Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Orla Hugger Jakobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Orla Hugger Jakobsens kryds

Dette er Orla Hugger Jakobsens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-03-27 Gedehaven SV. f. Skælskør
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-05-24 Tornelund V. f. Haslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-02 Tornelund V. f. Haslev
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-02-26 Sdr. Lyngvig SV. f. Ringkøbing
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2023-01-18 Skelby, Sydfalster
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-01-01 Majbølle NØ. f. Sakskøbing
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-02 Tornelund V. f. Haslev
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-09 Tornelund V. f. Haslev
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-01-04 Teesmose V. f. Haslev
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-09 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-01-04 Teesmose V. f. Haslev
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-03 Tornelund V. f. Haslev
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-03-27 Gunderslevholm NV. f. Næstved
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Gedser Odde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-01-18 Gedser agerland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-05 Tempelkrogsøen SØ. f. Holbæk
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-03 Bøtø Nor, Sydfalster
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-01-01 Gedser Odde
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-02 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-01 Gedser Odde
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-26 Tempelkrogsøen SØ. f. Holbæk
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Gedser Odde
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-01 Fladet N. f. Sakskøbing
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-02 Tranemosen S. f. Haslev
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-05-01 Maribo Søndersø vest (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-01 Gedser Lystbådehavn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-02-26 Hegnet, Holmsland Klit SV. f. Skjern
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-02 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-01-01 Gedser Odde
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-01 Gedser Lystbådehavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-01 Gedser Odde
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-01 Gedser Odde
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2023-10-07 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-01 Gedser Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-01 Gedser Odde
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-01 Nielstrup Sø SØ. f. Haslev
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-01 Gedser Odde
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-01 Gedser Odde
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-22 Bøtø Enge, Sydfalster
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-18 Tornelund V. f. Haslev
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-03 Appenæs v. Næstved
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-01-07 Vester Broby SØ. f. Sorø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-02 Tornelund V. f. Haslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-07 Vester Broby SØ. f. Sorø
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-01-28 Hovby Eng v. Faxe
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-03 Holløse Mølle N. f. Næstved
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-01 Gedser Lystbådehavn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-03 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-03 Karrebæksminde Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-01 Gedser Odde
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-01 Havet N. f. Rødsand, Gedser
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-01-01 Gedser Odde
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-03-25 Broksø Enge SV. f. Haslev
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-05 Egernæs SØ. f. Holbæk
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-12 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-03 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-02-13 Gedser Odde
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-02-28 Darum Forland SØ. f. Esbjerg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-02-18 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-19 Rejnstrup Holme v. Tystrup-Bavelse Sø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-09-11 Enø Overdrev SV. f. Næstved
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-06-19 Gedser Odde
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-06 Bjørnebæk Sø V. f. Næstved
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-03-12 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-27 Kobæk Sø NV. f. Skælskør
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-04-03 Gedser Lystbådehavn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-02-02 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-03-15 Bjørnebæk Sø V. f. Næstved
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-08-26 Korevlerne SV. f. Nykøbing S..
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-08-26 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-01 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-01-13 Køge Sydstrand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-02-02 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-02-06 Halsskov Odde v. Korsør
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-08-16 Fladet NV. f. Sakskøbing
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-02-27 Blåbjerg Klitplantage SV. f. Skjern
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-03-09 Tamosen S. f. Sorø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2023-09-28 Bøtø Nor, Sydfalster
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-04-28 Klint Havn (Odsherred)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-18 Tornelund V. f. Haslev
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-01-06 Karrebæksminde SV. f. Næstved
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-01 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-05-01 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-15 Ørslev Fladmose Ø. f. Skælskør
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-10-16 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01 Gedser Odde
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-01-18 Kysten v. Kanalerne, Gedser
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-05-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-08 Tornelund V. f. Haslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-01 Gedser Odde
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-02-13 Kramnitse V. f. Rødby, Lolland
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Bøtø Enge, Sydfalster
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-02-13 Kramnitse V. f. Rødby, Lolland
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-02-28 Ballum Forland NV. f. Tønder
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-07-11 Fladet NV. f. Sakskøbing
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-03-18 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-04-28 Flasken incl. enge (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-15 Skælskør Yderfjord
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-04-28 Dalby Strand (Kalundborg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-07-11 Gedser Odde
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-07-18 Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-10-02 Gedser Odde
205 X Søkonge (Alle alle) 2023-01-10 Kysten v. Sandflugtsplantagen NV. f. Rørvig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-02-18 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-10 Kysten v. Sandflugtsplantagen NV. f. Rørvig
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-08-08 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-11-24 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-01-01 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-01-01 Gedser Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-01-10 Kysten v. Sandflugtsplantagen NV. f. Rørvig
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-07 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-02-02 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Gedser Odde
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-02-26 Værnengene SV. f. Skjern
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-02-26 Vest Stadil Fjord NV. f. Ringkøbing
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-01 Vittenbjerg v. Ejby NV. f. Køge
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-05-01 Kidnakken ved Maribo (Lolland)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-03 Studemose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-03 Broksø Enge SV. f. Haslev
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-03-01 Ny Frederikskog V. f. Tønder
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-12 Feddet NØ. f. Præstø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-08-21 Tornelund V. f. Haslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2023-09-01 Gedser Odde
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-02-18 Sonnerup Skov NV. f. Nykøbing S.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-08 Tornelund V. f. Haslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-01-03 Saltø Å V. f. Næstved
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-20 Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-16 Tybjerglille V. f. Haslev
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-09-11 Enø SV. f. Næstved
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-03 Spragelse N. f. Næstved
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-09-01 Gedser Odde
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-03 Appenæs Hoved v. Næstved
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-02-28 Astrup Enge S. f. Ribe
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-09 Tornelund V. f. Haslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-20 Tornelund V. f. Haslev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2023-01-03 Sparresholm Ø. f. Næstved
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-02-27 Blåbjerg Klitplantage SV. f. Skjern
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-02-27 Blåbjerg Klitplantage SV. f. Skjern
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-02-06 Lejsø N. f. Korsør
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-03-31 Spanager (Køge)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-09 Tornelund V. f. Haslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-03-01 Lindet Skov SØ. f. Ribe
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-03-01 Draved Skov NØ. f. Tønder
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Teestrup V. f. Haslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-02-26 Haurvig, Holmsland Klit SV. f. Ringkøbing
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-09-01 Gedser Odde
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-06 Karrebæk Fjord SV. f. Næstved
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-21 Tornelund V. f. Haslev
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-02-09 Holmegårds Mose N. f. Næstved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2023-06-05 Møns Fyr, Møns Klint
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-09 Tornelund V. f. Haslev
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-01 Gedser Odde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-02 Stoksbjerg SV. f. Haslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-03-18 Gedser Odde
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-03 Rettestrup Plantage S. f. Næstved
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-27 Nyminde Plantage SV. f. Skjern
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-02-27 Filsø nær Filsøgård NV. f. Varde
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-02-28 Darum Enge SØ. f. Esbjerg
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-03-18 Gedser Odde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-01-18 Gedser agerland
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-02-28 Brøns Forland SV. f. Ribe
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-23 Bjørnebækken Sø V. f. Næstved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-23 Bjørnebækken Sø V. f. Næstved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-24 Ramsømagle Sø S. f. Roskilde
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-02 Tornelund V. f. Haslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-31 Hesede Skov S. f. Haslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-25 Tornelund V. f. Haslev
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-18 Kanalerne Ø. f. Gedser
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-22 Stege Jordbassiner, Møn
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-04-27 Tuerne, Holmegårds Mose (Faxe)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-14 Lagunen V. f. Haslev
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-27 Bavelse Sø SØ. f. Sorø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-27 Glumsø Sø NV. f. Næstved
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-07-07 Borreby Mose S. f. Skælskør
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-17 Jordbassinerne, Stege på Møn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-18 Tornelund V. f. Haslev
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-24 Kimmerslev v. Borup NV. f. Ringsted
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-01 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-02-09 Fensmark Skov N. f. Næstved
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-03 Tornelund V. f. Haslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-03 Rettestrup Plantage S. f. Næstved
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-06-08 Hesede Skov SV. f. Haslev
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-03 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-02 Porsmose, Holmegårdsmose SV. f. Haslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-01 Hovby Eng v. Faxe
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-25 Tornelund V. f. Haslev
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-04 Tamosen S. f. Sorø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-09-09 Tornelund V. f. Haslev
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-03 Tornelund V. f. Haslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-24 Ramsømagle Sø S. f. Roskilde
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-04-30 Glumsø Sø (Næstved)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-09-14 Tornelund V. f. Haslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2023-06-05 Klinteskoven, Øst-Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-06-05 Klintholm Havn SØ-Møn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-21 Englerupgård SV. f. Ringsted
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-04-27 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-02-13 Kramnitse V. f. Rødby, Lolland
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-28 Korevlerne (Odsherred)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2023-09-28 Gedser Odde
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-06 Holløse Mølle N. f. Næstved
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-03 Vejlø S. f. Næstved
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-30 Bavelse Sø (Næstved)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-01-01 Hovby Eng v. Faxe
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-01-13 Køge Sydstrand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-18 Gedser agerland
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-28 Høve skov (Odsherred)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-18 Gedser Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-16 Ravnstrup Fuglereservat N. f. Næstved
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-04 Tornelund V. f. Haslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-01 Gedser Odde
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-02-28 Gl. Hviding Forland SV. f. Ribe
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-07 Tornelund V. f. Haslev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-01-20 Tornelund V. f. Haslev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-01-03 Grens Plantage S. f. Næstved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-02 Tornelund V. f. Haslev
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-03 Grens Plantage S. f. Næstved
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-01-13 Køge Sydstrand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-01-01 Bøtø V. f. Gedser Landevej
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-08 Tornelund V. f. Haslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-01-01 Kroghage v. Gedser
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer