Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-02-24 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-04 Kongsholm (Ringkøbing-Skjern)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-02-09 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-02-17 Rømødæmningen (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-07-06 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-02-06 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-05 Brabrand Sø - vestenden (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-02-11 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-15 Åbyhøj (Århus)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-02-12 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-05 Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-02-11 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-02-11 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-02-11 Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-05-29 Årslev Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-04-10 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-20 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-02-09 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-02 Tilst (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-02-11 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-20 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-06-12 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-02-11 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-09 Brendstrup Skov (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-03-12 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-02-12 Hav og strand ved Henne Strand (Varde)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-05 Årslev Engsø (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-02-11 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-05 Årslev Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-04-22 Dragsmur (Syddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-11 Tilst (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-01 Tilst (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-20 Skejby (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-10-02 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-02 Tilst (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-14 Universitetsparken Århus (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-16 Brendstrup Skov (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-03-02 Århus Å ml. 3-Broer og Århus midtby (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-04-13 Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-03-16 Geding Sø (Århus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-02-16 Rømødæmningen (Tønder)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-04-07 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-11 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-08-12 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-08-12 Store Sjørup Strand (Norddjurs)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-05-10 Geding by/agerland (Århus)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-06 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-02-17 Husum Enge (Tønder)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-08-12 Store Sjørup Strand (Norddjurs)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-10-14 Grønningen (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-08-12 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-10 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-04-30 Fjellerup Strand (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-07-06 Egå Engsø (Århus)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-14 Grønningen (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-10-14 Grønningen (Varde)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-04-08 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-09 Geding by/agerland (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-08 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-04-22 Egens vig (Syddjurs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-04 Geding by/agerland (Århus)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-10-14 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-02 Tilst (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-02 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-05 Årslev Engsø (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-04-03 Tilst (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-08-12 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-22 Dragsmur (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-06-07 Århus Østhavn (Århus)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-06-12 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2023-05-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-10-15 Blåvands Huk (Varde)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-10-15 Blåvands Huk (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-15 Århus Havn (Århus)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-05-20 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-02-12 Hav og strand ved Henne Strand (Varde)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-10-15 Blåvands Huk (Varde)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2023-06-14 Årslev Århus (Århus)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-30 Revn-Ingvorstrup by/agerland (Norddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-05 Brabrand Sø - vestenden (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-04 Kasted-Geding Mose (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-02-11 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-10 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-19 Skagen By (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-06 Tilst (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-26 Egåen Kasted-Ny Mølle (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-02-09 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-20 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-02-12 Havrum (Hedensted)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-20 Skagen By (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-02-11 Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-05-20 Skagen By (Frederikshavn)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-04 Geding by/agerland (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-11-14 Risskov Skov (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-07-29 Kasted-Geding Mose (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-05-18 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-04-08 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-10-15 Blåvands Huk (Varde)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-20 Skagen By (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-18 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-02-12 Nørholm Hede (Varde)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-01 Tilst Mose (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Tilst (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-02-16 Juvre, Rømø (Tønder)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Tilst (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-11 Tilst (Århus)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-11-10 Egå-Tålfor Strand/Åkrogen/Egå Havn (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-02-16 Toftum, Rømø (Tønder)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-02-11 Henne Kirkeby nord (Varde)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Tilst (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-20 Stokmile (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-11 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-05-21 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-04-10 Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-10 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-22 Dragsmur (Syddjurs)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-26 Tilst (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-21 Kasted-Geding Mose (Århus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-18 Gyvelstien (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-24 Tilst Mose (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-24 Tilst (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-06-01 Årslev Engsø (Århus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-01 Geding Sø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-04 Geding Sø (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-22 Geding by/agerland (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-20 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-06-01 Årslev Engsø (Århus)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-06-28 Brabrand Sø (Århus)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-22 Tilst Mose (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-11 Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-24 Tilst (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-04 Tilst (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-02-12 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-26 Tilst (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-02-12 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-12 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-06-12 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-05 Brabrand Sø - vestenden (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-28 Marienlystvangen (Århus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Tilst (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-01 Tilst (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-02 Tilst (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-25 Kasted by/agerland (Århus)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-02-11 Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-23 Kvottrup Skov (Århus)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-03 Tilst (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-08 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-14 Kasted-Geding Mose (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-05 Tilst Mose (Århus)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-28 Tilst (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-26 Tilst (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-19 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-07-14 Flovt Strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-05-04 Tilst (Århus)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-05 Voldbækken i Brabrand (Århus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01 Tilst (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01 Tilst (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-01-10 Tilst (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-05-06 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-01-05 Gjellerup Skov (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-20 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-03-17 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-23 Yderup by/agerland (Århus)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-11-07 Herredsenge (Norddjurs)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-11-08 Århus Østhavn (Århus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-12 Tilst Mose (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-12 Tilst Mose (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-01 Tilst Mose (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-01 Kolding syd for jernbanen (Kolding)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-02-11 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-01-01 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-18 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-03-17 Tilst (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-05-19 Skagen By (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-02 Tilst (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-04 Geding Folkekov (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-10-14 Blåvands Huk (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-01-03 Tilst (Århus)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-02 Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-28 Geding Sø (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer