Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-02-15 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-18 | Borreby Mose (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-20 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-21 | Klydesøen, Vestamager |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-03-22 | Vollsmose (Odense) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-03-25 | Egå engsø |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-03-24 | Bøtø |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-02-15 | Værnengene |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-02-18 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-03-27 | Vejle Havn (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-04-14 | Holløse Bredning |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-28 | Vejlerne |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | 2023-03-19 | |
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-03-02 | Aggertange |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-02-23 | Vest Stadil Fjord |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-21 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-03-25 | Vejlerne |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-03-19 | Ved Kerteminde |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-04-04 | Gilbjerg Hoved |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-04-04 | Vesteregn (Langeland) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-03-22 | Vollsmose (Odense) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-04-05 | Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-04-02 | Lille Vildmose |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-26 | Borreby Mose (Slagelse) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-03-31 | Gurre Sø |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-04-03 | Mandø (Esbjerg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-24 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-21 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-04-11 | Bøtø Enge |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-04-04 | Ålsgårde (Helsingør) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-03-31 | Gl.Havdrup mose |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-03-25 | Fårevejle Stationsby |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-21 | Vestamager |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-02-18 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-06 | Busemarke Mose (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-04-05 | Rugård agerland |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-03-25 | Hammeren |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-04-04 | Han Vejle |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-03-30 | Nordskov Enge (Enghave) (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-03-28 | Bygholm vejle midtsøen |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-03-20 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-03-23 | Isenbjerg (Ikast-Brande) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-03-22 | Syberland |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-04-08 | Han Vejle (Thisted) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-04-15 | Villahøj Sø, Kalvebod fælled |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-03-31 | Øster Brønderslev Kær (Brønderslev) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-04-13 | Vest Stadil fjord |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-03-18 | Maden Helnæs |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-03-24 | Kerteminde |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-03-22 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-03-22 | Gl. Kalvehave Strandenge, Vordingborg |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-03-25 | Kikhavn |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-03-20 | Røjle |
59 | Dan Blohm | 238 | ||
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-03-28 | Bygholmengen |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-03-20 | Gødstrup Engsø SV. f. Haslev |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-03-19 | Staunings Ø |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-03-22 | Vollsmose (Odense) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-04 | Spørring (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-03-19 | Brønshøj |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-03-24 | Skygge Å |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-23 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-03-18 | Holtser Hage (Vejle) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-03-26 | Bøtø Nor |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-03-26 | Peberholm (Tårnby) (Tårnby) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-03-18 | Tissø vest (Kalundborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-22 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-03-19 | Valby (København) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-03-28 | han vejle |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-03-09 | Værnet |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-03-16 | Nørrestrand |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-04-08 | Ydernæs, Næstved |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-03-29 | Horne |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-07 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-03-25 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-03-27 | Borreby Mose |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-03-28 | Vejlerne |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-03 | Horne mose, Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-03-17 | Sønder Lem Vig (Skive) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-25 | Sønder lem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-05-01 | Utterslev Mose vest |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-03-22 | Knudshoved |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-27 | Aulby, Fyn |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-03-11 | Bøtø |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-04-01 | Fussingø Mølledam (Randers) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-19 | Fanø, nordlige del (Fanø) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-04-03 | Mellem Skamby og Ejby |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-22 | Vestamager |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-04-07 | Sønderlem Vig |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-04-02 | Magisterkogen (Tønder) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-03-18 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-21 | Klydesøen |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-03-18 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-03-26 | Egåen Kasted-Ny Mølle (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-03-28 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-04-08 | Skødshoved (Syddjurs) |
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-03-31 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-04-15 | Bygholm Nord |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-03-31 | Vestskoven |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-03-22 | Skjern Enge |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-02 | Haderslev |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-04-03 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-04-03 | Porsemose |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-15 | Bremsbøl Sø (Tønder) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-05-04 | Kalvemosen (Holbæk) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-04-08 | Borreby mose |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-04-05 | Porsemosen |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-03 | Lærkegårde ved Tejn (Bornholm) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-04-03 | Skaanemosen |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-15 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-03-18 | Vejlerne |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-04-23 | Gl Frederikskog |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-03-18 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-08-03 | klydesøen |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-03-26 | Glumsø sø |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-03-31 | Knabberup Sø |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-04-06 | Varnæs Storemose (Aabenraa) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-04-07 | Hvam s.f. Ålestrup (Viborg) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-04-28 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-04-11 | “Færgen” |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-03-25 | Brabrand Sø |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-02-14 | Klydesøområdet |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-04-01 | Tåstrup Sø (Århus) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-04-29 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-03-22 | Rødskebølle (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-04-01 | Præstsø Værløse |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-03-10 | Agger Tange, område nord for molevej (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-03-25 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-04-14 | Asnæs |
145 | Mads Herbøl | 162 | ||
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-03-28 | Holløse Bredning (Gribskov) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-04-03 | Mollerup v. Ørum (Viborg) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-05-19 | Nordstranden, Skagen |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-04-03 | Marker v. Tuemosegård SV for Skuderløse (Faxe) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-03-31 | Ringkloster |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Susanne Naamann | 149 | 2023-04-07 | Lille Ibjerg sø |
155 | Jan Ravnborg | 145 | 2023-05-13 | Katmose ved Overlade (Vesthimmerlands) |
156 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | 2023-04-06 | Gilbjerg Hoved |
157 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-03-14 | Vanløse |
158 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-06-04 | Gundsømagle sø |
159 | Kurt Prentow | 141 | 2023-04-16 | Gråmølle ved Egåen |
160 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-05-06 | Ø Bakker |
161 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-03-27 | Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve) |
162 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | ||
163 | Sarah Kisbye | 138 | ||
164 | John Brandbyge | 137 | 2023-04-03 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
165 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-04-26 | Skårup |
166 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-05-11 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
167 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-05-09 | Skjern Enge |
168 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-04-09 | Kalø Grå |
169 | Gustav Nyberg | 122 | ||
170 | Claus Holkjær | 119 | 2023-04-13 | Jægerspris |
171 | Jannik Hansen | 115 | ||
172 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-03-19 | |
173 | Per Poulsen | 110 | 2023-04-20 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-04-26 | Vallensgårdsmose (Bornholm) |
175 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-04-23 | Kare Holm |
176 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-03 | |
177 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-02 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |