Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-05-13 Holløse Bredning (Gribskov)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-01 Snævre (Holbæk)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-30 Nyeng (Varde)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2023-04-01 Aflandshage (Dragør)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-02-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-01 Lynghøjsøerne (Roskilde)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2023-04-21 Aarup (Vestfyn) (Assens)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-12-16 Kløvermarken (Pyrolysegrunden) (København)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-02-03 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-05-19 Kattinge Vig (Roskilde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Tueholms Sø (Vallensbæk)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-02-03 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-08 Ulse (Faxe)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-01-30 Broeng Grusgrav (Varde)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-30 Skødstrup og Skødstrup Enge (Varde)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2023-05-27 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-01-18 Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-09 Marup Mose (Holbæk)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-02-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-08 Maribo Søndersø øst (Guldborgsund)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-01 Egernæs (Lejre)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-01-08 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2023-07-18 Røgbølle Sø nord (Lolland)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-01-28 Nørreballe Nor (Langeland)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-18 Sybergland (Kerteminde)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-07 Halsskov Odde (Slagelse)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-14 Havnebyen (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-07 Halsskov Odde (Slagelse)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2023-02-12 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-29 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-07 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-07 Halsskov Odde (Slagelse)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2023-05-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-05-27 Hønning Plantage (Tønder)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-10 Carlsberg-området (København)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-07 Ulvshale Skov (Vordingborg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-02 Botanisk Have i København (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-02-15 Tisvilde Hegn (Gribskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-04-22 Hostrup, Tønder (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-28 Ristingehalvøen (Langeland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-03-16 Sydhavnstippen (København)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2023-04-21 Sølsted Mose (Tønder)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-02 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-28 Holmen v/Bork (Ringkøbing-Skjern)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-05 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-14 Havnebyen (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-02 Skt. Jørgens Sø. N-del (København)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-04-10 Damhussøen (København)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-09 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-29 Blåvands Huk (Varde)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-04-13 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-18 Sybergland (Kerteminde)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-07 Sanderumgård (Odense)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-01-28 Aulby (Middelfart)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-01-30 Grønningen (Varde)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-02-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-15 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-04-22 Juvre Sand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-04-22 Ny Frederikskog (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-01-30 Hobo Dyb (Varde)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-18 Mandø (Esbjerg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-01-30 Blåvands Huk (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-01-30 Hobo Dyb (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-05-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-05-27 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-29 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-01-30 Grønningen (Varde)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-01-07 Halsskov Odde (Slagelse)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-05-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2023-06-25 Køge Nordstrand (Køge)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2023-09-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-01-10 Fælledparken (København)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2023-01-21 Bolund (Roskilde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-01-21 Bolund (Roskilde)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2023-05-27 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-13 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-01-01 Arnakke (Holbæk)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-01-30 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01 Tueholms Sø (Vallensbæk)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-01-30 Blåvands Huk (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-03-14 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-03-17 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-01-05 Sortedamssøen. S-del (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-16 Sydhavnstippen (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-04-24 Sortedamssøen. S-del (København)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-01 Aflandshage (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-05-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-25 Sortedamssøen. S-del (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-04-23 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-27 Magisterkogen (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2023-10-14 Børstrup Hage (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-10-14 Børstrup Hage (Gribskov)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2023-03-17 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-10-14 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-14 Havnebyen (Odsherred))
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-01-14 Havnebyen (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-01-29 Blåvands Huk (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-01-14 Overby Lyng (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-12-22 Børstrup Hage (Gribskov)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-01-30 Blåvands Huk (Varde)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-14 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-22 Ubjerg (Tønder)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-14 Havnebyen (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2023-05-07 Luddeholme (Vordingborg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-05-27 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-02-19 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-01 Vittenbjerg (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-04-29 Kidnakken ved Maribo (Lolland)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-06-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-08-13 Køge Bugt ud for Bøgeskov Havn (Stevns)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-27 Nørreskov, Genner (Aabenraa)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-02-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-01 Snævre (Holbæk)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-09-03 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-27 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-01 Vester Såby (Lejre)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-01-08 Høvængerne (Guldborgsund)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-01 Orekrog (Holbæk)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2023-05-27 Randerup (Tønder)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-03-17 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-02-19 Gribskov, Hessemoseområdet (Gribskov)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2023-01-08 Sparresholm (Næstved)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-17 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-21 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-02-02 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-02-19 Kajerød (Rudersdal)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-03-17 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2023-04-21 Ishøj (bycenteret m.m.) (Ishøj)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-04-28 Fælledparken (København)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2023-03-18 Kogang og Vestermark (Aabenraa)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2023-03-05 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-01-14 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-04-22 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01 Gevninge (Lejre)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-09-05 Botanisk Have i København (København)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-01-30 Nyeng (Varde)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-04 Carlsberg-området (København)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-07 Svenstrup nord for E20 (Korsør) (Slagelse)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-21 Bødkermosen (Vordingborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-01-08 Søholtmark (Guldborgsund)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-02 Botanisk Have i København (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2023-11-11 Ravnsholt (Allerød)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Vigerslevparken (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Vester Såby (Lejre)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-08 Øllebølle (Guldborgsund)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-01-05 Sydhavnstippen (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-28 Vesteregn (Langeland)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-01 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-07 Trelleborg Golfbane (Slagelse)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-02-01 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2023-04-05 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-02-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-02 Skallingen (Varde)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-02-03 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-25 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-25 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-02-19 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-04 Vestre Kirkegård (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-18 Mandø (Esbjerg)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-10-30 Frederiksberg (Frederiksberg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-19 Østre Anlæg i København (København)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-18 Mandø (Esbjerg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-27 Rømø Kirkeby (Tønder)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-13 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-04-22 Magisterkogen (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-06 Gundsømagle Sø (Roskilde)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-28 Saltvandssøen (Tønder)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-21 Jydelejet (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-11 Trundholm Mose (Odsherred)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2023-05-28 Skovhuse v/Sallinge (Faaborg-Midtfyn)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-04-22 Magisterkogen (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-15 Carlsberg-området (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-07 Ulvshale Nordenge (Vordingborg)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2023-08-06 Veddelen (Vordingborg)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-22 Hostrup, Tønder (Tønder)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-01-13 Fælledparken (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-02 Botanisk Have i København (København)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-03 Skt. Jørgens Sø. N-del (København)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-08 Sparresholm (Næstved)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-15 Tisvilde Hegn (Gribskov)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-07 Kolding nord for jernbanen (Kolding)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-14 Ny Hagested (Holbæk)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-22 Juvre, Rømø (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-28 Lindelse (Langeland)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-15 Flyvestation Værløse (Furesø)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-04 Holløse Bredning (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-21 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled (København)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-02 Frederiksberg (Frederiksberg)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2023-05-21 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-01-29 Grønningen (Varde)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-22 Ny Frederikskog (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-07 Luddeholme (Vordingborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-01-29 Grønningen (Varde)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2023-10-29 Melby Overdrev (Halsnæs)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-15 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-01 Strids Mølle (Kalundborg/Holbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01 Carlsberg-området (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-03 Carlsberg-området (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-22 Ballum Enge (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-02-25 Ålebækken Ruinpark (Lyngby-Taarbæk)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-18 Mandø (Esbjerg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-02-01 Grønningen (Varde)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-05-28 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-02-19 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-07 Halsskov Odde (Slagelse)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Tempelkrogsøen (Holbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-13 Fælledparken (København)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-11-11 Gadevang & Nørresø (Hillerød)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-06-17 Tryggevælde Å udløb (Stevns)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-08 Øster Ulslev (Guldborgsund)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-04-02 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-22 Asserbo Plantage (Halsnæs)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-01-28 Vesteregn (Langeland)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-10-22 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-03-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-28 Vesteregn (Langeland)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-03-17 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-02-02 Skallingen (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-03-17 Gammel Sogn (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-01 Halleby Ore (Kalundborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-18 Smedager (Aabenraa)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer