Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Laurids Erik Andreassen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Laurids Erik Andreassens kryds

Dette er Laurids Erik Andreassens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-04-29 Stovstrup Marker (Ringkøbing-Skjern)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-18 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-03-03 Mandø (Esbjerg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-17 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-07-20 Fuglsang Sø (Herning)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-17 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-12-07 Klastrup n.f. Østerild (Thisted)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-01-07 Votkær marker (Ringkøbing-Skjern)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-03-21 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-02 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-03-03 Allerup (Esbjerg)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-02-26 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-15 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-03-18 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-14 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-17 Noret (Lemvig)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-01-25 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-22 Sybergland (Kerteminde)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-09-22 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-12 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-14 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-14 Skaven Strand sommerhusområde (Ringkøbing-Skjern)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-06-17 Lønborg Hede (Ringkøbing-Skjern)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-21 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-08 Kvinthede marker (Ringkøbing-Skjern)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-05-13 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-03-21 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-30 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-05 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-04-07 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-07 Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-03-03 Tarm Møllebæk og Fuglkær (Ringkøbing-Skjern)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-07 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-07-20 Hammerum Å og Ådal (Herning)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-17 Ferring Sø (Lemvig)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-15 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-05-21 Fjandø (Holstebro)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-17 Plet Enge-Sønderholm Enge (Lemvig)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-04-30 Holter (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-06-13 Troldhede Kulsø (Ringkøbing-Skjern)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-04-30 Holter (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-02 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-01-17 Nissum Bredning NV (Lemvig)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-09-16 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-30 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-28 Harboøre Fjord (Lemvig)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-07-28 Harboøre Fjord (Lemvig)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-01-17 Thorsminde Havn (Holstebro)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-10 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-07-28 Harboøre Tange Nord (Lemvig)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2023-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2023-04-16 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-01-14 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2023-07-28 Harboøre Fjord (Lemvig)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-09 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-04-15 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-04-29 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-15 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-10-06 Hav og strand ved Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-01-17 Ringkøbing Fjord ud for Ringkøbing (Ringkøbing-Skjern)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-01-17 Ringkøbing Fjord ud for Ringkøbing (Ringkøbing-Skjern)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-17 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-02 Holter (Ringkøbing-Skjern)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-06-30 Thorsminde Havn (Holstebro)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-31 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-07-24 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-16 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-05-21 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-05-21 Fjandø (Holstebro)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-05-21 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-09-30 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-10-06 Hav og strand ved Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-09-22 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
208 X Alk (Alca torda) 2023-07-28 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-01-17 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-09-22 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-12-07 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-07 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-12-07 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2023-09-22 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-05-21 Krogsgård (Lemvig)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-09-22 Hav og Klitter vest for Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-12 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-04-15 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-03-18 Holter (Ringkøbing-Skjern)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-11-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-02 Holter (Ringkøbing-Skjern)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-02 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-05-23 Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-15 Bøel Enge og Marker (Ringkøbing-Skjern)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-02-26 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-07 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-02 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-09-24 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-14 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-14 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2023-04-17 Gødstrup Sø (Herning)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-03-19 Ølstrup Grusgrav (Ringkøbing-Skjern)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-05-02 Gødstrup Sø (Herning)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-04 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-01-02 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-12-01 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-14 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-04-29 Tirsbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-12 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-09-25 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-09-22 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-03-03 Mandø, nordøstlige forlandsknold (Esbjerg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-11-04 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-03-09 Ånum (Ringkøbing-Skjern)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-13 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2023-04-02 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-12 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-09 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-03-03 Mandø (Esbjerg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-16 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-07 Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-05 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-04-09 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-30 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-04-17 Gødstrup Sø (Herning)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-08 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-06 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-05-09 Holter (Ringkøbing-Skjern)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-01-17 Fåre (Lemvig)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-05-14 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-15 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-03-26 Tirsbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-19 Femhøje Sande Plantage (Ringkøbing-Skjern)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-03 Mandø (Esbjerg)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2023-10-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-29 Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-22 Tårup Inddæmmede Strand (Kerteminde)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-28 Rømø Kirkeby (Tønder)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-06-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-09 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-21 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-21 Harboøre Tange Nord (Lemvig)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-21 Harboøre Tange Nord (Lemvig)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-11 Ånum (Ringkøbing-Skjern)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-07-16 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-29 Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-13 Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-29 Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-02-26 Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-03 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-03-26 Hoven (Ringkøbing-Skjern)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-04-29 Tirsbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-06-15 Klostermølle (Horsens)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-02-26 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-15 Stovstrup Enge (Ringkøbing-Skjern)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-06 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-20 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-03-26 Tirsbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-22 Tårup Inddæmmede Strand (Kerteminde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-04-09 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-03 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-07 Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-06-28 Havneby, Rømø (Tønder)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-05-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-01-17 Ferring Sø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-05-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-13 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-06 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-04-09 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-30 Holter (Ringkøbing-Skjern)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-01-07 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-15 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-04-07 Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-09 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-05 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-03-19 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-03-28 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-13 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-05 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-04-09 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-04-29 Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-05 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-04-02 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-01-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-03-01 Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-18 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer