Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-04-07 Hem Odde
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-08 Katrinedal
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-03-31 Agger Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-20 Vest Stadil fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-03 Klosterkær
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-10-08 Bygholm Vejle
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-20 Vest Stadil fjord
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-20 Vest Stadil fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-03 Klosterkær
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-02-12 Værnenge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-03 Klostermølle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-04-13 Ringkøbing
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-20 Bøvling Klit
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-12-02 Ry møllekanal
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-13 Vest Stadil fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-03-31 Agger Tange
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-03 Klosterkær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-03 Klosterkær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-03 Klosterkær
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-03-31 Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-03 Klosterkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-02-12 Skjernenge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-02-19 Nymindegab
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-03 Mossø vestende
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-02-13 Mossø vestende
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-20 Hvide Sande
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2023-06-02 Bækbygård strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-04-14 Bækbygård strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-20 Hvide Sande
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-02-12 Blåvandshug
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-03 Mossø vestende
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-03-03 Skjernenge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-01 Bryrup
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-03-03 Hvide Sande
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-06-04 Tingdalen, Vrads
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-24 Uldum Kær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-09 Næsset, Salten Langsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-24 Aarhus havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-02-25 Velling Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-03 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-01-03 Klostermølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-02-02 Klostermølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-03 Mossø vestende
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-27 Vrads Sande
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-03 Klosterkær
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-12-30 Lystrup strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-03 Mossø vestende
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-12-30 Lystrup strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-06-27 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-20 Hvide Sande
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-05-31 Stiltoft, Margretekog
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-04-13 Fjandø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-03 Klosterkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-01-20 Bøvling Klit
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-05-31 Højer Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-31 Agger Tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-13 Ringkøbing
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-05-31 Margretekog
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-23 Nordstrand, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-20 Fjandø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-03-31 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-31 Agger Tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-02-12 Båvandshug
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-05-31 Højer Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-05-31 Stiltoft, Margretekog
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-05-31 Højer Sluse
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-16 Glombak, Vejlerne
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-20 Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-01-20 Bøvling Klit
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-01-20 Hvide Sande Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-13 Værnenge
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-05-31 Højer Sluse
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2023-09-28 Værnenge
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-03-31 Stenbjerg Strand
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2023-02-07 Skov Olesens plantage
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-03-16 Klosterkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-01 Mossø vestende
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-01 Pårup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-03-31 Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-01 Klosterkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-06-27 Vidå slusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-01 Klosterkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-01-20 Thorsminde
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2023-11-07 Hvide Sande
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-03 Klosterkær
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-04-14 Bækbygård strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-01-29 Aarhus havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-03 Vinding Mark
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-03 Klosterkær
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-03-03 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-03 Klosterkær
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-27 Salten Ådal
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-04-23 Nordstrand, Skagen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-14 Bækbygård strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-06-02 Bækbygård strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-05-31 Slivsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-06-02 Fjandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-06-02 Vest Stadil fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-06-01 Nørre Lyngvig
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-24 Aarhus havn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-10-09 Hanstholm havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-01-20 Hvide Sande
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-04-13 Bækbygård strand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-05 Hanstholm havn
214 X Islom (Gavia immer) 2023-04-22 Nordstrand, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-10-10 Lild strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-10-12 Roshage, Hanstholm
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-10-12 Roshage, Hanstholm
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2023-07-02 Bækbygård strand
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Vejlefjord Øst
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-03-31 Bækmarksbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-03-31 Stenbjerg Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-10-13 Roshage, Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-03 Klostermølle
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-02-19 Værnenge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-13 Vest Stadil fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-11-07 Værnenge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-02 Bryrup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-02-13 Klosterkær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-03-28 Vrads Sande
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-24 Salten Ådal
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-02-19 Borris Hede
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-29 Gl. Ry
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-02-13 Vorret
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-13 Vest Stadil fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-20 Bøvling Klit
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kærup Holme
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-09-13 Værnenge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-31 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-06 Bryrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-03 Klosterkær
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-20 Bøvling Klit
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-02 Bryrup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-02-27 Skærbæk Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-09 Bryrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-03 Gludsted Plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-06-27 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-17 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-03-17 Gludsted Plantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-04-23 Nordstrand, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-02-13 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2023-02-13 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-03 Klostermølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-02-13 Vorret
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-01-26 Bryrup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-03 Klosterkær
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-02-14 Borris Hede
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-20 Bøvling Klit
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-23 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-01-03 Klostermølle
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-02 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Bryrup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2023-03-31 St. Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Bryrup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-16 Friisholm, Them
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-20 Hvide Sande
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-03 Klostermølle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-11-16 Højbjerg, Aarhus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-01 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-07 Isenbjerg, Gludsted Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-01 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Bryrup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-06-02 Nørresø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-04-10 Kompedal Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-07 Isenbjerg, Gludsted Plantage
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-07-16 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-02-12 Skjernenge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-05-01 Klosterkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-10 Bøllingsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-05-01 Klosterkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-29 Aarhus
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-06-01 Schuberts plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-21 Nordstrand, Skagen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-04-02 Bryrup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-27 Rømø Kirke
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-31 Slivsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-09 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-07 Torup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-31 Slivsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-28 Vinding Mark
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-06-07 Uldum Kær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-13 Vest Stadil fjord
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-09 Næsset, Salten Langsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-30 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-09 Uldum Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-05-08 Ansø Enge
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-03 Klostermølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-03 Klostermølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-01 Bryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-13 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-03 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-03 Klosterkær
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-23 Nordstrand, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-03 Klosterkær
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-03-19 Torup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-16 Klostermølle
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-03 Gludsted Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-30 Klostermølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-08 Bryrup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-13 Vest Stadil fjord
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-09 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-06-04 Bryrup
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-06-27 Havneby, Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-28 Torup Sø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-04-29 Kompedal Plantage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-02-19 Ringkøbing
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-13 Vedersø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-02-06 Lystrupminde, Bryrup
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-02 Bryrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-02 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-04-14 Vest Stadil fjord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-05-01 Klosterkær
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-01-05 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-16 Klostermølle
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-20 Bøvling Klit
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-29 Kompedal Plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-02-14 Borris Hede
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-20 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-13 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-01 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-02 Bryrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-29 Aarhus havn
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-29 Tirstrup Lufthavn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-01-29 Tirstrup Lufthavn
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2023-01-29 Tirstrup Lufthavn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-11-12 Kolpendal hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-02-14 Borris Hede
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-29 Tirstrup Lufthavn
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-03 Klostermølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-01-29 Aarhus havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-02-12 Værnenge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-02-13 Kongsø Plantage
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-02-14 Borris Hede
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer