Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Tina Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tina Hansens kryds

Dette er Tina Hansens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-03-31 Møllekrog, Roskilde Fjord
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-02-19 Utterslev Mose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-09 Utterslev Mose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-04-29 Fælledparken (København)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-02-28 Ganløse Ore
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Utterslev Mose
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-11-26 Utterslev (København)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-07 Utterslev Mose
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-04 Søndersø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-11 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Utterslev Mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Utterslev Mose
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Utterslev Mose
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-08-28 Nivå Bugt og strandenge
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-23 Præstesø (V for Søndersø)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-02-22 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Utterslev Mose
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-07-23 Damhussøen (København)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Utterslev Mose
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-05-05 Øresund (ml. Klampenborg og Nordhavn) (Gentofte)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-03-30 Utterslev
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Utterslev Mose
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Utterslev Mose
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Utterslev Mose
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-10 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-12 Utterslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-02-23 Utterslev
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Utterslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-06-03 Utterslev (København)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-04 Utterslev Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Utterslev Mose
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-03-09 Utterslev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-16 Utterslev Mose
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Utterslev Mose
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-04-01 Utterslev Mose
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-24 Utterslev Mose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-02-20 Alholm
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-03-04 Utterslev Mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-12-25 Kulhuse (Frederikssund)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-06-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-08-28 Nivå Bugt og strandenge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-06-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-13 Insulinmosen
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-16 Utterslev Mose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-04 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-03-28 Gentofte Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-12 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-06-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Utterslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-05-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Utterslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Utterslev Mose
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Utterslev
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-14 Utterslev Mose
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-11 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-06-26 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-07-25 Nordhavn (København) (København)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-22 Nordhavn (København) (København)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-11-21 Nordhavnstippen/Stubben (København)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-11-07 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Utterslev Mose
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-01-07 Utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Utterslev Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-07-16 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-08-22 Insulinmosen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-09 Utterslev (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-02 Utterslev Mose
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-07-16 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-11-14 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-03-09 Utterslev
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-06-16 Bispebjerg Hospital (København)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-03 Utterslev Mose
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-02-13 Insulinmosen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-23 Flyvestation Værløse
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-01 Utterslev Mose
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-01 Utterslev Mose
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-28 Ganløse Ore
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-22 Utterslev Mose
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-07-16 Ristingehalvøen (Langeland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Utterslev
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Utterslev
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-11-07 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Utterslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-14 Kirkemosen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-04-18 Gyngemosen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Utterslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-02-28 Ganløse Ore
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-02-21 Utterslev Mose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-20 Kulhuse
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-03 Utterslev Mose
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Utterslev
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Utterslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-13 Utterslev Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-27 Utterslev (København)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-19 Utterslev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-28 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-04 Søndersø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-28 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-03 Utterslev Mose
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-06 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-24 Højmosen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-26 Kirkemosen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-06 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-21 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-07-14 Ristinge Strand/Sommerhusomr. (Langeland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-07-05 Amager Fælled (København)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-07 Utterslev
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-13 Gynge-, Bade-, Bakkemosen og Høje Gladsaxe Park (Gladsaxe)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-28 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-10 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-09-20 Grønjordssøen (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-01 Utterslev Mose
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Utterslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-04 Utterslev Mose
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-02-28 Ganløse Ore
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-08 Kirkemosen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-02-22 Utterslev Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Utterslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Utterslev Mose
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-09 Utterslev Mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-02-21 Utterslev
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-02-28 Ganløse Ore
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-07-30 Bøtø By og Strand (Guldborgsund)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Utterslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-15 Sydhavnstippen (København)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-05-15 Ørestad City (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-24 Utterslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-07-31 Gedser Odde
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-02-13 Emdrup
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Utterslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-09 Utterslev Mose
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-04 Utterslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-03-21 Kirkemosen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-21 Kirkemosen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-08-24 Utterslev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-11-07 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Utterslev Mose
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-02-28 Ganløse Ore
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-18 Bispebjerg Kirkegård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-03 Utterslev Mose
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-02 Utterslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-11-21 Nordhavn (København) (København)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-31 Skrivernæbbet og Klinten
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-16 Utterslev Mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-07-14 Ristinge Strand/Sommerhusomr. (Langeland)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-28 Ganløse Ore
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-02 Utterslev
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-01 Utterslev Mose
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-11-21 Nordhavn (København) (København)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-07-17 Gulstav (Langeland)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-02-28 Ganløse Ore
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-14 Utterslev Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer