Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-04-24 Hejls
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-06-18 Dalbyneder
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-24 Årslev Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-03-30 Dragsmur
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-05-22 Nordstrand, Skagen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-03 Uldum Kær
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Dødeå Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-03-30 Dragsmur
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-09-05 Bygholm Vejle
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-03 Borre Knob
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-03 Uldum Kær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-05-22 Juelstrup Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-03-07 Lerdrup Bugt
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-10 Årslev Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-03-30 Vængesø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-02-07 Væng Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Dødeå Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Brabrandstien
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-03-21 Hornbæk Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Dødeå Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-03-30 Vængesø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-07 Mossø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-24 Årslev Engsø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-03 Borre Knob
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-05-20 Hirtshals
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-04-05 Fornæs
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-03 Borre Knob
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-02-07 Mossø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-03 Uldum Kær
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-23 Kysing Næs
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-18 Sødringholm Hede
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-11 Langenæs
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-01 Filsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-02 Hedemannsgade
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-04-25 Holme Bjerge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Hedemannsgade
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-16 Salten
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-02-14 Grund Fjord
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Brabrandstien
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Brabrandstien
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-03-21 Nørreådalen, Øby-Løvskal
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-03 Borre Knob
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-30 Vængesø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-03-20 Østerby Mose ved Tranbjerg
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-05-15 Juelstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-03-30 Dragsmur
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-19 Jerup Strand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-24 Årslev Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-03-07 Alrø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-01 Faldbækvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-19 Bunken, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-03-07 Lerdrup Bugt
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-05-19 Jerup Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-05-01 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-20 Skagen Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-09-04 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-05-01 Værnengene
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-15 Juelstrup Sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-05-01 Børsmose Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-05-19 Jerup Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-09-04 Harboøre Tange Havet
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-09-04 Agger Tange
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-03 Borre Knob
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-07 Klosterkær
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-03 Borre Knob
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-09-05 Bygholm Vejle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-17 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-01 Filsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-03-30 Dragsmur
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-03 Borre Knob
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-15 Juelstrup Sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-03 Borre Knob
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-01 Filsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Brabrandstien
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-09-05 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-02-14 Hevring Strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-03 Borre Knob
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Brabrandstien
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-30 Vængesø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-05 Fornæs
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-24 Hejlsminde Bugt
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-30 Ebeltoft Færgehavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-19 Højen Skagen
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-05 Fornæs
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-05-01 Børsmose Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-05-22 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-05-18 Engklit, Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-05-22 Skagen Klitplantage
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-04-05 Fornæs
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Brabrandstien
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-01 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-16 Skarvsøen, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Dødeå Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-24 Årslev Engsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-16 Batterivej, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-05-16 Engklit, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-03-01 Hornslet
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-30 Vængesø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-02-13 Korupsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-01 Tipperne
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-16 Asklev
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-24 Årslev Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-02-13 Korupsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-02 Havreballe Skov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-04-19 Havreballe Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-03 Borre Knob
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Havreballe Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-01-03 Additnæs
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-02-20 Skivholme Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-03 Borre Knob
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-21 Nordstrand, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-05-01 Tipperne
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-30 Strandkær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-16 Vrads Sande
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Brabrandstien
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Brabrandstien
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-02 Tangkrogen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-05-01 Filsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Brabrandstien
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-16 Store Hjøllund
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-07 Additnæs
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-03 Additnæs
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-03 Klokkedal
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-01-03 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Brabrandstien
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Hedemannsgade
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-02-14 Grund Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-05 Stenbergholt
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-20 Lading Sø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-20 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-14 Årslev Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-14 Årslev Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-30 Borris Hede
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-02-13 Korupsø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-30 Borris Hede
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-28 Tangkrogen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-01 Filsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-05-21 Grenen, Skagen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-01 Filsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-28 Brabrandstien
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-20 Tversted Strand
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-02-07 Åbyhøj
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-30 Borris Hede
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-30 Sofie Amalienborg Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Brabrandstien
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-24 Årslev Engsø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-02-07 Klosterkær
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-07 Klosterkær
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-24 Årslev Engsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-05 Brunmose
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Hedemannsgade
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-10 Brabrandstien
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-16 Store Hjøllund
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-30 Djursland
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-04-18 As Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-16 Engklit, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Brabrandstien
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-14 Årslev Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-28 Brabrandstien
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-16 Engklit, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-05-16 Farmerstien, Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-30 Borris Hede
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-15 Kiggerbakke, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-04-30 Borris Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-30 Borris Hede
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-16 Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Dødeå Enge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Hedemannsgade
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-18 Brabrandstien
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-25 Jelshøj
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-05-18 Nordstrand, Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-07 Gylling Næs
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-16 Sepstrup Sande
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-30 Borris Hede
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Hedemannsgade
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-04-05 Stenbergholt
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-04-10 Sondrup Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Brabrandstien
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-30 Øer feriehusområde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-16 Asklev råstofgrave
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-16 Asklev råstofgrave
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-10 Sondrup Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-16 Vrads Sande
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-16 Asklev råstofgrave
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-02 Tangkrogen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-02-13 Allelev og Allelevsund
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-03 Additnæs
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-04-10 Forladt gård nær Elmose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer