Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Christian Andersen Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Andersen Jensens kryds

Dette er Christian Andersen Jensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-16 Tåstrup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-06-01 Grenen, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Årslev Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-11 Ebeltoft Færgehavn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-09-29 Bygholm Vejle
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-03 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-08-10 Arup Vejle
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-26 Bygholm Vejle Midtsø
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-04 Troldkær (Råbjerg Enge)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-04 Troldkær (Råbjerg Enge)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-06 Gøgsig Mark
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-12 Nors ådal
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Tåstrup
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-02-21 Øster Hjermitslev enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Årslev Engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-04-08 Sletkærvej vandhuller
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-12 Alrø Poldkrog
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-06-10 Årslev Engsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-01-14 Hammerum
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-01 Kongens Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-22 Hospitalssøerne
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-03 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta) 2021-02-21 Vest Stadil Fjord
35 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-03-12 Ulvedybet, Perlen
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-05-29 Bygholm Vejle
38 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-02 Stubbe Sø
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-06-06 Knapperup Sø Vejle
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-03 Mossø vestende
41 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-02 Stubbe Sø
42 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-19 Hevringholm Strand
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-29 Bygholm Vejle
44 * Stellersand (Polysticta stelleri)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-11-07 Hassensør Syddjurs
46 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for
47 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-19 Hevringholm Strand
49 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-03-10 Kysten ved Sandflugtsplantagen
51 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-05 Grenen, Skagen
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-11 Dragsmur Syddjurs
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-03-10 Odden Færgehavn
54 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Årslev Engsø
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-02 Stubbe Sø
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-03 Egå Engsø
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Vorsø, fjorden syd og øst for
58 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
59 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-18 Kirkeklit
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-09 Tåstrup Sø
65 * Gråsejler (Apus pallidus)
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 * Skadegøg (Clamator glandarius)
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-04 Tåstrup Sø
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-11 Ebeltoft by
78 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-11 Dragsmur Syddjurs
79 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Tåstrup
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-17 Hostrup
81 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01 Tåstrup
83 * Sørgedue (Zenaida macroura)
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-02 Stubbe Sø
85 Engsnarre (Crex crex)
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-05-31 Ellekrattet, Skagen
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-13 Dødeå Enge
91 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-02 Stubbe Sø
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård
93 * Jomfrutrane (Grus virgo)
94 X Trane (Grus grus) 2021-02-22 Gludsted Mose
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Årslev Engsø
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-25 Dragsmur Syddjurs
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-19 Lystrup Strand
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-14 Juelstrup Sø
100 * Triel (Burhinus oedicnemus)
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-06-19 Kavebod Fælled
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-05 Egå Engsø
104 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-02 Stubbe Sø
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-03-09 Alrø
108 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
109 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-08 Jerup Strand
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-03 Århus Østhavn
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-05 Årslev Engsø
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-04-19 Sønderstrand Rømø
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-06 Holter, Skjern
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-04-17 Margrethe Kog
121 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-12 Alrø Egehoved
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-04-18 Helm Odde Rømø
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-27 Værnengene
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-01-19 Hevringholm Strand
127 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-01-13 Egå Engsø
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-24 Stensmark Strand
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-07 Saltvandssøen
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-10 Årslev Engsø
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-05 Grenen, Skagen
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-25 Gåsehage
137 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-09 Bygholm Vejle
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
141 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-17 Stjær Stenskov
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-25 Kalø slotshalvø
146 Tredækker (Gallinago media)
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
148 * Terekklire (Xenus cinereus)
149 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-09 Bygholm Vejle
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-17 Blåvand/Hviding Strand
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-23 Årslev Engsø
153 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-01-22 Katrinedal
155 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
156 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
157 * Damklire (Tringa stagnatilis)
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-04-23 Årslev Engsø
159 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
160 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-17 Margrethe Kog
161 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethe Kog
165 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
166 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-02-13 Hirtshals Havn
167 * Ismåge (Pagophila eburnea)
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 2021-09-26 Grenen, Skagen
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-04-20 Bækbygård Strand
173 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
174 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-01-11 Århus Havn
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-03 Århus Østhavn
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Årslev Engsø
182 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-02-15 Hirtshals Havn
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-03 Århus Havn
185 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-01-11 Århus Havn
187 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-02-11 Årslev Engsø
190 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-05-29 Bygholm Vejle
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-03-24 Grenen, Skagen
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-04-20 Krik Sandø
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-20 Bækbygård Strand
198 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-19 Sønderstrand Rømø
199 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
200 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
201 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-17 Kogleaks
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-06-29 Roshage
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2021-04-20 Bækbygård Strand
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-04-14 Nordstrand, Skagen
205 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
206 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-23 Højen (Gammel Skagen)
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge) 2021-03-23 Grenen, Skagen
209 X Alk (Alca torda) 2021-01-05 Skagen Havn
210 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-02-24 Karlby Klint
211 Lunde (Fratercula arctica)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-07 Højen (Gammel Skagen)
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-03-10 Kysten ved Sandflugtsplantagen
214 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
215 X Islom (Gavia immer) 2021-03-10 Lumsås Nordstrand
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-04-29 Nordstrand, Skagen
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
219 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
220 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-04-12 Grenen, Skagen
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-08-17 Bækbygård Strand
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-07-07 Rejsby Forland
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-03-31 Smedager
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-05 Grenen, Skagen
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-09-26 Skagen Havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for
237 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-03-12 Ulvedybet, Perlen
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-02-24 Stubbe Sø
240 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
241 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
242 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
243 * Tophejre (Ardeola ralloides)
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-01-02 Stubbe Sø
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-02 Stubbe Sø
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Årslev Engsø
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-02-21 Vegen Å Holstebro
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-11 Nordstrand, Skagen
251 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-14 Saftevandsbakken
254 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
255 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
256 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
257 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
258 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
259 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-02-12 Lille Vildmose
262 * Høgeørn (Aquila fasciata)
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-02 Tåstrup
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-02-10 Store Hjøllund Plantage
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-02-28 Tåstrup Sø
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-14 Vestereng Skjern Enge
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-29 Nordstrand, Skagen
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-06-03 Grenen, Skagen
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-05 Sønder Bindslev
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-26 Flagbakken
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-04-11 Nordstrand, Skagen
274 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
275 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-04 Folkeparken Hirtshals
276 X Slørugle (Tyto alba) 2021-01-09 Skagen Klitplantage
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 * Sneugle (Bubo scandiacus)
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-14 Vissinggård
280 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-03 Risskov Skov
281 * Høgeugle (Surnia ulula)
282 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
283 Kirkeugle (Athene noctua)
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-03-16 Gludsted Plantage
285 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-05-14 Grenen, Skagen
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-02-19 Jerup Strand
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-03-31 Tinglev
288 * Ellekrage (Coracias garrulus)
289 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 2021-06-01 Batterivej, Skagen
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-04-30 Stokmile
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-21 Rindum
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-01-22 Klostermølle
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-06 Tolne Skov
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-03-02 Rugård Nørreskov
299 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-31 Store Hjøllund Plantage
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Årslev Engsø
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-06-03 Nedermose, Skagen
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-11 Nordstrand, Skagen
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-04-27 Flagbakken
307 * Slagfalk (Falco cherrug)
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2021-11-26 Bygholm Vejle
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-01 Årslev Engsø
310 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-16 Grenen, Skagen
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
314 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-22 Vrads sande
316 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-16 Grenen, Skagen
319 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Tåstrup
320 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Tåstrup
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-03-01 Store Hjøllund Plantage
322 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Tåstrup
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Tåstrup
325 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
326 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Tåstrup
327 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-04 Hvidmose
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-12-26 Frederikshavn
329 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-10 Hulsig
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-05 Hulsig
331 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-05 Hulsig
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-03-04 Uldum Kær
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Tåstrup
334 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Tåstrup
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-09 Lille Vildmose
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-02 Stubbe Sø
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-02 Egsmark
338 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-04 Troldkær (Råbjerg Enge)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-02-15 Hirtshals Havn
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-14 Votkær marker
341 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-20 Vest Stadil Fjord
344 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-18 Sydfelt, Tønder
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-27 Nordstrand, Skagen
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-06-02 Grenen, Skagen
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-05 Costantinsborg Skov
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
352 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-17 Blåvand By og sommerhusområde
354 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-18 Nørrsø, Tønder
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-26 Tåstrup
360 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
364 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-24 Grenen, Skagen
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-04-18 Møllehus, Tønder
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-05-21 Grenen, Skagen
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-05 Tåstrup Sø
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-25 Tåstrup
372 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-17 Hulsig
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-05 Årslev Engsø
379 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
380 Savisanger (Locustella luscinioides)
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-17 Hostrup
383 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-09 Tåstrup Sø
384 * Høgesanger (Curruca nisoria)
385 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-01 Grenen, Skagen
386 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
387 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-05 Årslev Engsø
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-02-25 Mindeparken
395 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-02 Tåstrup
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Årslev Engsø
397 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-10 Hulsig
398 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-20 Kollens Mølle
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-23 Klostermølle
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-05-04 Grenen, Skagen
401 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-01 Årslev Engsø
402 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-08 Årslev
407 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Tåstrup
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
410 * Brundrossel (Turdus eunomus)
411 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-05 Grenen, Skagen
412 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-18 Kolskov
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-01-29 Snåstrup Mølle
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-19 Skovkær
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-13 Ellekrattet, Skagen
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Tåstrup
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-03-31 Tinglev Mose
421 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-10 Tåstrup Mose
422 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-03 Batteriskoven Skagen
426 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-14 Poul Eeg Camping Skagen
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-02-06 Hospitalssøerne
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-27 Hulsig
431 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-04-28 Nordstrand, Skagen
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-01-23 Årslev Engsø
434 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
435 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-04 Århus Østhavn
437 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
438 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
439 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-03 Harlev Mølle
444 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-02 Tåstrup
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-02 Tåstrup
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
449 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-16 Tåstrup
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-18 Ny Frederikskog, Tønder
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-05-01 Grenen, Skagen
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-29 Snåstrup Mølle
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-01-07 Skagen Havn
456 * Storpiber (Anthus richardi)
457 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
458 Markpiber (Anthus campestris)
459 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-05 Grenen, Skagen
460 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-20 Nordstrand, Skagen
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-22 Klosterkær
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-11 Ebeltoft Færgehavn
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Tåstrup
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-02-13 Hulsig
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-29 Tåstrup
468 * Krognæb (Pinicola enucleator)
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Tåstrup
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-21 Grenen, Skagen
472 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Tåstrup
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-05 Grenen, Skagen
474 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-08 Tåstrup
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-03-17 Rødhus
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-02-01 Snåstrup Mølle
477 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-12-07 Melby Overdrev
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-12 Vrads Sande
480 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
481 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-12 Uldum Kær
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-06-19 Lersøparken
483 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-02 Tåstrup
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-10-15 Vilslev Enge
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-03 Århus Østhavn
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-11 Ebeltoft Færgehavn
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-07 Hulsig
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-17 Rødhus
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg Camping Skagen
492 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
493 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
494 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-05 Grenen, Skagen
500 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer