Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-01-08 Grandløse (Holbæk)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-06-05 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2023-04-01 Aflandshage (Dragør)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-05-18 Grevinge (Odsherred)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-04-13 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-04-04 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2023-08-27 Gjøl Bredning (Jammerbugt)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-01-22 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-02-05 Strids Mølle (Holbæk)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-08 Tempelkrogsøen (Holbæk)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-02-20 Sortedamssøen. S-del (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-02-20 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-02-05 Strids Mølle (Holbæk)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-04-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-16 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-14 Tårnby bydel (Tårnby)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-04-23 Nørreskov, Rold Skov (Rebild)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-03-07 Tårnby bydel (Tårnby)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-02-19 Amager Fælled (København)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-04-04 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-02-05 Strids Mølle (Holbæk)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-05-18 Højby Sø (Odsherred)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-22 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-04-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-02-20 Store Magleby i Dragør (Dragør)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-07-31 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-06-18 Tryggevælde Å udløb (Stevns)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-07-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-04-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-08-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-06-05 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-06-05 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-09 Kalvebod Fælled (Tårnby)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2023-09-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-03-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-04-07 Søvang (Dragør)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2023-08-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-06 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-28 Aflandshage (Dragør)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-04-30 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-04-30 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-05-11 Hirtshals Havn (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-08-26 Lund Fjord (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-04-29 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-02-20 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-02-20 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-04-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-04-28 Aflandshage (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-04-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-06-13 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-05-12 Hirtshals Fyr (Hjørring)
208 X Alk (Alca torda) 2023-10-08 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-05-12 Hirtshals Fyr (Hjørring)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-05-12 Hirtshals Fyr (Hjørring)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-04-08 Klint (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-23 Tjæreby, Korsør (Slagelse)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-29 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2023-05-07 Hegnede på Møn (Vordingborg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-04-25 Aflandshage (Dragør)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-22 Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-02-05 Kattrup Gods (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-06-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-29 Søvang (Dragør)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-02-05 Kattrup Gods (Kalundborg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-22 Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-17 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-09-08 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-22 Søvang (Dragør)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-04-15 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-05-31 Kalvebod Fælled (Tårnby)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-04-28 Københavns Lufthavn (Dragør)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-02-24 Ørestad Syd (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-05-02 Fælledparken (København)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-08-20 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-05-07 Mandemarke Haver (Kraneled Have) (Vordingborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-28 Rusland (Gribskov)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-02-05 Kattrup Gods (Kalundborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-04-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-02-05 Kattrup Gods (Kalundborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-01-07 Amagerbro (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-29 Asserbo Plantage (Halsnæs)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-04-22 Rebild Bakker N (Rebild)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-02-05 Strids Mølle (Holbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2023-05-09 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-09-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-05-11 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-23 Egebæk Kilde (Rebild)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-23 Egebæk Kilde (Rebild)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-02-26 Søvang (Dragør)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-04-30 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-11-01 Frederiksberg (Frederiksberg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-22 Rebild Bakker N (Rebild)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-04-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-06-17 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-04-30 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-23 Kalvebod Fælled (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-25 Søvang (Dragør)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-23 Tårnby bydel (Tårnby)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2023-05-28 Rusland (Gribskov)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-05-02 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-20 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-14 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-22 Rebild Bakker N (Rebild)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-04-28 Aflandshage (Dragør)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-01-20 Fælledparken (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-01-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-11 Fælledparken (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-11 Fælledparken (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-07 Amagerbro (København)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-04-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-16 Søvang (Dragør)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-04-22 Rebild Bakker N (Rebild)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-19 Sonnerup Skov (Halsnæs)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-20 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled (København)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-01 Søvang (Dragør)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-17 Ørestad City (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-20 Søvang (Dragør)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-30 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-03-26 Kongelundsstranden
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-10 Kystvejsområdet (Tårnby)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-29 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-14 Søvang (Dragør)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-09-17 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-21 Søvang (Dragør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-23 Rebild Bakker N (Rebild)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2023-09-24 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-10-03 Kalvebod Fælled (Tårnby)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-20 Fælledparken (København)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-04-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-06-18 Tryggevælde Å udløb (Stevns)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-10-29 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-04-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-03-26 Kongelunden del 8 (marker, nyskov mm SV f. skoven) (Dragør)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-08-12 Søvang (Dragør)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-01-29 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-04-23 Nørreskov, Rold Skov (Rebild)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-02-05 Kattrup Gods (Kalundborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-04-04 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-10-29 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-04-23 Rebild (Rebild)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-29 Asserbo Plantage (Halsnæs)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-18 Søvang (Dragør)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer