Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-04 | Vollerum Enge (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-11 | Køge Sydstrand (Køge) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-20 | Gedser Agerland |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-04-06 | Aller enge |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-02-19 | |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Vest Stadil Fjord, Mellemdyb |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-02-01 | Grønningen (Varde) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-04-03 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-15 | Lejodde |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-14 | Ølsemagle Revle |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-19 | Værnengene |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-03 | Stadiløvej |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-28 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-02 | |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-05 | Halk nor |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-02 | Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Arnakke (Holbæk) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-11 | Margrethe kog |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-19 | Fiskebæk Sø (Guldborgsund) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-03 | Tempelkrogen |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-03-01 | Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-22 | Lejodde (Slagelse) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-03-04 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-10 | Gedser |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-09-15 | Bøgeskov Havn (Stevns) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-03-05 | Bøtø nor,v/Nørresø |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Bøtø |
37 | Jan Speiermann | 251 | ||
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-22 | Vesteregn (Langeland) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-03 | Nyord Enge (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-02-05 | Helnæs Made |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-03-16 | Hammeren |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-03-21 | |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-04-09 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-11 | Skov Olesens Plantage |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-29 | Lejodde (Slagelse) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-07 | Agger Tange (Thisted) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-01-30 | Kolindsund |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-25 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-01 | |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-03-19 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-20 | Bøvling Klit |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-16 | Søren Bilds Strand |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-03-18 | Tipperne |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-02-19 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-02-01 | Korevlerne, Odsherred |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-07 | Hundested |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-21 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-01 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-11 | Skov Olesens Plantage |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-18 | Gedser agerland |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-08 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-03-18 | Alrø Egehoved (Odder) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-02-13 | Egå Engsø (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-10 | Ølsemagle Revle |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-02-18 | Gåsehage |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-23 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Øer feriehusområde (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-15 | |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-10 | Alrø Poldkrog (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Kalløgrå (Guldborgsund) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-20 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-02-12 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-19 | Værnengene |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-02-10 | Grønningen |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-04-02 | Lille Vildmose |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-20 | Gedser Odde |
80 | Henrik Pedersen | 221 | ||
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-07 | Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-03-26 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-06 | Rømødæmningen |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-11 | Skov Olsens, Hammerum |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-25 | Jerup Enge |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-01-22 | Sønder Lem Vig (Skive) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-08 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-18 | Sønder lem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-18 | Grenen |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-03-17 | Slipshavn |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-02-11 | Melby Overdrev |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-10 | Bøtø |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | ||
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-11 | Bispeenge (Odense) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-21 | Bøjden |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-02-15 | Vester Vedsted |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-27 | Sønderlem Vig |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-14 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-04-06 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-08-10 | Nordhavnstippen |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-04-02 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-03-17 | Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-27 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-03-25 | Værnet |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-02-02 | Høll Sluse |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-21 | Ringkøbing K |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-10 | Ølsemagle Revle (Køge) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-03-17 | Slipshavn Skov |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-15 | Sølsted Mose (Tønder) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-06-18 | Landbrugsområder nord for Søby Å (Herning) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-02-04 | Lejodde |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-18 | Grenen |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-04 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-10 | Bjerghammer |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-05-01 | Aflandshage (Dragør) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-03-26 | Kokkjær |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-03-15 | Saltvandssøen |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-18 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-01-18 | grenen |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-03-18 | Sliphavn enge |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-04 | Borre Knob |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-01 | Hjerpsted (Tønder) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-21 | Gedser Odde (Guldborgsund) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-03-14 | Bolund (Roskilde) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-01 | Thyborøn |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-04-22 | Dragsmur |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-05 | Amager |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-21 | Kalsemade (Odder) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-02-09 | Utterslev (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-05 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-03-02 | Røsnæs |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-03-10 | Agger Tange, område nord for molevej (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-04-29 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-04-06 | Gniben, Sj. Odde |
145 | Mads Herbøl | 162 | ||
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-08 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-02-07 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-05-28 | Førby Sø (Thisted) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-05-18 | Nordstranden, Skagen |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-02 | Skansen, Reersø (Kalundborg) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-04-03 | Kysing Næs |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Susanne Naamann | 149 | 2023-01-21 | Bøjden |
155 | Jan Ravnborg | 145 | ||
156 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
157 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-04-21 | Vanløse |
158 | Torben Kragh | 142 | 2023-04-26 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
159 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-05-13 | Hirtshals |
160 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-04-08 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
161 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-07-27 | Vidåslusen |
162 | Sarah Kisbye | 138 | ||
163 | John Brandbyge | 137 | 2023-04-10 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
164 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-07-12 | Engen |
165 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-06-01 | Magisterkogen (Tønder) |
166 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-03-17 | Grærup |
167 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-01-06 | Golfbanen Maribo Sø |
168 | Gustav Nyberg | 122 | ||
169 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-08 | |
170 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-20 | |
171 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-06-05 | Rydalsgaard Eng |
172 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-08 | Vest Stadil fjord |
173 | Peter Enemark | 92 | 2023-05-31 | Nordhavnen |
174 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-17 | Pæleklitten |
175 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-05-14 | Grenen, Skagen |
176 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
177 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-02 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |