Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-04-12 Åbo/Tyvbæk (Århus)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-06-18 Dalbyneder (Randers)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-04-05 Fornæs (Norddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-05-22 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-03 Uldum Kær (Hedensted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-04-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-02-27 Rindum (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-09-05 Bygholm Vejle
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-02-27 Tvis (Holstebro)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-02-27 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-06-11 Årslev Engsø (Århus)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-02-20 Hammerum (Herning)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-09 Årslev Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-03-08 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-07-30 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-07 Mossø vestende (Skanderborg)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-03 Uldum Kær (Hedensted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-18 Sødringholm Hede (Randers)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-10 Åbyhøj (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-04-25 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-02 Århus Nord (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-03 Åbyhøj (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-30 Dragsmur (Syddjurs)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-05-15 Juelstrup Sø (Rebild)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-19 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-05-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-30 Dejret Øhoved (Syddjurs)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-07-16 Egå Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-01 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-19 Bunken (Frederikshavn)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-01-30 Dejret Øhoved (Syddjurs)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-20 Skagen Havn (Frederikshavn)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-09-04 Agger Tange (Thisted)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-15 Juelstrup Sø (Rebild)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-05-01 Børsmose Strand (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-30 Dejret by og sommerhusområde (Syddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-02 Århus Østhavn (Århus)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen (Varde)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-09-04 Agger Tange (Thisted)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-02 Risskov By (Århus)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-30 Dejret Øhoved (Syddjurs)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-09-05 Bygholm Vejle
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-30 Filsø, Mellemsø (Varde)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-02-27 Vegen Å og Ådal (Holstebro)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-15 Juelstrup Sø (Rebild)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-01 Filsø, Mellemsø (Varde)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-19 Højen (Gammel Skagen) (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-08-03 Egå Engsø (Århus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-01-02 Århus Havn (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-04 Århus Havn (Århus)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-01-04 Århus Havn (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-05 Fornæs (Norddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-07 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-24 Hejlsminde Bugt (Kolding)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-06-12 Århus Østhavn (Århus)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-08-03 Egå Engsø (Århus)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-22 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-01-23 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-01-09 Overby, Sjællands Odde (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-05-18 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-05-22 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-02-27 Sidselsbjerg Strand (Ringkøbing-Skjern)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-01 Høje Sande (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-17 Brabrand Sø (Århus)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-16 Jennes Sø, Skagen (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-05-16 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-11 Åbyhøj (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-02 Holter (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-30 Tved By + sommerhusområde (Syddjurs)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-05-16 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-01 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-16 Asklev by/agerland (Silkeborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-14 Skejby (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Ormslev (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-01-03 Additnæs (Horsens)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-03-27 Moesgård Huse (Århus)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-03 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-17 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-04-09 Årslev Engsø (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-17 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-16 Vrads Sande (Silkeborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-03-07 Vestereng ved Århus nord (Århus)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-16 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-02-09 Risskov By (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-16 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-01 Constantinsborg Skov (Århus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-03 Klokkedal (Horsens)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-01-03 Uldum Kær (Hedensted)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-05-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-05 Stenbergholt v. Stadsborg Mose (Norddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-30 Dejret Øhoved (Syddjurs)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-20 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-14 Årslev Engsø (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-14 Årslev Engsø (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-23 Ho Plantage (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-02-27 Stadil (Ringkøbing-Skjern)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-05-21 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-01 Filsø, Mellemsø (Varde)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-29 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-20 Tversted Strand (Hjørring)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-01-05 Åbyhøj (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-17 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-28 Åbyhøj (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-08 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-03-27 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-01 Constantinsborg Skov (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-21 Gjellerup Skov (Århus)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-05-16 Jennes Sø, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-16 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-24 Slumstrup Mark (Ringkøbing-Skjern)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-30 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-16 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-14 Årslev Engsø (Århus)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-10 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-08 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-20 Godsbanen Århus (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-20 Åbyhøj (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-15 Kiggerbakke (Frederikshavn)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-02-27 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-16 Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-02 Århus Nord (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-06 Åbyhøj (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-25 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-13 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-16 Sepstrup Sande (Silkeborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-30 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-30 Risskov By (Århus)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-02 Århus Østhavn (Århus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-02 Risskov Skov (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-26 Risskov By (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-27 Risskov By (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Åbyhøj (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Årslev Engsø (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-16 Asklev råstofgrave (Silkeborg)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-16 Asklev råstofgrave (Silkeborg)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-01-10 Åbyhøj (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-01-16 Vrads Sande (Silkeborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-07 Åbyhøj (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-04-05 Stenbergholt v. Stadsborg Mose (Norddjurs)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-01 Århus Østhavn (Århus)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-23 Harboøre By (Lemvig)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-03 Additnæs (Horsens)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-13 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer