Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Frederik Johansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Frederik Johansens kryds

Dette er Frederik Johansens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-01 Ballum Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Ballum Enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-16
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Ballum Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Ballum Enge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-01 Mandø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-17
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Mandø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Gl. Hviding Engsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-17
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Mandø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-01-18 Gram Slotspark
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-03-31 Magisterkog
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-16
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Mandø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Mandø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Mandø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-01-09 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) Maribosøerne
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-01-14 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-01-28 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Mandø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-01 Gl. Hviding Engsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-15
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-07-12 Grenen, Skagen
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-06
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-15
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-15
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Mandø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Maribosøerne
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Gl. Hviding Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-15
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-07-07 Ålbæk Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-07 Stevns Klint, s.for Fyret
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-04-24 møn
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-01 Ballum
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-16
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Mandø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01 Ballum
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-16
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-05-10 Tryggevældeå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Højerup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Astrup Engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-01-14
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-16
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-06
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-06
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-23 Havet ud for Bøgeskov Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-01-01
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Mandø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-01 Mandø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-02-21 Vidå Slusen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-02 Hindemade
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-04-01 Gl. Hviding Engså
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-01-17 Ballum Enge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-28 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-28 Hvidbjerg Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-01-27 Tipperne
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-07-17 Margrethekog, syd for Klæggravene
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-17 Margrethe Kog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-16 Grenen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-15
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-28 Hvidbjerg Strand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-24 Grønningen, Blåvand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-06-27 Mandø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-16
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-15 Rømø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-07-17 Margrethe Kog, syd for Klæggravene
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-19 Tryggevældeå udløb
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-10 Søholm Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-05-02 Korshage
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-01 Bødker Mosen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-03-26 Ballum Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-13 Lund Havn
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-14 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-02-12 Ballum Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-03-31 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Ballum Enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-05-12 Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Ballum Enge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-01-21 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2021-11-04 Højerup, Stevns (Stevns)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-02-21 Vidå Slusen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-04 Sprogø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-07-30 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-25 Højerup
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-18 Gilbjerg Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-07-17 Margrethe Kog, syd for Klæggravene
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-07-18 Roshage, Hanstholm
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-14 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2021-07-18 Roshage, Hanstholm
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-22 Mandø syddige
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-01-28 Hvidbjerg Strand
208 X Alk (Alca torda) 2021-04-30 Ålebæk Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-01-27 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Højerup
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Højerup
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-12 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-07-30 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2021-07-18 Roshage, Hanstholm
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-03-27 Tinglev
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Højerup
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-01-15 Ballum Sluse
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-31 Magisterkog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Ballum Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-10 Søholm Engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-12 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2021-09-19 Lilledal, Stevns (Stevns)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-04-18 Hellebæk
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-01 Mandø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-01-15 Ballum Enge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-01-10 Hyldekrog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-07-17 Margrethe Kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-14
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-11 Højerup
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-17 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Ballum Enge
274 X Slørugle (Tyto alba) 2021-07-16 Østjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-01 Nær Ballum
278 X Natugle (Strix aluco) Højerup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-03-31 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-05-10 Tryggevældeå, Hellested
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-01-15 Ballum Enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-30 Bøtø Nor Sydtårn
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-14 Poul Eeg Camp
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-01-17 Gråsten Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-02-23 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Højerup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-21 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-29 Øby (Hovedvej 181), Vestjylland
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Ballum Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-01-29 Thorsminde
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-04-24 Højerup
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Højerup
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-14 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-17 Gråsten Slotspark
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-07-06 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-17 Gråsten Slotspark
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Ballum
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Mandø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Hviding
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-01 Ballum
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Ballum
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Mandø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Højerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-16 Tingdal Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-16 Tingdal Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-16 Tingdal Plantage
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-02-21 Løgumkloster Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Højerup
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Mandø
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-15 Ballum Sluse
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-02-24 Gram Slotspark
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-15 Rømø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-13 Skagen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-15 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-18 Gilbjerg Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-10 Søholm Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-30 Busene Haver
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Højerup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-14 Grenen Camp
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-05 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-11-06 Mandø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2021-11-06 Mandø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-24 Højerup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-24 Højerup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-20 Søholm Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-14
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-01 Stege jordbassiner
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-24 Højerup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-11
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-10
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-13 Højerup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-11
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-29 Højerup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-07 Stevns Fyr
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-01-16 Mandø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-01 Tingdal Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Højerup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Hviding
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-17 Gråsten Slotspark
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-17 Gråsten Slotspark
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-01 Ballum Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-26 Højerup
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Hviding
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Hviding
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-15
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-01-16 Mandø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-16
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-13
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Mandø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-03-29 Ballum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-10
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2021-10-19 Mandø
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-04-29 Højerup
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2021-05-12 poul eeg camp
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-14 Poul Eeg Camp
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-03-28 Mandø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-24 Højerup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-04-26 Højerup
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-01-28 Grønningen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-03-29 Havsand, Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-14 Hovby Eng
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Ballum
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Ballum
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Højerup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-26 Højerup
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Højerup
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-02-21 Vidå Slusen (inkl. sortrygget)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2021-05-01 Ulvshale
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-18 Gilbjerg Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2021-10-05 Mandø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-14 Strøby/Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-01 Låningsvejen, Mandø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Mandø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-01 Mandø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Højerup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-16
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Ballum
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-01 Mandø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-15 Rømø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Lund havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-02-20
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-04-18 Gilbjerg Hoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-15
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-04-13 Højstrup, Stevns (Stevns)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Højerup
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-01-15 Rømø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-15 Rømø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-01 Ballum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01 Ballum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg Camp
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2021-10-18 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-01 Mandø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer