Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Niels Kristian Bech Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Kristian Bech Jensens kryds

Dette er Niels Kristian Bech Jensens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-04-04 Spørring (Århus)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-06 Rigtrup by/agerland (Favrskov)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-12 Spørring (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-06-04 Hevring Hede (Norddjurs)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-28 Lystrup Strand (Norddjurs)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Spørring (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-27 Spørring Grusgrav (Århus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-08 Spørring Grusgrav (Århus)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-07-09 Filsø, Petersholm (Varde)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-12-17 Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-04-10 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-04-10 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-04-10 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-11-07 Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-07-09 Blåvands Huk (Varde)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-03 Lystrup Strand (Norddjurs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-10-15 Fornæs (Norddjurs)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-06-04 Hevring Hede (Norddjurs)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-20 Spørring (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-02-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-04-11 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-01 Spørring (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2023-06-05 Rigtrup by/agerland (Favrskov)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2023-06-11 Kolindsund østlige del (Norddjurs)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-02-25 Universitetsparken Århus (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-02-18 Vissing Engsø (Favrskov)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-09-17 Hevringholm Strand (Norddjurs)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-06-02 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-04-10 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-04 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-01-03 Lystrup Strand (Norddjurs)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-04-20 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-07-09 Blåvands Huk (Varde)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-13 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-07-02 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-28 Lystrup Strand (Norddjurs)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-07-02 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-02-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-01-03 Lystrup Strand (Norddjurs)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-08 Blåvands Huk (Varde)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-07-08 Blåvands Huk (Varde)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-28 Lystrup Strand (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-01 Roshage og havet ud for (Thisted)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-08-27 Egå Engsø (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-01-03 Hevringholm Strand (Norddjurs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-04 Følle Bund (Syddjurs)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-02-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-02-04 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-02-04 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-03 Bønnerup Havn (Norddjurs)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-11-05 Ballum Forland (Tønder)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-02-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-10-11 Nyborg Strand (Nyborg)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-06-01 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-07-03 Blåvands Huk (Varde)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-06-01 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-06-10 Han Vejle (Thisted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-07-03 Blåvands Huk (Varde)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2023-02-27 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-02-04 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2023-02-04 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-05-20 Karlby klint (Norddjurs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-02-04 Roshage og havet ud for (Thisted)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-02-04 Roshage og havet ud for (Thisted)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-23 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-12-24 Nørre Vorupør, molen og havet (Thisted)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-06-11 Roshage og havet ud for (Thisted)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-22 Gallohaven (Risskov Strand) (Århus)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2023-07-04 Blåvands Huk (Varde)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2023-05-29 Spørring Grusgrav (Århus)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-26 Ramten Sø (Norddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-07-03 Blåvands Huk (Varde)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen (Tønder)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-02-04 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2023-09-09 Kølsen-Skals Engsø (Viborg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-06-03 Uldum Kær (Hedensted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-11-07 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-01 Spørring (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-02-18 Vissing Engsø (Favrskov)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-06-06 Vissing Engsø (Favrskov)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-06-04 Tuemose og Fussingø Enge (Randers)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-06-02 Høstemark Skov (Aalborg)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-05-19 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-04 Spørring (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-02-04 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-10-31 Herredsenge (Norddjurs)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-07-02 Hjerpsted (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-28 Lystrup Strand (Norddjurs)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-02-18 Vissing Engsø (Favrskov)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-01 Spørring (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-27 Spørring Grusgrav (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-07-06 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-02-13 Egå Engsø (Århus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-10-26 Spørring (Århus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-07-07 Blåvands Huk (Varde)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-02-09 Clasonsborg (Skarrildhus) (Herning)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-04-08 Spørring Grusgrav (Århus)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-03-13 Røved by/agerland (Favrskov)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-06-02 Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-02-04 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-19 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-27 Spørring Grusgrav (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Spørring (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Spørring (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-04-03 Moesgård Strand (Århus)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Spørring (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-14 Spørring (Århus)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-11-15 Spørring Grusgrav (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-08 Spørring Grusgrav (Århus)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-01-27 Spørring Grusgrav (Århus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-02 Spørring (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Spørring (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-19 Gravlev Søndre Plantage (Syddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-18 Vissing Engsø (Favrskov)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-11-05 Ballum Forland (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-29 Spørring Grusgrav (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-15 Moesgård Strand (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-27 Egå Engsø (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-15 Spørring Grusgrav (Århus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-19 Skærsø Plantage (Syddjurs)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-09-30 Stenbjerg, Thisted (Thisted)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-22 Spørring Grusgrav (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-23 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-07-02 Rømø Kirkeby (Tønder)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-06-04 Fussing Sø (Randers)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-23 Spørring Grusgrav (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-27 Spørring Grusgrav (Århus)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-07 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-16 Spørring Grusgrav (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-09 Spørring (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-22 Spørring Kær (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-04-29 Spørring Grusgrav (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-05-19 Gravlev Søndre Plantage (Syddjurs)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-02-09 Clasonsborg (Skarrildhus) (Herning)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Spørring (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-08 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-14 Norring Vesterskov (Favrskov)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-03-04 Klostermølle (Horsens)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-02-02 Spørring (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Spørring (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-01 Spørring (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-07 Spørring (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-17 Savmølle Skov, Århus (Århus)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-04-03 Moesgård Strand (Århus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-24 Hestehave Skov (Syddjurs)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-01 Spørring (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-06-02 Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-13 Egå Engsø (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-06-17 Bønnerup Havn (Norddjurs)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-05-04 Hestehave Skov (Syddjurs)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-06-02 Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-02-18 Vissing Engsø (Favrskov)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-22 Spørring Kær (Århus)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-07 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01 Spørring (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-01-01 Spørring (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-22 Spørring Kær (Århus)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-04-04 Spørring Grusgrav (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-19 Spørring Grusgrav (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-02-13 Egå Engsø (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-22 Spørring Grusgrav (Århus)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-01-03 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-28 Lystrup Strand (Norddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Spørring (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-01 Spørring (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-05-16 Ramten Skov (Norddjurs)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-01 Spørring (Århus)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-04-04 Spørring (Århus)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-11-11 Fornæs (Norddjurs)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-04-20 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-10-04 Hassensør (Syddjurs)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-01 Spørring (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-02-11 Spørring Grusgrav (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-10-15 Fornæs (Norddjurs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-03-12 Spørring Kær (Århus)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-01-03 Bønnerup Havn (Norddjurs)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer