Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-04-15 Vest Stadil fjord
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-15 Katrinedal
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-03-09 Nissum fjord
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-10-06 Ulvedybet
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-05-26 Vrads
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-02-05 Vidå Sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Bryrup
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-02-05 Vidå Sluse
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-12 Bøllingsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-10-02 Bygholm Vejle
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-03 Bryrup
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-24 Bording
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Bryrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-04-14 Ringkøbing
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-04-17 Langkær, Velling Skov
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-10 Sletkær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-04-02 Sletkær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-14 Klosterkær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-09 Klosterkær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-03 Bryrup
33 X Spidsand (Anas acuta) Vidå Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-09 Klosterkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-02-05 Møllesøen, Kruså
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-02-05 Møllesøen, Kruså
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-02 Mossø vestende
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-09 Klostermølle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-15 Mossø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-03-09 Bækbygård strand
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-03-09 Bækbygård strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-03-09 Bækbygård strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-04-15 Bækbygård strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-03 Bryrup
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-12 Bøllingsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-09 Klostermølle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-03 Grane plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-19 Bryrup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-07 Vrads Sande
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-10-04 Hanstholm havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-03-08 Vest Stadil fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-04 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-14 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-09 Klostermølle
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-06-21 Uldum Kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-12 Bøllingsø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-09 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-02-05 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-04-10 Sletkær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-09 Klostermølle
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-03-08 Søby Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-25 Lille Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-09 Nissum fjord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-09 Klosterkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-03-08 Vest Stadil fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-09 Torsminde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-04 Klosterkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-08-03 Nørre Lyngvig
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-02-05 Vidå Sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-10-02 Bygholm Vejle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-14 Skjern Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-10-05 Ørhage
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-04 Klosterkær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-08-22 Værnenge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-03-09 Torsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-03-09 Torsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-10-06 Ulvedybet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-03 Klosterkær
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-09 Klosterkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-24 Klosterkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-01 Klostermølle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-13 Borre Odde, Horsens Fjord
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-01 Klosterkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-04-14 Værnenge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-05 Klosterkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-18 Højer Sluse
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-08-02 Bækbygård strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-09 Klosterkær
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-10-02 Lund Fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-10-04 Hanstholm havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-09 Klosterkær
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-12 Bøllingsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-04-15 Bækbygård strand
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-03 Bryrup
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-08 Hvide Sande
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-08-03 Værnenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-02 Bjørnsknude
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-08-02 Bækbygård strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-06-06 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-08-02 Bækbygård strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-07-09 Margrethe Kog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-10-04 Ørhage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2021-05-13 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-08-03 Nørre Lyngvig
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) Knebel Vig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-13 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2021-10-04 Ørhage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-05-12 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-03-08 Hvide Sande
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-10-04 Hanstholm havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-13 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-07-09 rømødæmningen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-04-15 Bækmarksbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-08 Hvide Sande
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-04 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-09 Klostermølle
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-03-08 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-08 Vest Stadil fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-11-10 Rakkeby, Mors
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-02 Langkær, Velling Skov
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-09 Klosterkær
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-07-09 Margrethe Kog
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-12 Torup Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-12 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-04-25 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-02-05 Dyrehaven, Gråsten
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-04-19 Palsgård Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-14 Skjern Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-02-05 Kongens Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-04-19 Godthåb Høje
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-05 Katrinedal
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-13 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-23 Borris Skydeterræn
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-11-10 Hansted reservat
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Vinding
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-26 Bryrup
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-09 Gudenåkanalen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-28 Gludsted Plantage
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-12 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-14 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-05 Dyrehaven, Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-02-02 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-19 St. Hjøllund p
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-01-30 Vinding Dal
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-05 Ansø Enge
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-09 Klostermølle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-01-08 Velling Skov
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-14 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-04-14 Skjern Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-26 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-23 Borris Skydeterræn
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-03 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-04 Bryrup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-02-21 St. Hjøllund pl.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-08 Velling Skov
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-13 Horsens
323 X Sortkrage (Corvus corone) Borre Odde, Horsens Fjord
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-02 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-03 Bryrup
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-19 St. Hjøllund Pl.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-06 Bryrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-01 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Bryrup
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-25 Lille Vildmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-03-09 Madum Å
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-24 Grane plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-05 Abild Mark
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-14 Skagen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-02-05 Abild Mark
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-07 Klosterkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-12 Katrinedal
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-22 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-10 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-31 Velling Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-27 Langkær, Velling Skov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-31 Velling Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-06-06 Skjern Enge
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-01 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-26 Torup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-06-01 Nimdrup bæk
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-25 Vinding
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-23 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-21 Klostermølle
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-14 Skagen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-12 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-03 Bryrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-05 Katrinedal
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Bryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-14 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-02 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-09 Klosterkær
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-26 Vrads Sande
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-03 Bryrup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-14 Klostermølle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-14 Velling Skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-02-20 Velling Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-12 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Bryrup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-15 Vest Stadil fjord
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-23 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-12 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-14 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-03-08 Hvide Sande
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-29 Vrads Sande
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-08 Vrads Sande
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-02-05 Vidå Sluse
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-15 Bøvling Klit
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-05 Lystrupminde
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-02 Bryrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-08 Ringkøbing
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-13 Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-05 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-20 Katrinedal
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-29 Klosterkær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-03 Langkær, Velling Skov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-29 Klosterkær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-03-08 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-01 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-02-06 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Borre Odde, Horsens Fjord
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-14 Værnenge
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-15 Vedersø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-23 Borris Skydeterræn
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-03-27 Klostermølle
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-31 Klostermølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-05-13 Skagen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-09 Vinding
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-02-02 Vorret
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-09 Torsminde
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer