Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Thomas Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thomas Vikstrøms kryds

Dette er Thomas Vikstrøms Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-03-29 Halsskov Overdrev
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-18 Lumsås
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-03-25 Juvre Forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-09-15 Sandet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-14 Farum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-13 Gentofte Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-11-03 Rømødæmningen
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-18 Rørvig Sandflugtsplantage
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-13 Gentofte Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-03-20 Farum
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-18 Marup Mose
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-23 Holløse Bredning
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-03-29 Kobæk Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-18 Marup Mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-13 Gentofte Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-03-15 Gentofte Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-13 Gentofte Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-13 Gentofte Sø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-18 Hundested Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-18 Hundested-Rørvig
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-18 Hundested-Rørvig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-04-09 Stængehus
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-18 Korshage
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-02-12 Holløse Bredning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-13 Gentofte Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-18 Korshage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-10 Gentofte Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-07 Sandet
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-10 Kbh.s Hovedbanegård
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-03-19 Melby Overdrev
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-07 Farum
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-05-23 Christiansø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-18 Havnebyen
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-02-13 Gentofte Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-13 Gentofte Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-13 Gentofte Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-03-22 Farum
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-18 Rørvig Sandflugtsplantage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-13 Gentofte Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-07 Holløse Bredning
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-18 Tempelkrogsøen
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-25 Rømødæmningen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-24 Ryengen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-02-24 Arresø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-05-24 Christiansø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-19 Asserbo Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-20 Præstesø, Værløse
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-03-26 Nørreland Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-11 Melby Overdrev
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-03-25 Juvre Forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-09-25 Lejsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-25 Nørreland Strand
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-03-26 Nørreland Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-03-25 Juvre Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-03-29 Kobæk Sø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-08-21 Saksfjed Inddæmning
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-08-21 Saksfjed Inddæmning
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-18 Rørvig Sandflugtsplantage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-03-25 Juvre Forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-15 Stængehus
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-04-06 Sandet
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-03-15 Insulinmosen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-04 Gentofte Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-01 Skrivernæbbet
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-03-25 Nørreland Strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-04-29 Holløse Bredning
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-04-12 Tibirke Ellemose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-29 Holløse Bredning
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-13 Gentofte Sø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-11-05 Ballum Sluse
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-05-17 Gurre Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-07 Farum
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-15 Svanemøllen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-11-05 Ballum Sluse
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-07 Farum
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-01-27 Sorte Hest, Vesterbro
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-29 Kobæk Sø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-06-19 Præstesø, Værløse
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-03-29 Halsskov Overdrev
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-25 Peblingesøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-05-13 Tisvildekysten
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-23 Christiansø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-04-09 Stængehus
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-05-22 Græsholmen
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-18 Hundested-Rørvig
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-01-18 Korshage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-03-29 Lejodde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-01-18 Lumsås Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-15 Stængehus
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-18 Rørvig Sandflugtsplantage
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-13 Gentofte Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-03-27 Lakolk Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-09 Farum
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-02-12 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-11 Sandet
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-01 Farum
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-14 København
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-03-22 Farum
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-27 Aulby, Fyn
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-03-06 Farum
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-02-26 Sandet
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-04-11 Sandet
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-02-02 Sorte Hest, Vesterbro
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-04-10 Tisvilde Hegn
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-13 Insulinmosen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-16 Farum
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-06-25 Tibirke Ellemose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-03-29 Halsskov Overdrev
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-06-06 Farum Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-04-11 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2023-03-17 Arresødal Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-07 Farum
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-03-18 Tisvilde Hegn
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-09-30 Klelund Dyrehave
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-18 Lumsås Nordstrand
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-05-22 Bastemose
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-04-11 Sandet
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-04-13 Melby Overdrev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-02-08 Kbh., indre by
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-24 Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-02-12 Holløse Bredning
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2023-06-17 Tisvilde Hegn
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-13 Insulinmosen
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-07 Farum
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-07 Farum
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-08 Farum
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-03-26 Bolilmark, Rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-07 Farum
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-18 Marup Mose
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-01-21 Stængehus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-02-04 Bøndernes Hegn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-09-29 Klelund Dyrehave
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-20 Farum
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-07 Farum
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-07 Farum
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-03-25 Nørreland Strand
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-03-18 Tisvilde Hegn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-11 Asserbo Plantage
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-03-25 Juvre Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-23 Holløse Bredning
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-12 Holløse Bredning
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-23 Holløse Bredning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-13 Insulinmosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-04-30 Sandet
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-20 Præstesø, Værløse
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-25 Bolilmark, Rømø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-06-19 Præstesø, Værløse
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-04-29 Holløse Bredning
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-04 Gentofte Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-24 Christiansø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-22 Christiansø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-14 Ryeng
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-10 Tibirke Sand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-12 Tibirke Sand
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2023-05-22 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-23 Ramløse Nordkrog
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-07 Kikhavn
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-04-10 Tibirke Sand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-21 Sandet
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-08 Farum
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-08 Farum
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-13 Skovvænget
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-13 Gentofte Sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-02-12 Holløse Bredning
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-07 Farum
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-10 Sorte Hest, Vesterbro
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-13 Insulinmosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-16 Skovvænget, Farum
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-18 Tisvilde Hegn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-22 Christiansø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-07 Farum
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-07 Tibirke Ellemose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-12 Tibirke Sand
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-04-28 Sorte Hest, Vesterbro
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2023-05-22 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-08 Hundested Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-12 Holløse Bredning
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-24 Christiansø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-04-05 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-30 Melby Overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-07 Farum
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-07 Farum
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-01-14 Farum
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-23 Holløse Bredning
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-09-25 Halsskov Odde
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-19 Asserbo Strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-02-11 Melby Overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-23 Tisvilde Hegn
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-03-29 Kobæk Sø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-07 Farum
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-07 Farum
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-20 Farum
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-07 Farum
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-05-23 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-08 Farum
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-02-11 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-03-29 Lejodde
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-13 Insulinmosen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-04-23 Tisvilde Hegn
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-10-22 Asserbo Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-02-11 Stængehus
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-02-12 Holløse Bredning
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2023-05-23 Christiansø
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-13 Insulinmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-03-19 Asserbo Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-11-04 Astrup & Søndernæs
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-20 Farum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-01-13 Gentofte Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer