Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-05-24 | Skagen |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-06-10 | Lille Rørbæk |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-31 | Sørig Enge |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-22 | Hejresø, Kalvebod fælled |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-05-28 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-05-26 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-05-27 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-05-15 | Margrethekog |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-05-19 | Tønder (Tønder) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-06-03 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-05-19 | Borreby Mose (Slagelse) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-05-14 | Magisterkogen |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-05-14 | Kalvø |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-05-22 | Gilleleje golfbane |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-05-29 | Pejrup |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-05-24 | Ringsted å syd (Ringsted) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-05-29 | Tårnby bydel (Tårnby) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-05-28 | Lægan, Nørresø, Tønder |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-05-30 | Grenen, Skagen |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-05-14 | Skjern enge |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-06-05 | Åle Kær (Hedensted) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-05-23 | Skagen |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-05-20 | Frisenfeldt |
28 | Mogens Neergaard | 252 | ||
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-06-10 | Holløse Bredning (Gribskov) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-05-21 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-05-18 | Lille Vejlesø |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-06-01 | Årslev Engsø (Århus) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-05-28 | Rands Fjord (Fredericia) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-05-27 | Stege Jordb. |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-05-26 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-05-17 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-05-31 | Grenen, Skagen |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-05-27 | Helle sø |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-05-29 | Ravnstrup sø |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-05-26 | Grenen, Skagen |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-30 | Egå Engsø (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-05-28 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-29 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-06-04 | Korshage |
46 | Christian Hjorth | 239 | 2022-05-25 | Helle sø |
47 | Heidi Quist | 238 | 2022-05-14 | Oksenvad Hede |
48 | Philip Elbek | 237 | 2022-05-26 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
49 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-06-04 | Kølsen |
50 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-26 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
51 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-02-16 | Ejby Mose østdel |
52 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-05-24 | Korshavn |
53 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-05-15 | Gedser Odde (Guldborgsund) |
54 | Klaus Homøe | 233 | 2022-05-29 | Gl. Havdrup Mose, Solrød |
55 | Per Aarkrog | 233 | 2022-06-01 | Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted) |
56 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-05-31 | Skygge Å |
57 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-06-02 | Søndersø |
58 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-05-21 | Sybergland (Kerteminde) |
59 | Dan Blohm | 231 | 2022-05-23 | Splidholm enge/bro (Odder) |
60 | Benjamin Bech | 231 | 2022-05-12 | Måle (Kerteminde) |
61 | Tommy Kaae | 229 | 2022-05-14 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
62 | Christian Rørdam | 228 | 2022-05-16 | Frederiksværk Lystbådehavn |
63 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-06-10 | Nørreådalen, Viborg |
64 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-06-05 | Uldum Kær |
65 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-05-18 | Kanalerne Ø. f. Gedser |
66 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-05-25 | Ramløse Nordkrog |
67 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-05-17 | blåvands huk |
68 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-05-23 | Skagen |
69 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-06-04 | Chrø |
70 | Elly Hansen | 226 | 2022-05-13 | Svankær |
71 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-06-05 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
72 | Anders Myrtue | 224 | 2022-05-27 | Broby Sø |
73 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-05-15 | Karlstrup Mose |
74 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-05-25 | Karrebæksminde |
75 | Ole Sørensen | 222 | 2022-05-22 | Årslev Engsø (Århus) |
76 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-05-26 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
77 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-05-15 | Spørring Grusgrav (Århus) |
78 | Søren Tanderup | 220 | 2022-06-15 | Klydesøen, Vestamager |
79 | Erik Overgård | 220 | 2022-05-28 | Tåstrup Sø |
80 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-05-27 | Rødekro Vestermark Grusgrave (Aabenraa) |
81 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-23 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
82 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
83 | Søren Blanke | 217 | 2022-05-20 | Skagen |
84 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-06-06 | Tjørring |
85 | Flemming Thomasen | 214 | ||
86 | Christian Leth | 214 | 2022-05-22 | Nørremosen |
87 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-05-22 | Vestskoven |
88 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-05-15 | Sjælsø V |
89 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-06-08 | Bøtø Enge |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-06-04 | Villahøj sø |
91 | Lars Johansen | 213 | 2022-05-20 | Flyvestation Værløse |
92 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-05-18 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
93 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-06-04 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
94 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-05-22 | Sdr. Nærå sø |
95 | Henrik Dahl | 211 | 2022-06-05 | Knudshoved Odde |
96 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-06-03 | |
97 | Morten Christensen | 210 | 2022-06-05 | Batterivej, Skagen (Frederikshavn) |
98 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-06-04 | Bøtø Enge |
99 | Lars Gaarn | 210 | 2022-06-04 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
100 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-05-26 | Uldum Kær (Hedensted) |
101 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-05-22 | |
102 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-05-29 | Ubjerg Kog Øst (Tønder) |
103 | Sarah Kisbye | 207 | ||
104 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-06-03 | Præstesø |
105 | Conny Jensen | 205 | 2022-06-06 | Uggerby Å, Bindslev |
106 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-21 | Årslev Engsø |
107 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2022-06-18 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
108 | Henrik Petersen | 204 | ||
109 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | ||
110 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-06-07 | Svankjær |
111 | Jan Badura | 203 | 2022-05-19 | Vigersted Mose (Ringsted) |
112 | Else Hjorth | 203 | 2022-05-26 | Helle sø |
113 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
114 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-05-30 | Årslev Engsø |
115 | Kim Duus | 199 | 2022-07-11 | Utterslev Mose |
116 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-06-05 | Sønderlem Vig |
117 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-06-15 | Læsø Golfbane (Læsø) |
118 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-05-28 | Årslev Engsø |
119 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-28 | Kristiansholm Plantage (Næstved) |
120 | René Rørbæk | 194 | 2022-06-03 | Østerådalen N (Aalborg) |
121 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-06-04 | Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern) |
122 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
123 | Bo Levesen | 189 | 2022-05-31 | Gamborg Inderfjord (Middelfart) |
124 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-06-02 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
125 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-05-11 | Skaanemosen, Haastrup |
126 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-05-26 | Vorup Kær (Randers) |
127 | Morten Dehn | 181 | 2022-05-14 | Vesterlyng |
128 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-31 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
129 | Jens Ekelund | 178 | 2022-06-12 | Sandobberne |
130 | Erik Skude | 172 | 2022-06-06 | lærkevænget |
131 | Michael Højgaard | 172 | 2022-06-02 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled |
132 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-07-15 | Sølsted Mose (Tønder) |
133 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-05-21 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
134 | Geir Tveit | 169 | 2022-05-26 | Svogerslev Sø (Roskilde) |
135 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-05-22 | Mandø |
136 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
137 | Tina Hansen | 164 | 2022-05-27 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
138 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-05-31 | Pumpehuset |
139 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-06-11 | Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg) |
140 | Ivan Olsen | 163 | 2022-06-05 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
141 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-07-18 | Egå Engsø (Århus) |
142 | Helle Andersen | 158 | 2022-05-31 | Glumsø sø |
143 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-06-12 | Skærød (Gribskov) |
144 | Bente Wonsild | 157 | 2022-05-22 | Mandø |
145 | Daniel Andersen | 156 | 2022-06-25 | |
146 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-15 | Skjern enge |
147 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-06-18 | Trædballe |
148 | Susanne Naamann | 151 | Sdr. Nærå - sø | |
149 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-06-24 | Uldum Kær (Hedensted) |
150 | Birgitte Birch Andreasen | 144 | 2022-06-18 | Golfmosen, Maribo |
151 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-06-12 | Himmelev |
152 | Claus Holkjær | 133 | 2022-06-18 | Villahøj sø |
153 | Torben Kragh | 127 | ||
154 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
155 | Andreas Petersen | 123 | 2022-06-07 | Christianshavns Vold/Voldgrav (København) |
156 | Bart Westgeest | 118 | 2022-06-10 | Fruering (Skanderborg) |