Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-01-30 Krathuse (Aabenraa)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-13 Holbøl (Aabenraa)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-04 Burkal (Aabenraa)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-01-30 Holbøl (Aabenraa)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-01 Husum Enge (Tønder)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-27 Uge (Aabenraa)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Toftum Enge, Rømø (Tønder)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-01 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-01-02 Hokkerup (Aabenraa)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-02 Hokkerup (Aabenraa)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Ny Frederikskog (Tønder)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-01-01 Møgeltønder Kog (Tønder)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-01 Ballum Enge (Tønder)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-01-05 Uge (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-01 Astrup Forland (Tønder)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-05-20 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-03-19 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-25 Kliplev Mark (Aabenraa)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-01 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-01 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-01 Rømødæmningen (Tønder)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-25 Kliplev Mark (Aabenraa)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-01 Højer Vade (Tønder)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-07 Sildekule & Egernsund (Sønderborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-18 Åbenrå (Aabenraa)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-01 Rejsby-Ballum og Nørrehus-Ballum (Tønder)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-01-09 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Hønning Plantage (Tønder)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-01 Bådsbøl-Ballum (Tønder)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-04-18 Tinglev Mose (Aabenraa)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-07 Felsbæk Møllesø (Aabenraa)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-01 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-01 Toftlund (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-07 Sildekule & Egernsund (Sønderborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-05-14 Torup Made, Midtals (Sønderborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-07 Farvandet omkring Okseøerne (Aabenraa)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-01 Landsende, Rømø (Tønder)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-05-20 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-19 Saltvandssøen (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-04 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-03-19 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-03-19 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-19 Saltvandssøen (Tønder)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-10 Hindemade (Haderslev)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-01 Husum Enge (Tønder)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-19 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-01-01 Landsende, Rømø (Tønder)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-05-20 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-01 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-01-01 Landsende, Rømø (Tønder)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-05-20 Højer Vade (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-02-27 Todsbøl (Aabenraa)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-04-18 Tinglev Mose (Aabenraa)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-04-20 Emmerske Bjerg (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-03-21 Bovrup Mark (Aabenraa)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-03-19 Saltvandssøen (Tønder)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-08-27 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-20 Saltvandssøen (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01 Ny Frederikskog (Tønder)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01 Muspyt (Tønder)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-01 Astrup Forland (Tønder)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Muspyt (Tønder)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-15 Krathuse (Aabenraa)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-06-27 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-06-05 Åbenrå Fjord (Aabenraa)
208 X Alk (Alca torda) 2023-06-05 Åbenrå Fjord (Aabenraa)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-03-08 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Højer Vade (Tønder)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-08-27 Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-20 Sølsted Mose (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-01 Astrup Enge (Tønder)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-01 Skallebæk, Fiskbæk - vej 175 (Tønder)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-10 Gråsten, Store Dam (Sønderborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Højer Kog (Tønder)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-02-23 Dambæk, Broderup (Aabenraa)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-06 Varnæs Storemose (Aabenraa)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-01 Møgeltønder Kog (Tønder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-20 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-03-13 Kragelund (Aabenraa)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-01 Astrup Forland (Tønder)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-01 Astrup Forland (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-01 Agerskov (Tønder)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2023-11-30 Terkelsbøl Mark (Aabenraa)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-02-07 Frøslev Plantage S-del (Syd for Bukkestrømmen) (Aabenraa)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-12-07 Krathuse (Aabenraa)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-03-18 Lysbro (Silkeborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2023-02-16 Gråsten Søerne (Sønderborg)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-02 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-01-23 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-01-25 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01 Neder & Over Geestrup (Tønder)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-05 Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-10-22 Kiskelund Hedemose (Aabenraa)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-01 Hjerpsted (Tønder)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-02 Holbøl (Aabenraa)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Skærbæk (Tønder)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Sydfelt (Tønder)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-02 Hokkerup (Aabenraa)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Toftlund (Tønder)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-01 Hønning Plantage (Tønder)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-01-16 Uge (Aabenraa)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-09 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-08 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-02 Holbøl (Aabenraa)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-01-09 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-02 Holbøl (Aabenraa)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Hønning Plantage (Tønder)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-05 Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-12 Holbøl Mark (Aabenraa)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-10 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-10 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-05-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-25 Draved Skov (Tønder)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-18 Tinglev Mose (Aabenraa)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-19 Sølsted Mose (Tønder)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-27 Rømø Kirkeby (Tønder)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-28 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-17 Tinglev Mose (Aabenraa)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-14 Hindemade (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-15 Hostrup Skov (Aabenraa)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-21 Holbøl (Aabenraa)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-12 Gråsten (Sønderborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-05-05 Holbøl (Aabenraa)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-02-12 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-03 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-03 Teglholt Skov (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-01-25 Draved Skov (Tønder)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-02 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-01 Husum Enge (Tønder)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Skærbæk (Tønder)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-02 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-14 Sandbjerg Skov (Sønderborg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-14 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-01-03 Stokkerhoved (Haderslev)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-03 Holbøl (Aabenraa)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-18 Tinglev Mose (Aabenraa)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-14 Søgård, Åbenrå (Aabenraa)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-05 Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-14 Åbenrå Havn (Aabenraa)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-23 Ullerup (Sønderborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-04-20 Sølsted Mose (Tønder)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-05-01 Krathuse (Aabenraa)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-02-04 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01 Kongsmark, Rømø (Tønder)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01 Hjerpsted (Tønder)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-09 Holbøl (Aabenraa)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-05-14 Tontoft Nakke, Nordals (Sønderborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-05-14 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-16 Holbøl (Aabenraa)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-01 Hjerpsted (Tønder)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-24 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Koldby, Højer (Tønder)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-23 Kollund og Kollund Østerskov (Aabenraa)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-02 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-02 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-03 Vilstrup Skov (Haderslev)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-03-31 Holbøl (Aabenraa)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-02-12 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-01-09 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-03 Bajstrup (Aabenraa)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-25 Draved Skov (Tønder)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-01-10 Bølå (Aabenraa)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-03 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-19 Saltvandssøen (Tønder)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer