Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Niels Kristian Bech Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Kristian Bech Jensens kryds

Dette er Niels Kristian Bech Jensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-06-05 Ødum (Favrskov)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-04-04 Spørring Grusgrav (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-05-15 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-07-06 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-05-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-27 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-04-18 Dystrup Sø (Norddjurs)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-10-17 Bjergby, Nordmors (Morsø)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-04-18 Dystrup Sø (Norddjurs)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-10-18 Bygholm Vejle (Thisted)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-07-04 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-05-22 Vissing Engsø (Favrskov)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-04-18 Dystrup Sø (Norddjurs)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-09-18 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-05-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-04-25 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-09-18 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-07-06 Egå Engsø (Århus)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-08-21 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-11-19 Hassensør (Syddjurs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-09-05 Gåsehage (Syddjurs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-07-31 Ørhage (Thisted)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-05-16 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-12-20 Dragsmur (Syddjurs)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-09-18 Egå Engsø (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-11-27 Bygholm Vejle (Thisted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-05-30 Øer feriehusområde (Syddjurs)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-09-05 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-14 Hevring Hede (Norddjurs)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-22 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-14 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-06-12 Uldum Kær (Hedensted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-05-28 Spørring Grusgrav (Århus)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Spørring (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01 Spørring (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-08-30 Egå Engsø (Århus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-06-19 Herredsenge (Norddjurs)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-08-15 Spørring Kær (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-05-13 Spørring, Sø ved (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-08-07 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-05-13 Spørring, Sø ved (Århus)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-04-18 Dystrup Sø (Norddjurs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-10-09 Lystrup Strand (Norddjurs)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-07-04 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-04-09 Rodskov-Eskerod by/agerland (Syddjurs)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-05-14 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-11-14 Brøns forland (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-05-24 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-07-15 Egå Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-14 Holter (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-15 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-07-13 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-07-13 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-08-20 Fornæs (Norddjurs)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-07-13 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-05-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-28 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-05-16 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-05-30 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-12-18 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-07-28 Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-06-14 Hevring Hede (Norddjurs)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-10-20 Lund Fjord (Thisted)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-06-12 Uldum Kær (Hedensted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-14 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-25 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-05-01 Øster Tørslev Kær/Sønderkær (Randers)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-07-06 Egå Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-07-13 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-07-06 Egå Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-07-30 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-04-04 Spørring Grusgrav (Århus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-08-30 Egå Engsø (Århus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-04-04 Spørring Grusgrav (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-07-20 Ballum Forland (Tønder)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-12-24 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-05-01 Øster Tørslev Kær/Sønderkær (Randers)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-05-01 Øster Tørslev Kær/Sønderkær (Randers)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-09 Årslev Engsø (Århus)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-05-30 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-07-28 Lund Fjord (Thisted)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-07-28 Lund Fjord (Thisted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-30 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-07-28 Lund Fjord (Thisted)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-07-31 Ørhage (Thisted)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-09-05 Gåsehage (Syddjurs)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-11-05 Bønnerup Havn (Norddjurs)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-09-11 Bønnerup Havn (Norddjurs)
208 X Alk (Alca torda) 2021-09-26 Egå-Tålfor Strand/Åkrogen/Egå Havn (Århus)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-18 Karlby klint (Norddjurs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-09-11 Lystrup Strand (Norddjurs)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-10-19 Roshage og havet ud for (Thisted)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-12-24 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-06-12 Uldum Kær (Hedensted)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-09-25 Lystrup Strand (Norddjurs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-04-18 Sangstrup Klint (Norddjurs)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-14 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-16 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-04-26 Spørring (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-05-14 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-08 Spørring (Århus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-24 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-08-21 Høstemark Skov-sydøsttårn (Aalborg)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-02-27 Spørring (Århus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-30 Spørring (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-10-09 Rigtrup by/agerland (Favrskov)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-07-20 Randerup (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-02-08 Spørring (Århus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-04-01 Spørring (Århus)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-02-27 Spørring (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-07-09 Årslev Engsø (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-16 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-09-05 Strandkær (Syddjurs)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-07-01 Århus Havn (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-06-14 Hevring Hede (Norddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-02-27 Spørring (Århus)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-09-22 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-04-14 Spørring Grusgrav (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Spørring (Århus)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Spørring (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-08-05 Rosenholm Skov (Syddjurs)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Spørring (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2021-02-27 Spørring (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-05-16 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-07-11 Ørnbjerg Mølle ved Ulstrup å (Syddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-04-18 Sangstrup Klint (Norddjurs)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-11-14 Brøns forland (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-13 Spørring, Sø ved (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-27 Spørring (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-13 Spørring, Sø ved (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-06-05 Stubbe Enge øst for Stubbe Sø (Syddjurs)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-14 Spørring Grusgrav (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-14 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-14 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-23 Spørring Grusgrav (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-29 Vallum sø (Syddjurs)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-06-06 Damsbro Mose (Favrskov)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-05-22 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-07 Spørring (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-10 Spørring (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-14 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-04-25 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-08-05 Rosenholm Skov (Syddjurs)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-05-09 Spørring (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Spørring (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-04-17 Spørring (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-07-21 Gyldensteen: Langø Plantage (Nordfyns)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-02-27 Spørring (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-06-12 Uldum Kær (Hedensted)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-06-06 Damsbro Mose (Favrskov)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-11 Spørring (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-07-19 Vrads Sande (Silkeborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-05-15 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-10-24 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Spørring (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Spørring (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-04-18 Dystrup Sø (Norddjurs)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-01 Øster Tørslev Kær/Sønderkær (Randers)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-06-26 Spørring (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-04-18 Bønnerup Havn (Norddjurs)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-28 Spørring Grusgrav (Århus)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-09-26 Mågeøen, Følle Strand (Syddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-11-05 Bønnerup Havn (Norddjurs)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-05-08 Ramten Skov (Norddjurs)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Spørring (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-30 Øer feriehusområde (Syddjurs)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Spørring (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-10-30 Lystrup Strand (Norddjurs)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-24 Fjellerup Strand (Norddjurs)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-05-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-07-22 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-09-18 Egå Engsø (Århus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-11-05 Bønnerup Havn (Norddjurs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-04-18 Sangstrup Klint (Norddjurs)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-30 Hestehave Skov (Syddjurs)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer