Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-03-21 | roden fed |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-04-17 | Nordstrand Skagen |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-04-13 | Korshage, Rørvig |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-04-15 | Klæsø, Langeland |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-01-14 | Tim Å og Ådal, Den vestlige del. (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-03-25 | Søholm Engsø (Stevns) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-06-12 | Holløse Bredning (Gribskov) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-04-18 | Hellebæk Avlsgård |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-04-14 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-04-21 | Gamst Sø, Enge Plantage/Egekrat (Vejen) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-04-24 | Borreby Mose |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-04-08 | Langstrup Mose |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-20 | Gram å |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-04-11 | Tane sø |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-04-23 | Uldum Kær |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-06-20 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-05-01 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-01 | Tim Vandmølle |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-04-12 | Gilbjerg Hoved |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-01-02 | Tim Mølle |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-04-13 | Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-03-11 | Faddersbøl kanal |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-04-04 | Bøtø |
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-04-17 | Skagen |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-04-13 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-03-27 | Sletelte (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-07-07 | Borreby Mose |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-01-17 | Ansø Enge (Silkeborg) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-08-10 | Egå Engsø (Århus) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-06-19 | Vestamager |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-08-14 | Skals Ådal ml. Viborg-Løgstørvej og Ejstrup (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-04-21 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-04-18 | |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-01-21 | Nybro Mølle |
39 | Nils Kruse | 244 | Vallensbæk og ishøjstrandenge | |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-04-02 | Ganløse Ore |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-04 | Egå Engsø (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-03-01 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-07 | Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-04-11 | Kikhavn |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-04-17 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-01-22 | Nybro |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-04-17 | Hellebæk Avlsgård |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-03-25 | Søholm Engsø (Stevns) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-04-14 | Kølsen |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-01-14 | Faddersbøl Kanaler (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-03-29 | Møllemade, F |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-04-24 | Sibirien |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-06-19 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-04-12 | Ramsøen, Roskilde |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-04-13 | Ny Frederikskog (Tønder) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-03-07 | Engesvang |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-04-24 | Kammarslusen |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-04-17 | Sybergland (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-04-15 | Kærsgård strand |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-04-25 | Kalsemade (Odder) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-03-24 | Dalby Bugt (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-03-26 | Gudenåen gennem Uldum Kær (Hedensted) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-06-11 | Bjørnebæk Sø |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-08-06 | Kvols hage |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-08-28 | Årslev Engsø |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-04-18 | Busene Have |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-04-29 | Ellekrattet, Skagen |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | ebeltoft | |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-04-15 | Sønderlem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-04-17 | Hammeren |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-01-26 | Faddersbøl kanal |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-04-12 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-07-26 | Gyldensteen |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-04-20 | Viskum (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-03-28 | Køge Nordstrand |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-08-06 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-06-19 | Bjørnebæksøen |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-04-21 | Årslev Engsø (Århus) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-05-14 | Årslev Engsø (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-04-10 | Ganløse Ore |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-08-06 | Hvidding Engsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-04-30 | Årslev Engsø (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-05 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-01-06 | Tim Å |
88 | Flemming Thomasen | 214 | 2022-01-24 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
89 | Jan Ravnborg | 214 | ||
90 | Christian Leth | 214 | 2022-04-16 | Hellebæk |
91 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-03-18 | Vestskoven |
92 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-04-05 | Sjælsø V |
93 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-04-11 | Skejten |
94 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-06-21 | Villahøj sø |
95 | Lars Johansen | 213 | 2022-04-15 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
96 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-04-23 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
97 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-04-14 | Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød) |
98 | Henrik Dahl | 211 | 2022-03-24 | Næs Strand |
99 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-04-27 | Kærsgård |
100 | Morten Christensen | 210 | 2022-04-12 | Liver Å ved Rødebro (Hjørring) |
101 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-06-16 | Bøtø |
102 | Lars Gaarn | 210 | 2022-04-14 | Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød) |
103 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-06-15 | Gråsten Skovene (Sønderborg) |
104 | Louise Tanderup | 207 | 2022-04-10 | Ganløse ore |
105 | Sarah Kisbye | 207 | ||
106 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-04-24 | Værløse flyplads |
107 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-14 | Årslev Engsø |
108 | Peter Thomasen | 204 | 2022-04-15 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
109 | Henrik Petersen | 204 | 2022-06-10 | Præstesø |
110 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-06-26 | Egå Engsø |
111 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-01-25 | Faddersbøl |
112 | Jan Badura | 203 | 2022-03-27 | Køge Nordstrand (Køge) |
113 | Else Hjorth | 203 | 2022-01-22 | Nybro |
114 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
115 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-04-11 | Gjerrild Nordstrand Øst |
116 | Kim Duus | 199 | 2022-04-14 | Utterslev Mose |
117 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-05-09 | Kølsen - Skals Engsø |
118 | Johnny Jensen | 198 | 2022-04-17 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
119 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-04-18 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
120 | Gustav Nyberg | 196 | ||
121 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-08-10 | Egå Engsø |
122 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-07-20 | Blåvands Huk (Varde Kommune) |
123 | René Rørbæk | 194 | 2022-06-11 | Nordens Kridtgrav, Aalborg (Aalborg) |
124 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-06-18 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
125 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
126 | Bo Levesen | 189 | 2022-04-18 | Gram Slotssø (Haderslev) |
127 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-05-05 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
128 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-04-16 | Skaanemosen |
129 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-06-19 | Følle Bund (Syddjurs) |
130 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-07-28 | hejlsnor |
131 | Morten Dehn | 181 | 2022-07-15 | Kalvebod Fælled |
132 | Lars Askholm | 181 | 2022-04-21 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
133 | Jens Ekelund | 178 | 2022-06-19 | Hovvig |
134 | Erik Skude | 172 | 2022-07-07 | holløse bredning |
135 | Michael Højgaard | 172 | 2022-05-05 | Pøleåen |
136 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-04-25 | Vilsbæk Mark (Aabenraa) |
137 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-04-11 | Vanløse |
138 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-06-30 | Grønjordssøen |
139 | Geir Tveit | 169 | 2022-07-07 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
140 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-04-09 | Gribskov |
141 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
142 | Tina Hansen | 164 | 2022-04-14 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
143 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-06-15 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
144 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-07-18 | Egå Engsø (Århus) |
145 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-06-22 | Holløse Bredning (Gribskov) |
146 | Bente Wonsild | 157 | 2022-04-09 | Gribskov |
147 | Daniel Andersen | 156 | 2022-08-09 | |
148 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-03-15 | Holme Å, Hovborg - Bække (Vejen) |
149 | Søren Thomsen | 156 | ||
150 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-04-12 | Gettrup vandpyt mark 5 |
151 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-06-21 | Fløjstrup |
152 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-06-28 | Bløden |
153 | John Brandbyge | 134 | ||
154 | Claus Holkjær | 133 | 2022-06-19 | Holløse Bredning |
155 | Torben Kragh | 127 | ||
156 | Per Poulsen | 118 | 2022-06-21 | Udkæret (Bornholm) |
157 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-04-13 | Damvej 10 |