Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-03-23 Ballum enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-05-31 Nipså
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Diernæs made
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-23 Rømødæmningen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-04-26 Mandø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-09 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Diernæs strand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-07-03 Hejlsminde nor
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Slivsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-06 Skjern enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-02-20 Adelvad
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Slivsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-24 Lerbæk Mølledam
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Haderslev fjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-23 Hønning plantage
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Slivsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-01-01 Rødekro
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-05 Ølsemagle
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-04-27 Holbøl
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-01-04 Dalby Møllesø
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-03-26 Kongens kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-27 Ølundgård
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Slivsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Slivsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Slivsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-17 Hejlsminde nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Slivsø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-19 Ud for kongeåens udløb
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-05-29 Vejlerne
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Slivsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-01-01 Kiskelund plantage
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-06 Mossø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Slivsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-03 Bankel nor
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-29 Vejlerne
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Diernæs strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-03 Ud for Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-01 Diernæs strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-16 Dragsmur Djursland
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-03 Ud for Halk nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Slivsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Slivsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Slivsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-02 Horsens Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-20 Frederikshåb plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-05 Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-03 Haderslev vesterskov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-17 Aller
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-23 Sandkule skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Matriklen
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-21 Hostrup ved Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-03 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-08 Hindemade
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-07-05 Nord for Søgård skov
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-08 Sølsted mose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-04-26 Ribe østerå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Stemning Dam
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Slivsø
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-02 Lille Vildmose
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-01-30 Kragelund mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Haderslev havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-03 Halk nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Slivsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-03-03 Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-07 Ølundgård
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Mjang Dam
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-27 Ballum sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Slivsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-10 Halk nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-02-14 Aarø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-10 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-03-20 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-04-19 Sønderstrand Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-04 Ballum enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-03-25 Nørresø ved Tønder
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-03 Halk nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-03-23 Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-31 Lakolk klitsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-03-26 Hanstholm havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-03-23 Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-03-31 Lakolk klitsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-15 Højer forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-05-15 Højer forland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-01 Tønder nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-23 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-10 Halk nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-10 Halk nor
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Hvidbjerg strand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-28 Højer forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-08 Lakolk klitsø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-07 Gram
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-08 Hindemade
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-07-18 Margrethekog
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-28 Hvide Sande havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-26 Filsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-02-07 Gram
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2021-10-11 Saltvandssøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-04-28 Hindemade
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-21 Højer forland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-03-26 Hanstholm havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2021-09-23 Vejers strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-05-21 Hviding engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-03-28 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Matriklen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Diernæs strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-03-10 Kongeåens udløb
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-16 Skejby sygehus
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Matriklen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-08-18 Spodsbjerg
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-14 Mellem Toftlund og Skærbæk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-05 Højer sluse
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-19 Lakolk strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-01 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-20 Hindemade
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-28 Halk nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2021-05-21 Hviding engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-11 Hasberger see
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-06-27 Skagerak
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-09-07 Blåvand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-21 Sabinebunkeren Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-25 Åbenrå fjord
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-02 Horsens Fjord
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-07-09 Frederikshavn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-04-10 Hvide Sande
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-09-20 Lakolk strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-11-09 Hanstholm
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2021-09-23 Vejers strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-06-23 Skagerak ud for Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-23 Vejers strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-07-08 Rømødæmningen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-03-09 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-26 Roshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-09-26 Skagen havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Slivsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-04-10 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-14 Lakolk sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-05-22 Lille vildmose
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Slivsø
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Skjern enge
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Vilstrup skov
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-03-26 Spøttrup sø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-09 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-13 Haderslev vesterskov
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-07-13 Nordsamsø
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-01 Strandelhjørn
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-03-24 Klelund plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-29 Hindemade
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-06 Skjern enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-26 Låningsvejen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-01 Ballum enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-05 Ottestrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-28 Halk nor
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-01 Slivsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-03-23 Ballum enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Syd for Haderslev
274 X Slørugle (Tyto alba) 2021-05-31 Rangstrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-24 Oksenvad hede
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-25 Haderslev
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-21 Gludsted plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-04 Ødis kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-03-27 Rømø Nordstrand
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-10-22 Bylderup Bov
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-01 Kiskelund plantage
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-30 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-04-30 Frøslev plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-24 Draved skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-03-04 Draved skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Haderslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-06 Klostermølle
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-09 Lindet skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Syd for Haderslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-05-20 Uldum kær
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-01-09 Ballum forland
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-16 Haderslev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-02-04 Ølundgård
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-25 Frøslev mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-01 Diernæs made
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Kruså møllesø
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Matriklen
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-07-15 Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Matriklen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Matriklen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-04 Sønderborg motorvejen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Matriklen
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Hammelev
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-13 Rømø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-21 Hjøllund plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-01 Tørning mølle
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-02-26 Enderupskov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Matriklen
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Matriklen
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-02 Lille Vildmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-04-16 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-02-27 Klelund plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-13 Rømø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-06 Skjern enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-03 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-02 Lille vildmose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-05 Hindemade
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-13 Ho bugt
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-23 Frøslev plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-02 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-10-26 Mandø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-19 Lakolk sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-25 Pamhule skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-15 Tønder nørresø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-04-19 Lakolk sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-02 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-15 Tønder nørresø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-21 Marbæk plantage
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-06 Tinglev mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-05-09 Sølsted mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-16 Hindemade
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-13 Haderslev vesterskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-28 Halk nor
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-03 Haderslev vesterskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-03-30 Bommelund plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-01 Kruså møllesø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Slivsø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Christiansdal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-17 Gråsten skovene
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-04 Gråsten skovene
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-06-07 Højer
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-05 Vemmelev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-03-31 Juvre
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Matriklen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Skallebæk
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-01 Skallebæk
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-16 Haderslev Østerskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-01 Skallebæk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-02 Pamhule skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Kruså møllesø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-03-31 Lakolk sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-15 Tønder nørresø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-07 Rømø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-02 Hindemade
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-03-27 Juvre, Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-21 Løgumkloster
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-08 Frøslev mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-03-23 Hønning plantage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-03-27 Rømø
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-15 Blåvandshuk
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-01 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Hammelev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Vilstrup skov
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-09 Kollund skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-19 Kongeåens udløb
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-24 Christiansdal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-03 Halk nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-05 Ølsemagle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-16 Juvre
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-07 Gram
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-06 Skjern enge
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Diernæs strand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-03-19 Rødhus
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-08 Havens foderbræt
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Matriklen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Kruså Møllesø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-05 Ølsemagle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-30 Velling Mærsk
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-24 Haveobs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-21 Hjøllund plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-02-04 Lumby nord for Odense
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-11 Haderslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-04 Gråsten skovene
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-09-26 Grenen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-23 Lakolk strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-01 Gabøl
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01 Skallebæk
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-19 Rødhus
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-02-13 Rømø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer