Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-02-04 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-19 | Fiskebæk Sø (Guldborgsund) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-02-02 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-10 | Jægerspris Skydeterræn |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-02-02 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-02-17 | V. Ronæs |
8 | Eric Schaumburg | 279 | ||
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-02-04 | Borris Hede |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-02-02 | Skallingen (Varde) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-02-04 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-02-06 | Lejodde |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-29 | Bjernæs |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-08 | Aggertange |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-02-04 | Borris Hede |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-02-11 | Børstrup Hage (Gribskov) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-02-02 | Djursland |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-05 | Halk nor |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-01 | Asnæs |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-21 | Alrø Poldkrog (Odder) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-02-17 | Jegerup (Haderslev) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-05 | Nyeng (Varde) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-02-12 | Gårdbovej |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-19 | Fiskebæk Sø (Guldborgsund) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-02-02 | Grønholt Vang |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-02-12 | Hjortsvang Fælled (Hedensted) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-02-12 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-02-12 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-02-06 | Værløse Flyveplads |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-05 | Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-02-21 | Ågerup, Holbæk |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-07 | Nordvest sjælland |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-02-15 | Kløvermarken, KBH |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-02-18 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-06 | Kraneled (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-02-05 | Helnæs Made |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-02-21 | Knudsker |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-02-07 | Sjørring sø |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-02-10 | Sybergland (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-02-07 | Agger Tange |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-02-26 | Hyllekrog (Lolland) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-02-19 | Skårup nordvest for Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-02-20 | Stenhavegård |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-13 | Torup og Klim Fjordholme (Jammerbugt) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-20 | Kofoeds Enge, Amager |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-02-08 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-02-07 | Isenbjerg, Gludsted Plantage |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-28 | Monnet |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-19 | Flyndersø |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-02-09 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-02-10 | Lejodde, Slagelse |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-20 | Lyngby |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-21 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-21 | Gyllingskov (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-02-07 | Agger Tange |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-18 | Gedser agerland |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-07 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-02-12 | Vrads Sande (Silkeborg) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-02-18 | Vissing Engsø (Favrskov) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-20 | Gedser Agerland |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-02-16 | Rodelund |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-25 | Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Øer feriehusområde (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-02-12 | Kramnitze |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-10 | Alrø Poldkrog (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-27 | Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-02-26 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-02-12 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-02 | Svankær |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-02-10 | Grønningen |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-10-28 | Nordstrand, Skagen |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-02-17 | |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-02-14 | gårdbogård |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-03-18 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-02-04 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Enø Overdrev |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-02-07 | Agger Tange |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-02 | Leret Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-02-18 | Vrads Sande (Silkeborg) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-02-04 | Saltholm (Tårnby) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-18 | Sønder lem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-02-06 | Rødebro, Suså |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-25 | Åmose, Hallebyore |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-02-11 | Asserbo Plantage |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-02-09 | Kaløgrå |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-11 | Assing (Herning) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-21 | Gyldensteen: Langø (Nordfyns) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-02-05 | Ejby mose |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-02-16 | Dravad skov |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-26 | Sønderlem Vig |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-05 | Solkær Enge (Kolding) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-02-12 | Kattrup Gods (Kalundborg) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-02-18 | Solbjerg Engsø |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-02-12 | Kattrup Gods (Kalundborg) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-02-11 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-02-13 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-03-12 | Blåvands Huk (Varde) |
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-02-18 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-02-18 | Værnet |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-02-02 | Høll, vandhul Bøgeskov |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-02-08 | Ringkøbing K |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-03-23 | Vollsmose |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-02-15 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-25 | Åmosen |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-02-07 | Børkop (Vejle) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-08 | Avnø (Vordingborg) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-02-12 | Ølsemagle revle |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-02-15 | |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-01 | Nordhavn (København) (København) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-02-21 | Dyrlægens Gaard, Øster Hæsinge |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-01-01 | Nordhavn (København) (København) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-02-12 | Agger |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-02-05 | Ballum Sluse |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-06 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-02-06 | rødebro |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-02-19 | Køge lystbådehavn |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-04 | Borre Knob |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-02-12 | Holbøl Mark (Aabenraa) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-21 | Gedser Agerland (Guldborgsund) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-02-07 | Uldum Kær (Hedensted) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-02-03 | Nissum fjord |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-11 | Skjern Enge |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-29 | Kattrup Gods |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-02-19 | Moesgård Have Skov (Århus) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-02-21 | Utterslev (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-02-17 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-03-01 | Værløse flyplads |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-02-11 | Gyrup Mark (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-02-19 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-02-18 | Korevlerne |
145 | Mads Herbøl | 162 | 2023-02-19 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-15 | Hulsig Hede (Frederikshavn) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-02-12 | Holløse Bredning (Gribskov) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-03-11 | Bjerghuse, havsiden (Holstebro) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-02-16 | Ladegårdvej, Bredsten |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-02-05 | Glænø Østerfed (Slagelse) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-02-16 | Fruering (Skanderborg) |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Susanne Naamann | 149 | 2023-02-11 | Ravnholt |
155 | Jan Ravnborg | 145 | ||
156 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
157 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-02-18 | Vanløse |
158 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-03-27 | Allerød |
159 | Torben Kragh | 142 | 2023-02-19 | Vallensbæk-Ishøj Strandenge |
160 | Kurt Prentow | 141 | 2023-05-03 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
161 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-02-12 | Melby Overdrev |
162 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-03-31 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | ||
164 | Sarah Kisbye | 138 | ||
165 | John Brandbyge | 137 | 2023-05-26 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
166 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-02-27 | Fuglebækvej |
167 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-02-12 | Trehøje i Mols Bjerge (Syddjurs) |
168 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-02-26 | Filsø |
169 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-02-18 | Golfbanen Maribo Sø |
170 | Gustav Nyberg | 122 | ||
171 | Claus Holkjær | 119 | 2023-03-15 | Frederikssund |
172 | Jannik Hansen | 115 | ||
173 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-08 | |
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-05-01 | Solkær Enge (Kolding) |
175 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-28 | Nyord Enge |
176 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-02-13 | Rydalsgaard Eng |
177 | Peter Enemark | 92 | 2023-05-31 | Nordhavnen |
178 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-03 | |
179 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-04-28 | Egå Engsø |
180 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
181 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
182 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-03-31 | Gudenåen Mossø-Gudensø (Skanderborg) |
183 | Andreas Holkjær | 71 | 2023-03-19 | Vellerup Vig |
184 | Søren Thomsen | 70 | ||
185 | Marian Bjerrum | 67 | 2023-10-16 | Blåvand ved fyret |
186 | Agnes Mørch Nielsen | 51 | ||
187 | Jan Færk | 26 | 2023-06-28 | Hellebæk Kohave, Helsingør |