholm Vejle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-03-30 Nyord Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-19 Bygholm Vejle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-07-26 Arup Vejle
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-08-03 Tisvildekysten
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-16 Klydesødiget
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-13 Reersø Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-07-22 Bygholm Vejle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-06 Strandstub, Jægerspris
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-02-09 Farum vest
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-23 Salthammer
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-02 Busemarke Mose
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-03-30 Busemarke Mose
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2021-11-14 Saltvandssøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-23 Enø Overdrev
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-01 Grenen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-05-03 Lille Vildmose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-10 Bøtø Nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-04-26 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-10-30 Bro Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-03-22 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-05-02 Skagen Nordstrand
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-01-14 Gedser Odde
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-23 Myggetvig
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-08 Gentofte Sø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-03-22 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-06-08 Saltholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-29 Grenen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-06-08 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-07-19 Kogleaks, Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-10-21 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-04-28 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-21 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-02 Skagen Nordstrand
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-13 Hundested-Rørvig
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-02-12 Spodsbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-14 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-03-23 Gedser Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-04-29 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-04-03 Ålebæk Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-08-15 Stængehus
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-09-18 Mandehoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-14 Gedser Odde
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-03 Lille Vildmose
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-04-11 Farum Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-14 Bøtø Nor
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-02 Busemarke Mose
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-09 Farum vest
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-05-02 Flagbakken
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-02-03 Insulinmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-22 Ølsemagle Revle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-02-19 Tibirke Ellemose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-29 Grenen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-14 Kettinge, Lolland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-01-14 Kettinge, Lolland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-14 Bøtø Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-02-02 Flyvestation Værløse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2021-11-22 Øby
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-29 Tibirke Sand
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-02-02 Flyvestation Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-03-22 Ølsemagle Revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-04-28 Grenen
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-06 Farum Sortemose
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-03-30 Ulvshaleskoven
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-13 Ryget
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-07-21 Andrup ved Svinkløv
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-04 Råbylille, Møn
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-04-27 Flagbakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-14 Gedser Odde
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-15 Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-11-22 Ø Bakker
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-07 Farum vest
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-14 Gedser Odde
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-13 Nygård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-01-15 Farum vest
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-02 Tibirke Sand
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-04-27 Grenen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-08-31 Langodde, Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-05-03 Lille Vildmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-03 Arresø nord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-02-27 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-14 Kettinge, Lolland
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-04-26 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-11-13 Brøns Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-15 Præstesø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-10 Bøtø Nor
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-27 Flagbakken
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-14 Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-19 Præstemosen, Farum
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-28 Klintholm Mose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-06-15 Farum Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-10 Gentofte Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-09 Sjælsø vest
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-21 Grisby
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-13 Gudhjem
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-30 Bækkekrog
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-07-22 Bygholm Vejle
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-12 Farum vest
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-10 Folkeparken, Gentofte
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-04 Farum vest
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-09 Sjælsø vest
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-10 Tibirke Sand
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-25 Farum vest
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-03-05 Insulinmosen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-14 Gedser agerland
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-18 Holløse Bredning
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-05 Farum vest
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-01 Tibirke Sand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-02-22 Farum Lillevang
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-14 Christiansø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-17 Tibirke Ellemose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-18 Hasle
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-05-30 Stængehus
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-15 Christiansø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-14 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-02-28 Gilleleje
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-28 Grenen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-16 Christiansø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-01-14 Vesterhave, Gedser
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-26 Gniben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-17 Hestetangs Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-04 Farum vest
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-06 Tibirke Sand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-26 Ulvedybet, Vejlen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-05-01 Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-02-03 Insulinmosen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-22 Porsmose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-14 Gedser Lystbådehavn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-24 Bølleljungen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-11-23 Nørreådalen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-16 Klydesødiget
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-16 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-22 Ølsemagle Revle
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-05 Farum vest
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-02-21 Sundbyøster
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-03-30 Ulvshaleskoven
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-30 Tisvilde Hegn
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-04 Farum vest
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-08 Insulinmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-04-03 Busemarke
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-04 Farum vest
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-16 Christiansø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-16 Klydesødiget
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer