Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-16 Svinø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-03-20
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-04-03 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-03-21 Ulvedyb, Perlen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-02-07 Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-02-21 Rødby fjord
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-02-07 Ballum
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-02-21 Rødby fjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-02-14 Nørresø, Sønderjylland
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-20 Fladstrand
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-02-14 Nørresø, Sønderjylland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-16 Svinø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-01 Korevlerne
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-18 Lund Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-04-10 Præstesø, Søndersø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-02-07 Møllesø, Kruså
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Korevlerne
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Korevlerne
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-03-21 Ulvedyb, Perlen
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Korevlerne
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-18 Bygholm Vejle Østsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-04-05 Gentofte Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-02-07 Møllesø, Kruså
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-06-02 Knapperup Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-13 Mossø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Helsingør Lystbådehavn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-02-21 Ulfshale løb nord for broen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-16 Hundested havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Høve strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-28 Korshage
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-01 Høve strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-01 Høve strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-16 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-16 Hundested
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Høve strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-02-13 Mossø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Høve strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-01 Sandflugtskysten
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-06-02 Rødekro
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-08 Fanø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-01
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-04-04 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-12
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-03-21 Hune
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-04-04 Sølsted Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-02-16 Sømosen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Høve strand
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-01-16 Køge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-01 Sandflugtskysten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Høve strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-01 Sandflugtskysten
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-18 Kogleaks
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-01 Korevlerne
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-15 Fladstrand
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-04-03 Margrethe Kog
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Korevlerne
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-01 Korevlerne
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-05-15 Kalø Grå
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-06 Nordhavnstippen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-19 Ishøj strandenge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-05-08 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-08 Holter
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-01 Korevlerne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-03-21 Østerkær
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-03 Rømødæmningen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-08-29 Hanstholm havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-01-01 Korevlerne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-18 Bygholm Vejle Østsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-20 Stubben
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-09-05 Kysten ved Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-15 Fladstrand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-01 Korevlerne
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-01 Korevlerne
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-02-21 Rødbyhavn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-29 Ulvedybet Perlen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-10 Ishøj Enge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-05-08 Fanø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-14 Draved Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-02-07 Draved Skov
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-05-20 Stubben
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-10 Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-02-07 Møllesø, Kruså
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-04-03 Margrethe Kog
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-15 Fladstrand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-05-13 Lille Vildmose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-20 Fladstrand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-03-20 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Høve strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-08-29 Lund Fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-19 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-03-20 Hirtshals
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-05-13 Lille Vildmose
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Høve strand
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-20 Hirtshals
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-04-19 Ishøj strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-19 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-15 Søndersø, Maribo
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-08-29 Roshage
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2021-05-13 Birkesø, Lille Vildmose
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-15 Søndersø, Maribo
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-12 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-08-29 Hanstholm havn
208 X Alk (Alca torda) 2021-10-22 Blåvands Huk
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-17 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-02-28 Korshage
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-01-01 Sandflugtskysten
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-06-02 Broderup
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-05-09 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Korevlerne
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-04-04 Torup Made, Als
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-04-03 Lakolk
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-10-20 Tuse Enghave
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Korevlerne
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-02-13 Mossø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-11 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-12 Flagbakken
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-03-21 Ørnefenner
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-12 Frederiksværk
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-09-01 Radiomarken
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-02 Ølene
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-02-13 Mærskvej, Ringkøbing
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-02-21 Sandager, Lolland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-02-21 Sandager, Lolland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-02-14 Nørresø, Sønderjylland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-03-31 Almindingen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-03-03 Smør- og Fedtmosen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-13 Blåbjerg
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-03-06 Værløse Flyvestation
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-11 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-02-14 Mossø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-01 Høve strand
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-05-11 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-06-01 Borris Hede
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-02-07 Åbøl
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-10 Nordstrand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-02-21 Sandager, Lolland
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Gladsaxe
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-02-07 Toftlund
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-02-14 Nørresø, Sønderjylland
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-03-20 Rødhus
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-03-21 Rødhus
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-12 Frederiksværk
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-04-04 Frøslev Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-12 Frederiksværk
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-12 Frederiksværk
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-05-13 Lille Vildmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-04-18 Lund Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-05-11 Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-21 Rødby fjord
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-03-20 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-02-14 Gl. Hviding Engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-16 Stubben
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-18 Lund Fjord
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-02 Gedser Lystbådehavn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-12 Frederiksværk
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-21 Tipmosen
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-05-02 Feddet
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-07 Ølsemagle Revle
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-06-02 Nørresø, Sønderjylland
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-30 Nørresø, Sønderjylland
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-27 Klydesøreservatet
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-10 Skagen
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-14 Koklapperne
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-10 Søndersø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-16 Stubben
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-02 Feddet
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-10 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-04-10 Store Hareskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-02-07 Draved Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-02-07 Draved Skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-25 Frederiksværk
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-02-07 Draved Skov
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-02-14 Gl. Hviding Engsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-17 Hostrup
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-02-07 Draved Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-31 Almindingen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-03-20 Rødhus
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-12 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-16 Gladsaxe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-03 Lakolk
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-14 Koklapperne
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-05-15 Elkenøre
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-10 Skagen
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2021-05-12 Skagen
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-02-21 Rødbyhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-10 Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-10 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-10-21 Tipmosen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-08 Fanø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-03-06 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-29 Gladsaxe
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-17
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-20 Rødhus
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-02 Gedser Lystbådehavn
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-05-02 Gedser Lystbådehavn
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-20 Hirtshals
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-04-03 Rømødæmningen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-09 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-17 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-02-07 Åbøl
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-10-21 Nyeng
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-03-21 Hune
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-03-07 Ølsemagle Revle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-01 Korevlerne
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-17 Sulsted Mose
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-04 Sølsted Mose
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-03-31 Almindingen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-03-21 Rødhus
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-02 Feddet
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-03-31 Almindingen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-03-06 Nordhavnstippen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-02-07 Skærbæk
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-02-07 Skærbæk
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-20 Sydvestpynten
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-07 Ølsemagle Revle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer